Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.350
Поени од реакции
1.818
Дали ќе постигне смедеревац да ја снабди Германија. Каква Русија, само Смедеревац е спасот, ракија тиквешка и кромид Драчевски. Само да се свестат и да побараат помош од нас, луѓе кои живееме во криза од 1979та, одма ќе им објасниме што да прават. Неискусни.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki ve molam za info dali ima razlika megju
GREE AMBER GWH12YD-S6DBA1A и
GREE AMBER Nordic GWH12YD-S6DBA2A
( mi treba za prostorija-soba vo kuka od 35 m2 so slaba izolacija - samo pvc prozorci budzet do 60.000 )

Gree FAIRY GWH12ACC-K6DNA1D и
Gree FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
(Mi treba za prostorija - soba od 25m2 vo kuka so slaba izolacija - samo prozorci budzet do 40.000)

- Vo prethodniot stan kade sto ziveev imav klimi Aeri 5.5 i 3.5 , ok bea ama sega bidejki se raboti za kukja mislam deka mi treba nesto pojako zaradi izolacijata.

Dokolku imate predlog nekoj za greenje na ovie prostoriite a vo ramkite na budzetot ve molam predlozete
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.813
Zdravo decki ve molam za info dali ima razlika megju
GREE AMBER GWH12YD-S6DBA1A и
GREE AMBER Nordic GWH12YD-S6DBA2A
( mi treba za prostorija-soba vo kuka od 35 m2 so slaba izolacija - samo pvc prozorci budzet do 60.000 )

Gree FAIRY GWH12ACC-K6DNA1D и
Gree FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
(Mi treba za prostorija - soba od 25m2 vo kuka so slaba izolacija - samo prozorci budzet do 40.000)

- Vo prethodniot stan kade sto ziveev imav klimi Aeri 5.5 i 3.5 , ok bea ama sega bidejki se raboti za kukja mislam deka mi treba nesto pojako zaradi izolacijata.

Dokolku imate predlog nekoj za greenje na ovie prostoriite a vo ramkite na budzetot ve molam predlozete
Cim si bil zadovolen od Vivax AERI togas slobodno zemi si pak AERI+ vo 35m2 prostorija ( bidejki imas slaba izolacija ) zemi VIVAX AERI+ 5.5kwVo prostorijata so 25m2 ( bidejki imas slaba izolacija ) zemi VIVAX AERI+ 3.5kw


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Zdravo decki ve molam za info dali ima razlika megju
GREE AMBER GWH12YD-S6DBA1A и
GREE AMBER Nordic GWH12YD-S6DBA2A
( mi treba za prostorija-soba vo kuka od 35 m2 so slaba izolacija - samo pvc prozorci budzet do 60.000 )
Razlika ima samo vo bojata na plastikata na kapakot od vnatresnata edinica.
Vo vtoriot del od oznakata S6DBAxA kade Ax oznacuva dizajn na panel pa sledi objasnivanjeto:
A1 panelot e izraboten od klod bela boja.
A2 panelot e isto bel so dopolnitelno svetlikavi perli ko bisercinja.
A vo performansi nema razlika dvete se Amber Nordik najak model na Gree nema da zgresis.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Se komplet, kluc na raka
[
Tocno taka , zatoa ima hybrid inverteri kaj koi toa e reseno.
Автоматски споено мислење:


Logikata e da imas i baterija, priklucokot vo mreza moze nikogas da ne se sluci. Baska priklucuvanjeto kosta bajagi.
Vaka so baterija si totalno nezavisen.
[/QUOTE
Се е тоа Ок. за некој што е далеку од мрежата на Ебн и прикључокот е скап..
А за домашни услови со батерија е лудило затоа што со 10kw во зима дали и ќе добиееш 2kw,што значи климата не може да ја користиш,а и кога би можел само климата троши 10-15kw.. значи во зима ќе мора да трошиш од Ебн..и тоа многу..
Батеријата чини еден куп пари а по 3-5 години мора да на замениш.. а чини од 4000-5000 евра.
И сега со оваа цена на е.енергија и со сметки од просек 6месеци по 2000-2500 и 6месеци 4000 денари..и вкупни сметки од 700-800е годишно кај е оваа исплатливост...
--Прашање дали и за 20год ќе ја вратиш инвестицијата..
-Ова е исплатливо само доколку струјата има цена 15-20денари по kw како во Америка или Европските земји..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.974
Поени од реакции
2.224
Strujata kako i da e, nad 1000kw e veke 15 den , do kraj na godina uste 20% poskapuvanje. Taka da brzo ke stigne 20 den.
Bateriite se veke so 10godini garancija, zatoa samo sistem so baterija.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Ne, ovaa e nekoja stara oprema, so paneli od 200W, so alkalni baterii.
Mislam deka naskoro ke ima objava so celosna specifikacija.
Objava od.? nekoj ke spodeli tuka ili.?
Објавава е од пред 17часа... така да не е стара како објава...
А опремата што се вградува може да е постара....она 200w панелине сумливо.... мислам веќе има панели од 800w+
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.908
Објавава е од пред 17часа... така да не е стара како објава...
А опремата што се вградува може да е постара....она 200w панелине сумливо.... мислам веќе има панели од 800w+
Kolku što znam maksimum do sega najdobrite vadat 1500 W\m2 koga e sonceto pod optimalen agol i bez oblaci, istite pri nepovolni uslovi vadat i edvaj 50W\ m2....
Može kaj nas da se računa prosečno do 1Kw\m2 . Ako ovie nudat 200W e smeurija i đabe frleni pari. Bez efikasni paneli ne vleguvajte vo ovaa igra, mnogumina će doznaat na potežok način deka ne baš se rozovo, dali sonceto će zaebava dali vladata će te izdupi ili ESM......
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Kolku što znam maksimum do sega najdobrite vadat 1500 W\m2 koga e sonceto pod optimalen agol i bez oblaci, istite pri nepovolni uslovi vadat i edvaj 50W\ m2....
Može kaj nas da se računa prosečno do 1Kw\m2 . Ako ovie nudat 200W e smeurija i đabe frleni pari. Bez efikasni paneli ne vleguvajte vo ovaa igra, mnogumina će doznaat na potežok način deka ne baš se rozovo, dali sonceto će zaebava dali vladata će te izdupi ili ESM......
Да се само техникалии, лесно би било…
Туку што луѓе што живеат колективно во станови си прават филмови, или по куќи, а не можат ни изолација да стават(такви сме 95% тука)… И сега ќе расправаме бош муабети како да ги инвестираме тие 10000€ што така ни лежат расфрлани и не знаеме што да им правиме :facepalm:

Политичарите ни го спопикаа и ни направија филм ко ние во Калифорнија да живееме, па сега ние ќе дебатираме кој панел каков бил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom