Најекономично греење и ладење

Член од
19 септември 2022
Мислења
309
Поени од реакции
452
OOO dete neuko, kade ja prai partali u VTT li....ti prvo neznaes da procitas tamu sto se meri i deka toa nema vrska so Eurovent merenje kako sto se meri SCOP.
Zemi prevedi si prvo od Finski na MK pa posle tolkuvaj....
Eve za pocetok prevedi ni sto tamu znaci brojkana 6Kw i -26C pa ima nekoja 5ka kaj drugata 4ka (vekje sum ti odgovoril na ova)...pa ke razgovarame
Прегледај го приврзокот 429054
Da ti pomognam? merat baraka u sneg...ili sto merat ? Gleame si postiral merat i sporeduvas 2.5ki a zasto togas 6kw napisale....sto im e 6kw ?
6kW топлотни загуби на -26
Тоа 4 и 5 е брзина на фан на внатрешна и најверојатно не е максималната брзина.
Кај Даикин пишува MAX 5 што е и максимална брзина. Или тоа е
12.5 м3/мин

20240910_215037.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
OOO dete neuko, kade ja prai partali u VTT li....ti prvo neznaes da procitas tamu sto se meri i deka toa nema vrska so Eurovent merenje kako sto se meri SCOP.
Zemi prevedi si prvo od Finski na MK pa posle tolkuvaj....
Eve za pocetok prevedi ni sto tamu znaci brojkana 6Kw i -26C pa ima nekoja 5ka kaj drugata 4ka (vekje sum ti odgovoril na ova)...pa ke razgovarame
Прегледај го приврзокот 429054
Da ti pomognam? merat baraka u sneg...ili sto merat ? Gleame si postiral merat i sporeduvas 2.5ki a zasto togas 6kw napisale....sto im e 6kw ?
Оооо манипулаторче учено, сакаш график по график да ги споредуваме VTT резултатите?
Па и саат по саат да споредуваме што има на тоа графиците?
Да се посмееме кај што почнува да дефроста Амберката на секои 40 минути?
Screenshot 2024-09-12 at 23.06.56.png

Разговараме редовно ние, ама се те снемува кога ќе се најдеш во тесно со извртување на фактите!
Ама сум ти одговорил и јас пред 4 години

А бе :)
Најгоре пишува на енглески:
Device setpoint: 20 ºC, indoor unit intake air at low: 19.5 ºC, fan adjustment position: 4, rated power requirement: 6 kW (-26 ºC)
По нашки преведено...Усисот се одржува 20ºC и сосе отстапувања најниско може да биде 19,5ºC, Fanot e na 4ta brzina( ne se spomnuva Airflow во m3/h), и топлинските загуби на просторот се 6Kw на -26ºC.

И сеа ај да си ги измериме...
Kолку е Фан во 4та на Ln25 i na Amber25 ?
Да ти кажам која е разликата во m3/h во Фанот или ке провериш ?
Еве ке ти кажам 4та Фан брзина кај LN25 e 864m3/h....а кај Амберот25 4та Фан е 570м3/h.

864m3/h ако броиш програмерски 0 1 2 3 4
Инаку 510м3/h е
ln25fan.png
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Izbrisani se postarite modeli no da se potsetime....Mitsubishi Electric FH obicnata NENordik 3.5kw kostase nad 63k u MK....ovde e Nordikot koj u MK bi kostal sigurno 100k ama eve da vidime sto pisuva na grafikot i sto e mereno VTT FH35VEHZ.jpg ik

Klimata e namestena da odrzauva 20C i oni tvrdat deka usisot ne e pod 19.5C.....Fanot e ne nekoja si 3ta brzina koja ne e izrazena u m3/h ....a merat nekoja baraka koja ima 6kw toplinski zagubi na -26C(kolku m2 e barakata nikoj neznae).....ovakov standard na merenje NEPOSTOI u EU i EUROV?ENT nemeri na ovoj nacin
vtt prevod.jpg

@zlatko_ti412
Kaj VTT na Finski najgore pisuva, Klimata koga e Setirana na 20C (zasto ne e na 30c?)....ova nema veze so maximalen kapacitet kako sto ti sakas da go prikazes....ova e reletiven test kako sto klientot bi ja koristel sto go pisuva vo uvodot na sekoj VTT test
I najbitno....vo nieden test na VTT ne e spomnata regulativata 14825 po koja se testira vo Eurovent.
Ovie testiraat sto....baraka od X m2 koja na -26C ima topllinski zagubi od 6Kw....i toa so zadadena 20C na klimata....ova nema veze so EU standardi 14825
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Можеш ли ти @wiksa да ни кажеш која цена е RW кај вас? Пример 3.5kW со ознаки RW35VGHZ
Јас лани во април купив RW25, продавачот беше збунет зашто ја барам таа за куќа во јужна Шведска

според нив ЛН25ВГХЗ или ФТ25 ќе биле доволни, ама јас барав само тоа

цената на РВ25 беше иста како ЛН35, 100€ поскапа од ЛН25 (сите се ВГХЗ ама да не повторувам цело време)
ФТ25 мислам дека беше некои 350-400€ поефтини ако ме држи меморија
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
@Strelec
Ете за AP моделот има VTT тест, и со него споредувај ако сакаш xD
Ама и таа шие во перформанси иако послаба во капацитет!

Моментално небитно регулативи и стандарди, ние тука споредуваме 2 модела тестирани во исти услови, од "независните" Финци :D

p.s. Јасно ми е дека не е прикажан макс капацитет на VTT тестовите, па тестирана е на 4та од 5 можни брзини, кај мене пуштена на MAX влече повеќе од 2kw, а на VTT графиконите никогаш не крева над 1.5kw.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
За LN праиме муабет... не мењај тема :pos:
Ич не манипулирам тоа си е што е документација се чува
Чисто да ти објаснам зашто сменив клима.....МитсуФХ35(-15) За АмберНордик35(-30) :)
А те чекам да снимиш некое видевце и за Митсу АP модулација ама никако да снимиш, само ЛН ти е у уста...а читам по другиве форуми поплаки ...се жалат на модулација за АП....тек HR серијата како како модулира тек хахаха
Митсу Турска производство само неразбрав која серија е АП или ХР, за Даикин веке се знае кој се Мајдин Турска со А им почнува ознаката, а божем Јапан све овде на Балкан...аха пута два шијем ти га Џуро Јапан :)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Kажи си... капа-доле на LN :aplauz:
AP не си може со LN, не реков јас никогаш дека е подобра, го нема АP тоа компресорчето мало 'ал жилаво што е во LN ;)
Абе се се гледа од VTT графиконите, и модулација, и дефрости... ма све!
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
309
Поени од реакции
452
Чисто да ти објаснам зашто сменив клима.....МитсуФХ35(-15) За АмберНордик35(-30)
Абе оваа Mitsubishi FH35 ти е одлична клима. Потполно исти перформанси како LN35.
Pdesignh 3.6kW и толку дава на -10 потполно задоволува, А+++
Што си ја мењал за Амбер?

Во ред ај сваќам. Си се вработил во Грее и најверојатно си можел да ја земеш Амбер по ниски дилерски цени.
Во меѓувреме си добил добра понуда за Мицуто, па што да не.
Со Амберот ќе добијам исто што и со Мицуто а ќе ми останат пари...

...и сега криво ти е да признаеш дека си се зафркнал
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Ajde zavrsivme so testovi vo realna domasna situacija pri toplenje.Vidovme razlika vo COP i preku 70%.
Ajde sega da go videmi kako karnotoviot proces e vo slucaj na ladenje SEER kaj nasive juzni sosedi vo praksa .
Dvobojot e pomegu dva giganti Mideja i Fujitsu
Midea All Easy Pro 24btu vs Fujitsu ASEG24KMTE dvata od sreden rang klimatizeri.
MIdejate bila koristena lani i na neizino mesto dosol Fujitsu
Prosek 388 W/h kaj Mdeja
prosek 217 W/h kaj Fujitsu
vo prevod 388/217 =1,78
Midejata vo isti vremenski period i rabotela pri ponski prosecni nadvoresni temperaturi vo odnos na Fujitsu potrosila 78% poveke el.energija po edinica W/h
E toj sto mi veli da se zaozbilam neka si go urami ovaj link prd da se javi.

Nikot e BrunoB.
Napomenuvam deka ima i povisoka klasa na Fugitsu a toa Norkia,,znaci klimatizeri od isti rang.
Ubavo da go pratite i ovaj forum koj ima slobodno vreme ima dosta grafikoni i iskustva.
Barem vtorit i tertiot del procitajte go a sega se stignati 4 del.
Ke Vi bide mnogu pojasno.
Imate pravo na mislenje i komentari.
Faktite vo praksa se edno,a podatocite na hartija se drugo.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
309
Поени од реакции
452
Mill Compact Pro 5.2kW - Норвешкa


Gree S-Nordic 3.5kW -Кина

Секоја сличност е само случајна ;)
Едните велат 5.2kW е климата а другите 3.5kW.
Изгледа се базираат на максимален капацитет.
Иста енергетска.
Не можиш нзс да им најдеш на кинескиве копии.

20240913_191106.jpg

20240913_191255.jpg

20240913_191124.jpg

20240913_191311.jpg

20240913_191140.jpg

20240913_191231.jpg

20240913_191626.jpg

Energy-label-MHP5200.png
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Ajde zavrsivme so testovi vo realna domasna situacija pri toplenje.Vidovme razlika vo COP i preku 70%.
Ajde sega da go videmi kako karnotoviot proces e vo slucaj na ladenje SEER kaj nasive juzni sosedi vo praksa .
Dvobojot e pomegu dva giganti Mideja i Fujitsu
Midea All Easy Pro 24btu vs Fujitsu ASEG24KMTE dvata od sreden rang klimatizeri.
MIdejate bila koristena lani i na neizino mesto dosol Fujitsu
Prosek 388 W/h kaj Mdeja
prosek 217 W/h kaj Fujitsu
vo prevod 388/217 =1,78
Midejata vo isti vremenski period i rabotela pri ponski prosecni nadvoresni temperaturi vo odnos na Fujitsu potrosila 78% poveke el.energija po edinica W/h
E toj sto mi veli da se zaozbilam neka si go urami ovaj link prd da se javi.

Nikot e BrunoB.
Napomenuvam deka ima i povisoka klasa na Fugitsu a toa Norkia,,znaci klimatizeri od isti rang.
Ubavo da go pratite i ovaj forum koj ima slobodno vreme ima dosta grafikoni i iskustva.
Barem vtorit i tertiot del procitajte go a sega se stignati 4 del.
Ke Vi bide mnogu pojasno.
Imate pravo na mislenje i komentari.
Faktite vo praksa se edno,a podatocite na hartija se drugo.
Aha, sega mi stana jasno od kade poteknuvaat tvoite ''stručni analizi'' i od kade si gi vlečel tehničkive biseri i gafovi, a malce da čitneš vistinska fizika i da batališ da im veruvaš na dileri na FUJITSU vo slučajov ?
Gleam ne bil samo našiov forum poln so prodavači na klimi.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.477
Поени од реакции
2.766
Mill Compact Pro 5.2kW - Норвешкa


Gree S-Nordic 3.5kW -Кина

Секоја сличност е само случајна ;)
Едните велат 5.2kW е климата а другите 3.5kW.
Изгледа се базираат на максимален капацитет.
Иста енергетска.
Не можиш нзс да им најдеш на кинескиве копии.

Прегледај го приврзокот 429179

Прегледај го приврзокот 429180

Прегледај го приврзокот 429181

Прегледај го приврзокот 429182

Прегледај го приврзокот 429183

Прегледај го приврзокот 429184

Прегледај го приврзокот 429185

Прегледај го приврзокот 429186
2000 Evra vo Norveska, super sisanje.
Energetskata na taa Norveskata e za Gree 9K , greska mali.
Vaka i vas ve sisaat so japankive, treba taka….nazdravje sisanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom