Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.186
Член од
21 јануари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
11
Pozdrav do site sto pomognavte! Resen e problemot od firmata kade sto e kupena toplinskata pumpa. Seriski vo sistemot e dodaden Backup heater (nesto kako protocen bojler ili kotel na el.energija) 6kw, koj se vklucuva koga temperaturata nadvor e -<-1 i temperaturata na vodata e =<45 stepeni. Vo toj slucaj se vklucuva ovoj ured i ja dogreva do 50 stepeni. Treba da se stavi i Bafer od 200-300l za da ima rezerva na voda. Zasega sistemot funkcionira odlicno i bez baferot. Imam edno prasanje do site vas. Kolku litri treba da bide baferot? Toplinskata pumpa e 12kW, povrsinata na prostorot koj se gree e 100m2 (izolacija 10cm stiropor) i ima 5 fancoils po 5kW?
Inaku moe mislenje (iskustvo) od praksa: Top.pumpa e idealna za podno greenje i ladenje so fen kuleri. Se drugo bara povisoki temperaturi na vodata.
 
Последно уредено:

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.188
Поени од реакции
6.639
Pozdrav do site sto pomognavte! Resen e problemot od firmata kade sto e kupena toplinskata pumpa. Seriski vo sistemot e dodaden Backup heater (nesto kako protocen bojler ili kotel na el.energija) 6kw, koj se vklucuva koga temperaturata nadvor e -<-1 i temperaturata na vodata e =<45 stepeni. Vo toj slucaj se vklucuva ovoj ured i ja dogreva do 50 stepeni. Treba da se stavi i Bafer od 200-300l za da ima rezerva na voda. Zasega sistemot funkcionira odlicno i bez baferot. Imam edno prasanje do site vas. Kolku litri treba da bide baferot? Toplinskata pumpa e 12kW, povrsinata na prostorot koj se gree e 100m2 (izolacija 10cm stiropor) i ima 5 fancoils po 5kW?
Inaku moe mislenje (iskustvo) od praksa: Top.pumpa e idealna za podno greenje i ladenje so fen kuleri. Se drugo bara povisoki temperaturi na vodata.
Jaka ti e firmava :)
Nego modelot na Mitsubishi pumpava uste ne go najde? Slikaj ja nadvoresnata ;)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.636
Поени од реакции
3.183
Pozdrav do site sto pomognavte! Resen e problemot od firmata kade sto e kupena toplinskata pumpa. Seriski vo sistemot e dodaden Backup heater (nesto kako protocen bojler ili kotel na el.energija) 6kw, koj se vklucuva koga temperaturata nadvor e -<-1 i temperaturata na vodata e =<45 stepeni. Vo toj slucaj se vklucuva ovoj ured i ja dogreva do 50 stepeni. Treba da se stavi i Bafer od 200-300l za da ima rezerva na voda. Zasega sistemot funkcionira odlicno i bez baferot. Imam edno prasanje do site vas. Kolku litri treba da bide baferot? Toplinskata pumpa e 12kW, povrsinata na prostorot koj se gree e 100m2 (izolacija 10cm stiropor) i ima 5 fancoils po 5kW?
Inaku moe mislenje (iskustvo) od praksa: Top.pumpa e idealna za podno greenje i ladenje so fen kuleri. Se drugo bara povisoki temperaturi na vodata.
Мило ми е што си го реши проблемот.
Автоматски споено мислење:

Pozdrav do site sto pomognavte! Resen e problemot od firmata kade sto e kupena toplinskata pumpa. Seriski vo sistemot e dodaden Backup heater (nesto kako protocen bojler ili kotel na el.energija) 6kw, koj se vklucuva koga temperaturata nadvor e -<-1 i temperaturata na vodata e =<45 stepeni. Vo toj slucaj se vklucuva ovoj ured i ja dogreva do 50 stepeni. Treba da se stavi i Bafer od 200-300l za da ima rezerva na voda. Zasega sistemot funkcionira odlicno i bez baferot. Imam edno prasanje do site vas. Kolku litri treba da bide baferot? Toplinskata pumpa e 12kW, povrsinata na prostorot koj se gree e 100m2 (izolacija 10cm stiropor) i ima 5 fancoils po 5kW?
Inaku moe mislenje (iskustvo) od praksa: Top.pumpa e idealna za podno greenje i ladenje so fen kuleri. Se drugo bara povisoki temperaturi na vodata.
Само некако големи загуби имаш за изолирани 100 квадрата? o_O
И btw баферот ќе ти врши работа само ако го користиш како бафер! Т.е. Да биде загреан(напукан) на ефтина струја, па на скапа пумпата да штеди. За жал не мислам дека тоа е изводливо кај тебе оти пумпата не ти постига ни барана температура, а не пак вишоци да грее. Исто и соларни колектори можат да влезат во игра за преоден период.
Тоа е цела наука и бара енормно знаење и искуство,(за пари ич не ни зборувам), и чисто сумњам дека некоја наша фирма може да го изведе на ниво.
А дали сета таа зафрканција е уопште ефикасна и дали некогаш(никогаш?) ќе ги врати парите... друг муабет.
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2007
Мислења
318
Поени од реакции
6
Deneska klimata se gasi na sekoj saat a ne ja postignuva zadadenata temperatura dali znae nekoj do sto moze da e problemot ?
 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
11
Мило ми е што си го реши проблемот.
Автоматски споено мислење:


Само некако големи загуби имаш за изолирани 100 квадрата? o_O
И btw баферот ќе ти врши работа само ако го користиш како бафер! Т.е. Да биде загреан(напукан) на ефтина струја, па на скапа пумпата да штеди. За жал не мислам дека тоа е изводливо кај тебе оти пумпата не ти постига ни барана температура, а не пак вишоци да грее. Исто и соларни колектори можат да влезат во игра за преоден период.
Тоа е цела наука и бара енормно знаење и искуство,(за пари ич не ни зборувам), и чисто сумњам дека некоја наша фирма може да го изведе на ниво.
А дали сета таа зафрканција е уопште ефикасна и дали некогаш(никогаш?) ќе ги врати парите... друг муабет.
Како мислиш големи загуби? Се работи са куќа, издвоена, а не стан кој од сите страни ја дели топјината со други. 100м2 + Бојлер (4 лица) + топла вода во кујна? Проблем беа вечерните часови кога температурата паќаше до -7. Преку ден се си е нормално.
Отприлика вака е програмот: Пон-Пет.: 00ч - 05ч зададена температура 20 степени, 05ч - 08ч зададена температура 24 степени, 08ч - 14ч зададена температура 20 степени и 14ч - 00ч 24 степени. Саб. и Нед.: 00ч - 07ч зададена температура 20 степени, 07ч - 00ч зададена температура 24 степени,
Сметки за ел.енергија (вкупна потрошувачка):
1. 15 Окт. - 15 Ное. - 3.923.00ден.
1. 15 Ное. - 15 Дек. - 5.511,00ден.
1. 15 Дек. - 15 Јан. - 7.124,00ден.
Цела куќа загреана + топла вода, а тоа е вкупна потрошена ел.енергија! Напрај математика ти. Извади ја редовната потрошувачка на ел.енергија која е некаде 1.800,00 - 2.000,00ден месечно па види колку е греењето, а за ладење да не ти зборам (не е ниту 1/3 од греењето).
Бафер сакам баш затоа, за верме на дефрост и да го загрева на ниска тарифа (преку вечер кога има резерва од топ.пумпа, а преку ден да го троши), а башка на баферот што можам да го закачам и соларното.
А она што кажав дека топ.пумпа е идеална за подно греење е баш така. Сега водата ја греам од 46-50 степени. За подно би ја греел од 30-35 степени (Идеално).
А за исплаќање - ова е четврта година - така да тука е негде! Од искуство, моја препорака за нова градба (или реновирање) подно греење со топ.пумпа, а ладење со фен кулери. Само при купување на топ.пумпа задолжително за 2/3 поголем капацитет од тоа што ќе ви препорачаат за да имате резерва затоа што моќноста на топ.пумпа е декларирана за одредена температура (која обично е над 0 степени), а на -10 е на пола. Затоа ако ви кажат 10kW - знајте дека ви треба 16kW или повеќе (за да ги немате проблемите што јас сега ги решавав), а разлика во цена ке биде 2 илјади евра максимум Подобра инвестиција нема!
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.551
Како мислиш големи загуби? 100м2 + Бојлер (4 лица)? Проблем беа вечерните часови кога температурата паќаше до -7. Преку ден се си е нормално.
Отприлика вака е програмот: Пон-Пет.: 00ч - 05ч зададена температура 20 степени, 05ч - 08ч зададена температура 24 степени, 08ч - 14ч зададена температура 20 степени и 14ч - 00ч 24 степени. Саб. и Нед.: 00ч - 07ч зададена температура 20 степени, 07ч - 00ч зададена температура 24 степени,
Сметки за ел.енергија (вкупна потрошувачка):
1. 15 Окт. - 15 Ное. - 3.923.00ден.
1. 15 Ное. - 15 Дек. - 5.511,00ден.
1. 15 Дек. - 15 Јан. - 7.124,00ден.
Цела куќа загреана + топла вода, а тоа е вкупна потрошена ел.енергија!
Бафер сакам баш затоа, да го загрева на ниска тарифа (преку вечер кога има резерва од топ.пумпа, а преку ден да го троши), а башка на баферот што можам да го закачам и соларното.
А она што кажав дека топ.пумпа е идеална за подно греење е баш така. Сега водата ја греам од 46-50 степени. За подно би ја греел од 30-35 степени (Идеално).
А за исплаќање - ова е четврта година - така да тука е негде!
Друже си пукнал 10 илјади евра и очекуваш од форум совет?

Барај ги ликовите кои ти ја монтирале пумпата и нека ти средат работа. Не верувам да има експерт овде што може да ти помогне до тој степен до кој ти сакаш.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.636
Поени од реакции
3.183
Како мислиш големи загуби? 100м2 + Бојлер (4 лица)? Проблем беа вечерните часови кога температурата паќаше до -7. Преку ден се си е нормално.
Отприлика вака е програмот: Пон-Пет.: 00ч - 05ч зададена температура 20 степени, 05ч - 08ч зададена температура 24 степени, 08ч - 14ч зададена температура 20 степени и 14ч - 00ч 24 степени. Саб. и Нед.: 00ч - 07ч зададена температура 20 степени, 07ч - 00ч зададена температура 24 степени,
Сметки за ел.енергија (вкупна потрошувачка):
1. 15 Окт. - 15 Ное. - 3.923.00ден.
1. 15 Ное. - 15 Дек. - 5.511,00ден.
1. 15 Дек. - 15 Јан. - 7.124,00ден.
Цела куќа загреана + топла вода, а тоа е вкупна потрошена ел.енергија!
Бафер сакам баш затоа, да го загрева на ниска тарифа (преку вечер кога има резерва од топ.пумпа, а преку ден да го троши), а башка на баферот што можам да го закачам и соларното.
А она што кажав дека топ.пумпа е идеална за подно греење е баш така. Сега водата ја греам од 46-50 степени. За подно би ја греел од 30-35 степени (Идеално).
А за исплаќање - ова е четврта година - така да тука е негде! Од искуство, моја препорака за нова градба (или реновирање) подно греење со топ.пумпа, а ладење со фен кулери. Само при купување на топ.пумпа задолжително за 2/3 поголем капацитет од тоа што ќе ви препорачаат за да имате резерва затоа што моќноста на топ.пумпа е декларирана за одредена температура (која обично е над 0 степени), а на -10 е на пола. Затоа ако ви кажат 10kW - знајте дека ви треба 16kW или повеќе (за да ги немате проблемите што јас сега ги решавав), а разлика во цена ке биде 2 илјади евра Подобра инвестиција нема!
Со здравје служи си ја.

Ете @Fenix955 добро кажа. Нема на форумов стручен човек за тие работи.
 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
11
Друже си пукнал 10 илјади евра и очекуваш од форум совет?

Барај ги ликовите кои ти ја монтирале пумпата и нека ти средат работа. Не верувам да има експерт овде што може да ти помогне до тој степен до кој ти сакаш.
Тие и го решија проблемот. Сакав само совет (второ мислење) ако има некој експерт на форумов како што сега прашав за големината на баферот?
Kolku litri treba da bide baferot? Toplinskata pumpa e 12kW, povrsinata na prostorot koj se gree e 100m2 (izolacija 10cm stiropor) i ima 5 fancoils po 5kW?
Ако има некој што може да пресмета со овие параметри, однапред му благодарам!
Автоматски споено мислење:

Со здравје служи си ја.

Ете @Fenix955 добро кажа. Нема на форумов стручен човек за тие работи.
Благодарам. Како што веќе напишав, веќе 4-та година се служам!
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.551
Тие и го решија проблемот. Сакав само совет (второ мислење) ако има некој експерт на форумов.
Автоматски споено мислење:


Благодарам. Како што веќе напишав, веќе 4-та година се служам!
Пушти некоја слика од инсталација, како е се поврзано да поднаучиме и ние троа .
Со здравје да се служи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom