Најомилена (култна) сцена од филм

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.511
Не знам зашто го ставам ова, кога -

1. Повеќето овде се држат до америчкиве филмови, ги одбегнуваат европските и азијските, не знаејќи што пропуштаат, ама ај.
2. Никој нема да стисне плеј,
исто како у темана кратки филмови, очигледно тешко е на 10 минути да се одвоиш од Фејсбук и да погледнеш и откриеш нешто ново/различно, креативно, квалитетно....

Сценава е од Bande A Part од Годар, што да кажам за човеков, еден од највлијателните, најинвентивните режисери икад.

Тарантино ја има наречено својата продуцентска компанија по овој филм, а оваа сцена е инспирација за сценана у Палп Фикшн кога играат Траволта и Турман -

''The classic dancing scene from Jean-Luc Goddard's crime comedy Bande a Part. It so impressed Quentin Tarantino that he named his movie production company, "A Band Apart", after the film and referenced it in Pulp Fiction. Goddard later said that he would much rather Tarantino had just given him a lot of money instead. :zver: Bande a Part was released in the US as Band of Outsiders.''

 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Remember the titans- Кога и да ја гледам оваа сцена се наежувам...
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.511
1. American Beauty


1:05 - 2:05
одлично доловен момент на занесенетост, кога ќе ти забега паметот :)
И ја го имав истиов израз како Кевин Спејси, кога ја видов сценава прв пат, пошто забегував по Мeна Сувари тогаш :)

А да , Пoла Абдул е кореограф, малку музички офтопик, да се потсетиме на неа :) :




2. Dirty Dancing



(...случајно налетав на клипов пред малку, кога буричкав по некои песни од 80тите, па ми текна кој ''празник'' е денеска па викам ај ќе го стаам клипов :) )
Омилена сцена уште како дете кога го гледав :)

"Brilliant song, fantastic dancing and such passion/romance!"
"R.I.P Patrick Swayze. You had the time of your life."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom