Најубаво место во Грција според вас?

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.906
Drustvo nekoe iskustvo i info za Kalamitsi
Прекрасно мирно и тивко место. Сум бил на поминување неколку пати.
Јас лично сепак го преферирам Сарти и според мене една од најубавите плажи на Ситонија -Orange Beach на само 5км од градот.
Има три кантини, прекрасна тиркизна вода и ситен песок. Идеално за мали деца.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
За лајф нај доб'р безспорно е Миконос, Санторини не е нешто особено, вулканичен остров, ако ходите непременно се качете с магарета до горе, голјама атракција е. Лефкада освен Козија плаж, другите не чинат.
Нај ми харесва Вурвуру на Сидонија


IMG_20180716_210514-EFFECTS.jpg Mиконос, много и лесен сексIMG_20180719_164329-EFFECTS.jpg
Санторини

IMG-20180719-WA0032.jpg
С магарета к'м градаVourvourou july 2009 144.jpg

Рајона на Вурвуру, Сидонија
 

Attachments

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.809
Поени од реакции
80.288
Drustvo nekoe iskustvo i info za Kalamitsi
Два пути бев. Водата е топ, али не толку проѕирна ко Торони.
Местото е мирно, убаво и изолирано. Ако идеш за одмор - да, ако идеш за забава - не.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
последните 8 години одам на прв крак па редно е да сменам втор или по островите.
Искрено најубаво ми е да нема премногу гужва и чиста вода да има па да нуркам и да ловам риби за уживање. Закинтос и Крф не сум бил, се мислам дали да одам, како помал имав голема желба да одам, ама сега веќе и не ми е кеф да гледам некои мајмуни да ми повраќат и губат пред очи, не па да ми прават мангупи, има сите да ги решам. Можеби треба да одам еднаш да видам како е, што е.
Торони му се спремам 5 години да одам ама ете ништо засега. Торони и Порто Куфо познати дестинации се за морски спининг. Порто Куфо на еден ден одам со бродска тура овие две години, Пефкохори бев сместен па имаја брдоски тури за Порт куфо и неос мармарас. Куфо мнгоу убава плажа ама нема за шетање, пусто е.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
8 години на прв крак....

Вториот има поубави и помирни места и е повеќе за фамилии. Торони е убаво затоа што е на запад и може да уживаш подолго на сонцето.

Закинтос е за млади кои сакаат забава и такви ствари.
Тасос е исто убаво и остров кој те тера повторно да се вратиш таму, а на Крф не би отишол поврорно.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.914
Поени од реакции
15.902
последните 8 години одам на прв крак па редно е да сменам втор или по островите.
Искрено најубаво ми е да нема премногу гужва и чиста вода да има па да нуркам и да ловам риби за уживање. Закинтос и Крф не сум бил, се мислам дали да одам, како помал имав голема желба да одам, ама сега веќе и не ми е кеф да гледам некои мајмуни да ми повраќат и губат пред очи, не па да ми прават мангупи, има сите да ги решам. Можеби треба да одам еднаш да видам како е, што е.
Торони му се спремам 5 години да одам ама ете ништо засега. Торони и Порто Куфо познати дестинации се за морски спининг. Порто Куфо на еден ден одам со бродска тура овие две години, Пефкохори бев сместен па имаја брдоски тури за Порт куфо и неос мармарас. Куфо мнгоу убава плажа ама нема за шетање, пусто е.
ако сакаш да нуркаш и да ловиш риба, најдобро е да си сместен во Воурвоуроу...терените се од Кариди Бич лево карпите и 2-та блиски острови, до каде може да дојдеш и со мало кајче на веслање... ако носиш моторен чамец, тогаш имаш можност да крстариш и по архипелагот Диапоро..
и една напомена , сега за подводно ловење риби со пушка треба дозвола, мислам дека е околу 20евра, така да не се исплати ако не си таму барем 10 дена и сериозно да ловиш... а мислам дека важи и ЕУ дозвола ( од држави земји членки на ЕУ)
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.351
Поени од реакции
7.564
ако сакаш да нуркаш и да ловиш риба, најдобро е да си сместен во Воурвоуроу...терените се од Кариди Бич лево карпите и 2-та блиски острови, до каде може да дојдеш и со мало кајче на веслање... ако носиш моторен чамец, тогаш имаш можност да крстариш и по архипелагот Диапоро..
и една напомена , сега за подводно ловење риби со пушка треба дозвола, мислам дека е околу 20евра, така да не се исплати ако не си таму барем 10 дена и сериозно да ловиш... а мислам дека важи и ЕУ дозвола ( од држави земји членки на ЕУ)
A за ловење риби со динамит какви се правилата? Сакам да идам во Торони и да ловам риби дали со динамит или со бомби и после да ги продавам по плажите за да можам повеќе да седам на одмор. Последен пат ми кажаа дека со струја не смеам да ловам риби пошто сум ги загрозувал животите на другите, тешки глупости, да им ебам мајката у пичка.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
ако сакаш да нуркаш и да ловиш риба, најдобро е да си сместен во Воурвоуроу...терените се од Кариди Бич лево карпите и 2-та блиски острови, до каде може да дојдеш и со мало кајче на веслање... ако носиш моторен чамец, тогаш имаш можност да крстариш и по архипелагот Диапоро..
и една напомена , сега за подводно ловење риби со пушка треба дозвола, мислам дека е околу 20евра, така да не се исплати ако не си таму барем 10 дена и сериозно да ловиш... а мислам дека важи и ЕУ дозвола ( од држави земји членки на ЕУ)
со трска ловам, не со харпун
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.914
Поени од реакции
15.902
со трска ловам, не со харпун
со трска не би требало ( дозвола) да има проблем во Грција; а кога бев на Крф 2012, зборевме со еден ГРК кој ловеше риба, (имаше и неколку грци што ловеа со харпуни) тој ми кажа демек БИТНО било колку ќе фатиш риба, ако фатиш преМНОГУ, проблем може да биде и со трска... а друго е работата што полицијата за иста работа ќе казни странец а грк НЕ....
...некаде 1998, во Воурвоуроу, еден Србин што спиеше во дрвена јахта го казнија 200 ДМ , сим му фатил октоподче и се сликаа на палубата, ама една гркинка од мобилен се јавила и дојде полициски глисер и ги одра... а тука на истото место, секој ден, грк со рибарски чамец често вадеше октоподи, ама него не смееше да го пријави, ќе и напраи некоја дупка на глисерот :confused:..
.. Сега има во капетаниите Правилник, со слики, кои врсти риби смеат во кое време да се ловат и кои големини... ова мислчам 100% по еуро закони како е...
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
значи нема врска, во грција на море нема дозвола, и можиш колку сакаш да ловиш, и што сакаш
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.019
Поени од реакции
10.707
аууу кршење јазик Воувоувоурурурруру
Вурвуру ебате


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Од местата во Грциja на кои сум била на Санторини е наj-убаво. Била сум на Тасос, Паралиа Катерини, Волос и Санторини и сум видела и Скиатос.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.094
Поени од реакции
1.549
островите дефинитвно, Крит, Скијатос, Миконос
 

Kajgana Shop

На врв Bottom