Најубаво место во Грција според вас?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.729
Поени од реакции
3.309
Бев мал. А и единствена посета на Грчка ми беше тоа. Така да морав тоа. Друго место нема. А и беше тоа пред добри 7-8 години.
Епа сега си голем, можеш да си дозволиш Закинтос, Тасос итн...Јас не сум бил, но сигурно ги посетувам, дали ова лето или следното.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.592
Поени од реакции
2.535
Епа сега си голем, можеш да си дозволиш Закинтос, Тасос итн...Јас не сум бил, но сигурно ги посетувам, дали ова лето или следното.
За ова лето следен ми е одморот. За наредното можда ќе размислам. Иако повеќе ме привлекува Црна Гора, може да се ставе и Хрватска овде од Грција.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.297
Поени од реакции
9.007
лани бев закинтос и онака не е лошо ,
ама јас за поарно и не сум:).
иначе во кратки црти закинтос е островот и името на главниот град. дали има таму плажа убава или било што незнам. главни места се аргаси и лаганас.
аргаси е онака помирно место за подомаќини луѓе.
лаганас од друга страна е за пустење.
плажата не е нешто посебна, водата е топла и чиста. мана му е што да сакаш да се удавиш на пример ке се одкажиш. ке ти помини желбата дури да стигниш до каде што те покрива.
е сега за ноќен живот е лудница. како што реков претежно се млади и тоа од нив 90% се англичани, нешто руси срби и македонци. англичаните се како од синџир пуштени, дива лига.
битно е дека до сабајле нема спиење посебно ако сте блиску до главната улица. од друга страна ако ви се погоди пак ке го шините к...т од ебање. така да парови никако, само сингл одење оти ке се правите пишман. јас онака англичаните како народ ги мислев претежно грдички ама сум се заебал. камен сеи башка онака послободни. некој се жалеа дека вака во англија нема шанси како во затвор биле таму па затоа тука надокнадуваат. па гледајте искористете го моментот.
а да и за крај, тоа плажата со бродот( така сите ја знаат) освем ако не ви е за сликање на фб, ама ич не се мачите да ја видите. тоа ке ви бидат најглупите 20 евра дадени. морето е да убаво тиркизно, ама кога ке влезиш така ке останиш. камен е . мадињата ке си ги барате неколку сати после. водата смрди на нафта од бродовите што ве носат, таму ке останите само еден сат сат и нешто. песокта не е песок, туку чакал како за тамнпон на улици. ич ама ич не е пријатно да одиш бос по неа. а и во глобала цела турнеја околу островот е едно големо ништо а ке си го ебите цел ден. си видел еден дел си го видел цел. само карпи и пустелија. ништо посебно за 20 евра и цел ден за губење. подобро земете рента кар и нарајат прошетајте го цел остров., башка ке ви треба за до лидл, пошто далеку е малце( 6 км).
како плажа по мој стандард ми се виде банана бич. песокта е како што треба( за разлика од лаганас), златна сува и жешка.
морето е бистро и таман длабоко. во секој случај вреди да се посети таа плажа.
јас лани бев во јуни, цените беа нормални, лежалките се безпари ако купите пијачка која се движи зависи од местото од 1 до 3 за сок и кафе па нагоре.
така да ако сте за пустење наточете го и правец лаганас(y)
 
M

macgowan

Гостин
лани бев закинтос и онака не е лошо ,
ама јас за поарно и не сум:).
иначе во кратки црти закинтос е островот и името на главниот град. дали има таму плажа убава или било што незнам. главни места се аргаси и лаганас.
аргаси е онака помирно место за подомаќини луѓе.
лаганас од друга страна е за пустење.
плажата не е нешто посебна, водата е топла и чиста. мана му е што да сакаш да се удавиш на пример ке се одкажиш. ке ти помини желбата дури да стигниш до каде што те покрива.
е сега за ноќен живот е лудница. како што реков претежно се млади и тоа од нив 90% се англичани, нешто руси срби и македонци. англичаните се како од синџир пуштени, дива лига.
битно е дека до сабајле нема спиење посебно ако сте блиску до главната улица. од друга страна ако ви се погоди пак ке го шините к...т од ебање. така да парови никако, само сингл одење оти ке се правите пишман. јас онака англичаните како народ ги мислев претежно грдички ама сум се заебал. камен сеи башка онака послободни. некој се жалеа дека вака во англија нема шанси како во затвор биле таму па затоа тука надокнадуваат. па гледајте искористете го моментот.
а да и за крај, тоа плажата со бродот( така сите ја знаат) освем ако не ви е за сликање на фб, ама ич не се мачите да ја видите. тоа ке ви бидат најглупите 20 евра дадени. морето е да убаво тиркизно, ама кога ке влезиш така ке останиш. камен е . мадињата ке си ги барате неколку сати после. водата смрди на нафта од бродовите што ве носат, таму ке останите само еден сат сат и нешто. песокта не е песок, туку чакал како за тамнпон на улици. ич ама ич не е пријатно да одиш бос по неа. а и во глобала цела турнеја околу островот е едно големо ништо а ке си го ебите цел ден. си видел еден дел си го видел цел. само карпи и пустелија. ништо посебно за 20 евра и цел ден за губење. подобро земете рента кар и нарајат прошетајте го цел остров., башка ке ви треба за до лидл, пошто далеку е малце( 6 км).
како плажа по мој стандард ми се виде банана бич. песокта е како што треба( за разлика од лаганас), златна сува и жешка.
морето е бистро и таман длабоко. во секој случај вреди да се посети таа плажа.
јас лани бев во јуни, цените беа нормални, лежалките се безпари ако купите пијачка која се движи зависи од местото од 1 до 3 за сок и кафе па нагоре.
така да ако сте за пустење наточете го и правец лаганас(y)
Точно опишано!
Закинтос гледам по агенциите има толку ефтини аранжмани сега (а и општо е нешто поефтино сместувањето и на своја рака да бараш), не е далеку, рентакарот е ефтин така да сега младино македонска ако си за забава Лаганас е правиот избор!

Јас ова лето се токмев Италија да ја крстарам со колата ама од фајненшл ризнс пропадна планот така да не ми бега Јонско поточно Кефалонија. Гледав варијанта неколку дена Лефкада па Кефалонија па Закинтос(многу кинат траектите мме...а и гледам ги имат понешто поскапено) и разгледувајќи по нетот смештај видов дека Закинтос сега се наоѓа пристоен за помалку пари отколку на Кефа.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.494
Поени од реакции
1.909
Лани во Кавос (Крф) се појавија лудаците од Dirty Sanchez... то беше општа хаварија! Англичаните буквално повампирија :vozbud:


А не знам зошто се страмите да го посочите Миконос како дестинација Nr. 1 (иако е малку скапичок за нас:( )

http://www.mkd.mk/19887/zabava/mikonos-neboto-na-dzetseterite/
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.297
Поени од реакции
9.007
Лани во Кавос (Крф) се појавија лудаците од Dirty Sanchez... то беше општа хаварија! Англичаните буквално повампирија :vozbud:

А не знам зошто се страмите да го посочите Миконос како дестинација Nr. 1 (иако е малку скапичок за нас:( )

http://www.mkd.mk/19887/zabava/mikonos-neboto-na-dzetseterite/
баш затоа:(
 
M

macgowan

Гостин
Лани во Кавос (Крф) се појавија лудаците од Dirty Sanchez... то беше општа хаварија! Англичаните буквално повампирија :vozbud:


А не знам зошто се страмите да го посочите Миконос како дестинација Nr. 1 (иако е малку скапичок за нас:( )

http://www.mkd.mk/19887/zabava/mikonos-neboto-na-dzetseterite/
Кавос, Крф(најблиску џанам),Закинтос -Лаганас ...на Крит - Маља, Херсонисос...Родос- Фалираки, ами Иос, Кос ...
Ако мерило за јако врвење е пијани островјанчина под 25 год. сите наведени места се буквално исти...
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.031
Поени од реакции
1.494
Лани во Кавос (Крф) се појавија лудаците од Dirty Sanchez... то беше општа хаварија! Англичаните буквално повампирија :vozbud:


А не знам зошто се страмите да го посочите Миконос како дестинација Nr. 1 (иако е малку скапичок за нас:( )

http://www.mkd.mk/19887/zabava/mikonos-neboto-na-dzetseterite/

Ja planiram Mikonos da idam July... a citam po kajgana nikoj ne go spomnue. Po komentarive - po ubavo Zakintos bi bilo da odam.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.494
Поени од реакции
1.909
Ja planiram Mikonos da idam July... a citam po kajgana nikoj ne go spomnue. Po komentarive - po ubavo Zakintos bi bilo da odam.
Нема врска... неспоредливо е Миконос со Закинтос! Не за џабе цел џет-сет од светот оди во Миконос ;)

А можи да се кажи дека и Санторини го јади Закинтос!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.729
Поени од реакции
3.309
Нема врска... неспоредливо е Миконос со Закинтос! Не за џабе цел џет-сет од светот оди во Миконос ;)

А можи да се кажи дека и Санторини го јади Закинтос!
За Миконос и јас сум слушал дека е многу добро. Но не сум бил ниту на Закинтос ниту на Миконос за да проценам каде е поубаво.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.329
Поени од реакции
6.214
Ja planiram Mikonos da idam July... a citam po kajgana nikoj ne go spomnue. Po komentarive - po ubavo Zakintos bi bilo da odam.
Како што ти одговорија и неколку члена погоре, нема споредба меѓу Закинтос и Миконос. Санторини и Миконос се врвот на грчките летни дестинации.

Плус тоа, после Ибица и Зрче, Миконос е можеби третиот најжуркаџиски европски остров. За време на сезоната, Миконос е обавезна дестинација на календарот на сите познати ДиЏеи. Така да, ако можеш да бираш, шибај на Миконос. ;)
 
M

Muranyi

Гостин
Поздрав од Сарти,мало местенце на вториот крај кое изобилува со природни убавини кои просто ве запрепастуваат со својата совршеност и магија која неповратно ви го одзема здивот.Сарти е љубов на прв поглед,сега чувствувам меланхолија и тага што морам да се разделам со мојата љубов.
Не знам дали е најубаво,зашто е непростив грев да се трошат зборови за споредба на ваква убавина со било што,но е место што мора да се посети.Може ќе ставам уште некоја слика од гратчето ноќе,кое навистина воодушевува.
 
На врв Bottom