Најисплатлив печатач

Член од
20 јули 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
Не знам дали има ваква тема ама би сакал да започнам. Се мислам да купам печатач, е сега во однос на тоа што го има на пазарот има од најефтини до најскапи. Ама побитно ми е за боите, како е најисплатливо, HP, Epson, Samsung? Inkjet или ласерски?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Веќе подоста време не пратам хардвер, ама некои работи сеуште се исти. Прво, ако не ти треба принтање во боја - тогаш обавезно ласерски принтер. Ако ти треба боја, тогаш работите се други и се зависи од намената - ако ти треба квалитет и често принтање, тогаш би рекол ласерски принтер во боја. Ако не ти треба квалитет и често принтање во боја, тогаш најверојатно не ти треба никаков принтер во боја, туку обичен црно бел ласерски принтер.
 
Член од
20 јули 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
Веќе подоста време не пратам хардвер, ама некои работи сеуште се исти. Прво, ако не ти треба принтање во боја - тогаш обавезно ласерски принтер. Ако ти треба боја, тогаш работите се други и се зависи од намената - ако ти треба квалитет и често принтање, тогаш би рекол ласерски принтер во боја. Ако не ти треба квалитет и често принтање во боја, тогаш најверојатно не ти треба никаков принтер во боја, туку обичен црно бел ласерски принтер.
Добро но во однос на кертриџи, оригинал, не оригинал, кои се најисплатливи?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Добро но во однос на кертриџи, оригинал, не оригинал, кои се најисплатливи?
Пред да купиш каков и да е принтер прво треба добро да исчиташ по нет дали тој модел може да се хакне за да го пуниш оригиналниот кетриџ но со рефус прашок ако е ласерски или рефус боја ако е инкџет. Кертриџите/касетите имаат вграден електронски чип кој проверува дали е оригинал кертиџот или не е и може да не ти трга да принта воопшто со порака на екран дека тонерот е празен. Рефус тонерот е најефтин начин, некои купуваат и чипови, а заменските од оригиналите не се многу поефтини. Пример за мојот ласер принтер оригинална касета беше над 3000ден, неоригиналната(и шкарт принташе) над 1500. За ова Руските форуми ке ги подружиш, по модели и брендови имаат лекарства и рецепти како да се реши тонерот :)
Инаку имам Самсунг ласер, флешуван е со хакнат фирмвер, го пунам со рефус прашок за 200ден кој го сипам во старата оригинална касета дојдена со принтерот. Си принта одлично и секогаш јавува порака дека тонерот е 100% фул :). Пред секое полнење ја чистам детално касетата за што најдов (руски) упатсва на јутјуб како да се отвори касетата и исчисти а да не се уништи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Kaко што кажа @Strelec.
Но ако не ти се истражува, зошто едноставно не го прашаш @Strelec кој модел Самсунг го користи, па земи си ист таков модел. Самусунг имаат навистина евтини ласерски принтери, а ете доста луѓе и ги фалат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Пред да купиш каков и да е принтер прво треба добро да исчиташ по нет дали тој модел може да се хакне за да го пуниш оригиналниот кетриџ но со рефус прашок ако е ласерски или рефус боја ако е инкџет. Кертриџите/касетите имаат вграден електронски чип кој проверува дали е оригинал кертиџот или не е и може да не ти трга да принта воопшто со порака на екран дека тонерот е празен. Рефус тонерот е најефтин начин, некои купуваат и чипови, а заменските од оригиналите не се многу поефтини. Пример за мојот ласер принтер оригинална касета беше над 3000ден, неоригиналната(и шкарт принташе) над 1500. За ова Руските форуми ке ги подружиш, по модели и брендови имаат лекарства и рецепти како да се реши тонерот :)
Инаку имам Самсунг ласер, флешуван е со хакнат фирмвер, го пунам со рефус прашок за 200ден кој го сипам во старата оригинална касета дојдена со принтерот. Си принта одлично и секогаш јавува порака дека тонерот е 100% фул :). Пред секое полнење ја чистам детално касетата за што најдов (руски) упатсва на јутјуб како да се отвори касетата и исчисти а да не се уништи.
Ако не ти е проблем да споделиш модел на принтерот и од каде купуваш прашок, или барем некој линк?
Благодарам однапред :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако не ти е проблем да споделиш модел на принтерот и од каде купуваш прашок, или барем некој линк?
Благодарам однапред :)
http://blog.fix-free.info/?p=322 ili ovde
Otvaranje kertidz, cistenje i refil so prasok.
https://www.youtube.com/watch?v=iVEDIGp6_pA
https://www.youtube.com/watch?v=geu1Nlj0lNc
Prasokot vekje nekolku godini go zimam od mojtoner.mk ili potocno idam vo Apollo prodavnicata kaj kulite kaj stara televizija. Tamu mozes i da si prasas (ili kupis) koj konkreten model na pecatac sigurno moze da se refiluva so prasok, ili da se fleshuva/chipuva, mojot e postar model odamna zemen i mislam ne se prodava vekje...Sams. ML2160.
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
Da predlozite laserski pecatac od anboch do 8000 den
 
Член од
6 март 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
HP M141a, печатење, копирање и скенирање, поддржува формат A4, и доаѓа со капацитет на тонер касета за до 975 страници. Печатачот поддржува резолуција на печатење од 600 dpi и има меморија од 64 MB
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
Ја не се разбирам многу па одев по цената дали овој е добар HP LaserJet M211dw Printer
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.340
Ја не се разбирам многу па одев по цената дали овој е добар HP LaserJet M211dw Printer
Ако уште се прашуваш, јас го имам и душата му ја извадив и не го давам за милиони. Да добар е, да си го земеш.
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
Koj e zamenski toner za ovoj pecatac HP LaserJet M211dw Printer po koja cena moze da se najde.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom