Најново од Гејлада

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
Филипе, не се поставуваат такви прашања јавно!

Америка работи, држава е тоа, не е играрија на Б.Ц. Целта е поврзување на Западна Европа со Турција --исто како Римската Империја кога имала најголема моќ. Сходно ги бутнаа Буагрија и Романија во НАТО/ЕУ и се симнаа од Германија надоле. Истоветна цел е отсекување на Русија со оваа вертикална линија и конкретно отсекување од Балканот, сходно се ЗА Македонија, а за неутрализирање на Србија и Грција како руски упоришта.

Значи се’ е во игра и јужните цигани тоа го знаат, загтоа претаат. Колку да ти дадам пример, САД имаа екипи пратено на терен да се уверат дали и колку Македонци има во егејска Македонија. Сега мислам дека треба да е појасно. :salut:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Филипе, не се поставуваат такви прашања јавно!

Америка работи, држава е тоа, не е играрија на Б.Ц. Целта е поврзување на Западна Европа со Турција --исто како Римската Империја кога имала најголема моќ. Сходно ги бутнаа Буагрија и Романија во НАТО/ЕУ и се симнаа од Германија надоле. Истоветна цел е отсекување на Русија со оваа вертикална линија и конкретно отсекување од Балканот, сходно се ЗА Македонија, а за неутрализирање на Србија и Грција како руски упоришта.

Значи се’ е во игра и јужните цигани тоа го знаат, загтоа претаат. Колку да ти дадам пример, САД имаа екипи пратено на терен да се уверат дали и колку Македонци има во егејска Македонија. Сега мислам дека треба да е појасно. :salut:
А зошто не може такви прашања да се поставуваат?
Па зошто тогаш грчкиот новинар ја обвини Америка дека имала таква цел? И која им е целта на грците сега во Леринско што прават проби со нивната војска?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Болниците вo Североисточна Грција се во тревога по смртен случај на жена, која се заразила со Кримско-конго хеморагична треска по каснувањето од крлеж, соопшти Associated Press , повикувајќи се на соопштение на министерството за здравство.

Жената била касната од крлеж, додека работела во полето. Таа починала на 25 јуни во болница во Александруполис. Треската почесто се среќава кај добитокот. Болеста може да се пренесе и од човек на човек преку крвта.

Млада жена, заразена со Кримска-конго хеморагична треска по каснување од крлеж, починала денес во болница во Анкара, соопштил турскиот телеканал НТВ.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Патнички воз од Солун за Атина се судри со вагони од друга композиција кај мостот Ламја во централна гејлада.

Според полицијата ранети се 12, а машиновозачот е во критична состојба

Движењето по железничката линија Атина -Солун е прекинато. Патниците од возот со автобуси, ќе продолжат до Атина.

Полицијата ги притворила двајцата машинисти од товарниот воз, од кој биле одвоени празните вагони. Машинистите се сметаат како главни виновници за катастрофата.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Земjoтрес од 6.3 по Рихтер ја разтресе грција.

Жена 56 годишна загинала при обид да излезе од куќата заради паника, предизвикана од силното земјотресење со магнитуда 6,3 по скалата на Рихтер, регистрирано денес во 06.26 ч. .

Земјотресот бил осетен и во Кипар, соопшти грчката агенција АНА-МПА. Шефот на сеизмолошкиот центар Полис Михајлидис изјавил, дека трусот е осетен и на Пафос, Никозија и Лимасол.

Но, најсилно на Родос и по островите околу него.
На многу места на о-в Родос е прекината електрич.енергија, но хавариите биле отстранети .
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Се налутил изгледа Зевс....што оваа циганска багра се самонарекуваат грци....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Денес во Солун се одржува прв состанок на заедничкиот одбор за надзор по Програмата за европскa териториjалнa соработка на Грција - Бугарија 2007-2013 г.
На средбата ќе присуствува заменик- министер на регионалниот развој Искра Михајлова и главниот секретар за инвестиции и развој во Министерството за економија и финансии на Грција Панајотис Дросос.
Вкупниот буџет на програмата е 130 млн. лева. наменети за општини, невладини организации, асоцијации на општини, истражувачки институции, меѓуопштински организации за соработка од граничниот регион.
Од бугарска страна избрани се областите Благоевград, Смолјан, Хасково и Карџали, а од грчка - реоните на централна и источна Македонија и Тракија, како и Еврос, Кавала, Ксанти, Родопи, Драма, Солун и Серес.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Да да... не им е доделена историјата за Македонија, па сега ќе ја докрајчат. ЛоЛ
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.092
Поени од реакции
154
So ova sto mozam da go vidam na internet na myspace facebook i na drugi vebsajtovi,mozam da kazam deka i Grcite se iskompleksirani.Eve sto velat:

Macedonia is & will always be Greek, no amount of lies and false beliefs can change that.History has been written. Its time we had our voices heard, Greeks of Melbourne unite to show we have not forgotten! This protest is to bring together again the Greeks of Melbourne to show that we will not forget our heritage, we will not give up without a fight. Recently certain members of the FYROM community have sought in organising a rally in Canberra on the 28th October a day special day in Greek history. On this date 28th October 1940 the people of Greek said No, and pushed back the invading Italian forces during WWII. This attempt by the people's of FYROM is clearly a provocation, a dead issue for many years they have slowly laid claim to the name Macedonia and we have sat idly by and let them. This cannot continue, let us remember our forefathers who fought & died for a free and united Greece. Show them we remember and join us in chant ELLAS ELLAS MAKEDONIA!!

Se prasuvam dali voopsto ovie komentari se relevantni,posto nasiot Aleksandar nikogas ne se zalagal za obedineta Grcija.kako so ovie Grkincinjata tvrdat.Aleksandar Makedonski nikogas ne bil tatko na Grcija,ovie se epten epten iskompleksirani.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Не само тоа, нашите баш запнаа на тој ден ЛоЛ
Бог да се чува... мислиш од сите денови намерно на тој... оди бегај пропагандата им работи со полна пареа. Ми ај кога они ќе имаат некој протест ние да кажеме „денес е Св.(и некој Светец од православното календарче), тоа е важен датум за Македонците и сакаат да не провоцират. Одамна ми е јасно дека само грци може да се палат на ова... ме интересира што ќе прават со тетоважите МАКДОНИЈА кога ќе дознаат дека немаат две благи со неа. :pos2:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Огромни штети од бурата што вчера ја зафати гејлада.Откорнати стебла отпаднати кровови на куќите,уништени патишта од надојдената вода,уништени мрежи за пренос на вода, источен Солун без струја како и областа западно од Солун.

Καταστροφές από το μπουρίνι στη Β. Ελλάδα

23 Ιουλίου 2008, 08:30


Додека пак на Родос беснеат пожари од вчера напладне -во областа Св.Исидор изгорена е 10.000 декари борова шума и сеуште немошат да го стават под контрола оганот.Додека пак утринава нов пожар го зафати Мегалополис.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
На нашиот бог Зеус смачено му е да ги гледа Грците на неговата земја.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
На нашиот бог Зеус смачено му е да ги гледа Грците на неговата земја.
Можеби стваро има нешто.Ова е чудо невидено, еве токму сега прочитав за пожар од пред 2 часа кој беснее и стасал до магистралата.
Драматични моменти на живот, жителите на реоните од Varibobi од Kryoneri, се евакуираат. По колку пожари се случуваат таму дневно???
Οι φλόγες έφθασαν στην εθνική οδό

23 Ιουλίου 2008, 20:34

ЕВЕ ВИДЕО СНИМКА


http://link.brightcove.com/services/link/bcpid1463312990/bctid1684377683


Многу домови се опустошени, два склада до пепел изгореле. изгорела и пожарникарска кола,прекинат железничкиот сообраќај,огнот не се контролира веќе поради силните ветрови- пишуваа весникот.
75 хеликоптери се вклучени во гаснењето покрај пожарните, населението и ..
Воз од Солун за Лариса со 230 патници бил доведен токму во огнот, бидејќи не бил информиран за пожарот.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
Кул, ова да не е од минатата година? :wink:

Некако како реприза ми делува, но сега циганите се ептен спремни, барем така се фалеа, имаат техника, авиони, .......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom