Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
641
5 години мрзиш све освен грее-алките твој.Толку не ли ти здосади?Па уште од 3 профили плукаш по сите брендови јапонски.Народ се опамети и си купува докажани производи,а ти им кршиш лезето.Еднаш не си напишал некому со здравје да се служи.Ја отру темава со твојте греалки што ги има во Пакистан,Индиа,Македонија и Србија.Во еу несмеат ни да транзитираат.Дефрости на 40 минути,модулација минимум 700-800,да не збороме што работат онн-оф.На новиве што ставаат слики од потрошувачка им се понашаш како кадија,ваков мерач,онаков мерач,ај сликај ај снимај ај ова ај она само да не признаеш туѓ квалитет.Кога неможеш да се красиш со своето-плукај по другото.На форумот никој повеќе не бара совет за твојте клими све ради тебе.Те знаат ли од фирма какви глупости правиш.
Јави се сега нека ме банираат како флегмата.
Tocno od A do Z или од А до Ш. Секоја чест али очекувај бан
Автоматски споено мислење:

Уффф... е вакво нешто не сум видел! Ај што се направиле ци**** и ти украле метро бакар,туку што у ствари и сакале да постигнат со свиков нагоре?!? Замка за уље дефинитивно не е!
А според тоа дека е Тошиба,дефинитивно не треба да брчи и да се слуша така јако!
Јас се предавам! Монтери и сервиси нека бараат чаре...
Прегледај го приврзокот 276080
Не се гледа убаво,ама може и да е прекршена цефката!! Ако е тоа завршиле баш убава работа!
Ако има прекршување на цевката одма да се смени, ама само ако има на цевката а изолацијата нема везе тоа е сунѓер, инаку ако имаш должина на цевка мин2м, монтажава ти е ОК, не гледам нешто страшно. Бучава е дискутабилна работа од каде иде (зид, клима, цевки, мотор, вентилатор, улица дупка незатворена, вибраци итн итн...). Звукот е многу сензитивна работа, од искуство клима ако има проблем и бучи тоа се слуша на километри. Во секој случај провери си од таму каде што си ја купил.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ajde uste ednas da pobaram mislenje ili preporaka
Мислење за климава


Или предлог некој друг модел која што е прифатлива во тука некаде ценовен ранг, ми треба за загревање детска доба од 20 квсдрати. Се решив за овој модел затоа што ја рекламираат као дека има GMCC Toshiba компресор, не знам дали е точно или не, и дали вреди да се земе
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ajde uste ednas da pobaram mislenje ili preporaka
Зависи што очекуваш, меџу најслабите модели е на Хајсенс е, али за парите .... Само нема вистински параметри со кои би ја споредиле членовите на форумов. Арно ама цената не е лоша.
Само твоите очекувања ??
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Te rabotat, za da pominat 15 dena. Polse toa nemoze da Ja smenis za nova ili da ti gi vratat parite. Kakvi prevaranti.
Za site, da znaete, imate li problem resavajte go vo period od 15 dena.
Автоматски споено мислење:


:tapp:
И мене ме шетаа од салонот на Gree до фирмата за монтирање и сервисот. Чекале да поминат 15 дена.

Наместо ова :tapp: треба да го користиш ова:yid:.
Самите треба да си ја чукнете главата за вашиот непрофесионален однос кон корисниците.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.447
Поени од реакции
3.216
Член од
7 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
3
Зависи што очекуваш, меџу најслабите модели е на Хајсенс е, али за парите .... Само нема вистински параметри со кои би ја споредиле членовите на форумов. Арно ама цената не е лоша.
Само твоите очекувања ??
Ocekuvanjata mi se da moze da zagree soba od 20 kvadrati ili ako ne ja biva baram nekoj predlog sto bi bilo pametno da se zeme, kade 20000 tuka i 25-26000
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
259
Поени од реакции
146
Ocekuvanjata mi se da moze da zagree soba od 20 kvadrati ili ako ne ja biva baram nekoj predlog sto bi bilo pametno da se zeme, kade 20000 tuka i 25-26000
Играј на сигурна варијанта и земи ја климава. Има позитивни искуства од корисници на форумов.

 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
106
Поени од реакции
92
Играј на сигурна варијанта и земи ја климава. Има позитивни искуства од корисници на форумов.

Istata ja imas vo SETEC poeftina, plus imas i cashback 3%, i ke si nemas rabota so Energija, bidejki klimi mk gi zema od Energija, a vo slucaj na problem, tesko deka ke ti go resat, mene veke 1 mesec me setaat a klimata ja plativ 57.000
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.442
Поени од реакции
5.623
И би требало да спие ако не прателе деца да се учат да монтираат! Па дури и да биле целосно неискусни вакво нешто не смеело да помине! Јас лаик,па од слика го приметив цвикнувањето! Тек таму да си и да ги виткаш,моташ,прицврстуваш.... потоа излезе и нивелација проблем! Страв ме фаќа да помислам што уште не заебале! Да не му правам јадови,ама јас би проверил и дали сите штрафови се на број!
...и сега ми текнува дека истите "тие" и холендери правеле :confused:
Боже сачувај!

Едит: а,да! Се вратиле на "проверка",и покрај сите глупости што им биле пред нос,они зеле гумици додале?!? И уште му рекле се е во ред?!
На потенката цевка и кај мене има такво цвикнување. Што последици може да има?

Климата грее најнормално со тоа што засега не ја имам забележано да прави дефрост и сама да си исклучува на зададена температура (но просторот си има енергетски загуби + ја користат само 6-8h дневно).
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
2.391
Поени од реакции
4.862
На потенката цевка и кај мене има такво цвикнување. Што последици може да има?

Климата грее најнормално со тоа што засега не ја имам забележано да прави дефрост и сама да си исклучува на зададена температура (но просторот си има енергетски загуби + ја користат само 6-8h дневно).


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Па искрено подобро монтер или сервисер да ти одговори "точно" на тоа прашање...
Ама на форумов имаш само улицкани продавачи со "многу теорија" и нула пракса ;)
Вака лаички,веројатно само изолацијата е свиткана но не и цевката внатре. Верувам дека ако е стварно цвикната ќе има големи реперкусии во работата и тоа ќе биде приметливо. Штом си работи како треба,уживај!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.116
Поени од реакции
2.412Се рекламир едниот модел " АРТ " со 18 децибели на внатрешна. Потивка не сум сретнал, во рекламен матерјал.


Na Ilindenska vidov salon imale Tadiran, do Daikin.
Ke pominam da vidam sto imaat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom