Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
3
Ako prodolzis da razmisluvas...jas mislam deka na panel-ka ke zavrsis ...kolku poveke gledas tolku poveke ke te boli glavata.....
Автоматски споено мислење:


Mene drugo ne mie jasno kako i nudis tundra za 4x4 soba so.izolacija.....?
Sto ke.pravi tundrata ke raboti 5min.i posle 15 ke duva ladno..??bidejki ke iskluci kompresorot a vikate 30m2 se sega za ovaa klima ....??
I ja taka mislam deka bez ic kje ostanam, a panelka ne doagja vo obzir nikako.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.078
Поени од реакции
6.388
T.S.T давало 3,2kw на -10 топлина од 19к карти некако ова мие сумлително мие ... Mitsu/Sarara толку не даваат од 2-3000 евра клими дај малце објасни на кориснициве како може 19к клима да извај 3,2 на -10
Sporedbata ti e magare i muzika....
E aj da vidime kolku dava Ururu od 2-3000eu, dava mnogu pojse od tvoite nagaganja
Ururu dava 4.5Kw na -10 so SCOP plafon
Ururu ftxz35n-rxz35n.jpg
A za ovoj vtoriov test na Ururu so 4.8kw na -15 ima da se cudis uste nekolku godini kako toa ima 4.5kw na -10 a vadi poveke ili 4.8kw na -15 ;)
Ururu.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
2.163
Поени од реакции
2.015
Mene drugo ne mie jasno kako i nudis tundra za 4x4 soba so.izolacija.....?
Sto ke.pravi tundrata ke raboti 5min.i posle 15 ke duva ladno..??bidejki ke iskluci kompresorot a vikate 30m2 se sega za ovaa klima ....??
Koga ke uvidi kolku e ekonomicno evtino greenjeto so inverter klima osven tie 16m2 ke otvori vrata i ke ja zatopluva i dodatnata soba od 14m2 a toa sto vikas ke postigne temperatura klimata i posle ke duva ladno ne e tocno jas koristam Haier i koga postignuva temperatura vnatresniot ventilator NE DUVA.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
527
Поени од реакции
540
Sporedbata ti e magare i muzika..
Sarara пишав во реченицата нема тука споредба, Навистина многу корисници ги интересира како Климичево од 19к Дај боже да е убо, како дава на -10 3,2 kw топлина од друга страна имаш од 50-60к клими даваа 3,0
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.078
Поени од реакции
6.388
Koga ke uvidi kolku e ekonomicno evtino greenjeto so inverter klima osven tie 16m2 ke otvori vrata i ke ja zatopluva i dodatnata soba od 14m2 a toa sto vikas ke postigne temperatura klimata i posle ke duva ladno ne e tocno jas koristam Haier i koga postignuva temperatura vnatresniot ventilator NE DUVA.
Moze da go snimis toa vo edno video deka NEDUVA ?
Ja mislam deka ke DUVA!!!
Baska sto ke defrsotrira na sekoi 50min ili Haierot nema Inteligent tuku NeInteligent=Glup Defrost
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.163
Поени од реакции
2.015
Moze da go snimis toa vo edno video deka NEDUVA ?
Ja mislam deka ke DUVA!!!
Baska sto ke defrsotrira na sekoi 50min ili Haierot nema Inteligent tuku NeInteligent=Glup Defrost
Znaci vaka jas imam Haier Tide Green i koga ja prefrliv od ladenje na greenje ja pustiv na 25°C i na fan 3 koga ja postigna temperaturata nadvoresnata edinica iskluci a na vnatresnata edinica posle 30 secundi iskluci ventilatorot na vnatresnata edinica.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.078
Поени од реакции
6.388
Pobarav video i nisto pod toa nema da me zadovoli....denes sekoj ima telefon sto moze da snimi video od 2min i go zakaci negde da go vidime.
Автоматски споено мислење:

Znaci vaka jas imam Haier Tide Green i koga ja prefrliv od ladenje na greenje ja pustiv na 25°C i na fan 3 koga ja postigna temperaturata nadvoresnata edinica iskluci a na vnatresnata edinica posle 30 secundi iskluci ventilatorot na vnatresnata edinica.
Vaa Tide samo ti ja imas u cela MK realno da zborime..ti ja dale poeftino za da ja reklamiras ama dosega nesto ne si ubedliv....
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Што е најтрагично потврдува дека дува уште 30 секунди, а не гаси. Еве јас ја немам haier, но дедо то го убедивме да стави клима haier 18 за да не се заебава со дрва, но реалноста е тоа дека по исклучувавање на надворешната внатрешната си дува ладно. Башка што кај него нема никаква изолација и паѓа брзо температурата кога е ладно, но стари луѓе а е на 19, а е на 22 исто им е. Убаво пишуваат тука некои луѓе џабе клима ако немаш изолација, ќе дојде дефрост ќе се олади брзо просторот. Слушајте го најубав со предлозите и далеку ќе стигнете.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.291
Што е најтрагично потврдува дека дува уште 30 секунди, а не гаси. Еве јас ја немам haier, но дедо то го убедивме да стави клима haier 18 за да не се заебава со дрва, но реалноста е тоа дека по исклучувавање на надворешната внатрешната си дува ладно. Башка што кај него нема никаква изолација и паѓа брзо температурата кога е ладно, но стари луѓе а е на 19, а е на 22 исто им е. Убаво пишуваат тука некои луѓе џабе клима ако немаш изолација, ќе дојде дефрост ќе се олади брзо просторот. Слушајте го најубав со предлозите и далеку ќе стигнете.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Ti da ne go slushashe најубав pa si mu lupnal klima na dedo ti vo kukja bez izolacija? Toj da ne ti e kriv? Shto ne go ubedi dedo ti izolacija da stavi pred da stavi klima?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Ако убаво ме читаше ќе сватеше што сакам да кажам. Џабе ти е добра клима ако немаш изолација. Haier не е лоша клима, но по исклучување си продолжува да дува факт, кој многу од тука го прикриваат. Друго сите кои ја имаат пишуваат модулација 200 300w на 5kw клими, ама никој не покажува мерење. Јас никој пат не сум рекол дека мојата спуштила под 500w ама затоа грее за сите пари. Кажи ми колку членови од форумов прикажале сметки, мерења или било што? Немам ништо против никого ама да пишуваш секој пост ова клима, она клима а појма немаш од клими мислам не е во ред ( ова го мислам за климе)

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.291
Ако убаво ме читаше ќе сватеше што сакам да кажам. Џабе ти е добра клима ако немаш изолација. Haier не е лоша клима, но по исклучување си продолжува да дува факт, кој многу од тука го прикриваат. Друго сите кои ја имаат пишуваат модулација 200 300w на 5kw клими, ама никој не покажува мерење. Јас никој пат не сум рекол дека мојата спуштила под 500w ама затоа грее за сите пари. Кажи ми колку членови од форумов прикажале сметки, мерења или било што? Немам ништо против никого ама да пишуваш секој пост ова клима, она клима а појма немаш од клими мислам не е во ред ( ова го мислам за климе)

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Ne e problemot za prikrivanje, nego za spinuvanje. Toa so duvanje ladno na Haierot 5,5kata e pola vistina i sekoj moze da si go spinuva kako saka. Vistinata e deka starata Haier 5,5ka na R410 freon ima malku glupava logika na rabota na fanot, odnosno koga e na greenje, i koga ke iskluchi kompresorot nadvor, perkite na vnatreshnata se krevet nagore, a fanot prodolzuva da duva so brzinata so koja posledno duval. Ako bil na 3ta, najbrza brzina, si prodolzuva da si vrti so taa brzina, ako bil na 1va so prva itn. I problemot so "laden vozduh" se javuva togash, i samo togash koga fanot duval so najgolema brzina pred da iskluxhi komoresorot na nadvoreshnata. Ovoj "nedostatok" kaj 5,5kava koja chini 33000 denari, a dava 4,2kw na -7 nadvoreshna e sosema zanemarliv ako klimata e dobro dimenzionirana, se raboti na poniski brzini ili na Autofan bidejki od toa shto go imam videno, Autofanot raboti super, ne samo na 5,5kata tuku i na 3,5kata. Za novive Haier na R32 freon nemam iskustvo i nemam podatoci. Klimata e mokjna, evtina, Mitsubishi kompresor, ke si ja zavrshi rabotata mashki.

A vo odnos na minimum na rabota na Haier 5,5kata, od toa dosega shto sum go videl, a nemav mnogu prilika da si pogiram so merachot, ispod 500w ne ja imam videno da raboti. Znaci jas ne ja imam videno, a ke imam povekje prilika da ja gledam, bidejki zadutre se vrakjaat moite posle mesec i pol dena odsustvo i ke si ja ukluchat da raboti.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Ne e problemot za prikrivanje, nego za spinuvanje. Toa so duvanje ladno na Haierot 5,5kata e pola vistina i sekoj moze da si go spinuva kako saka. Vistinata e deka starata Haier 5,5ka na R410 freon ima malku glupava logika na rabota na fanot, odnosno koga e na greenje, i koga ke iskluchi kompresorot nadvor, perkite na vnatreshnata se krevet nagore, a fanot prodolzuva da duva so brzinata so koja posledno duval. Ako bil na 3ta, najbrza brzina, si prodolzuva da si vrti so taa brzina, ako bil na 1va so prva itn. I problemot so "laden vozduh" se javuva togash, i samo togash koga fanot duval so najgolema brzina pred da iskluxhi komoresorot na nadvoreshnata. Ovoj "nedostatok" kaj 5,5kava koja chini 33000 denari, a dava 4,2kw na -7 nadvoreshna e sosema zanemarliv ako klimata e dobro dimenzionirana, se raboti na poniski brzini ili na Autofan bidejki od toa shto go imam videno, Autofanot raboti super, ne samo na 5,5kata tuku i na 3,5kata. Za novive Haier na R32 freon nemam iskustvo i nemam podatoci. Klimata e mokjna, evtina, Mitsubishi kompresor, ke si ja zavrshi rabotata mashki.

A vo odnos na minimum na rabota na Haier 5,5kata, od toa dosega shto sum go videl, a nemav mnogu prilika da si pogiram so merachot, ispod 500w ne ja imam videno da raboti. Znaci jas ne ja imam videno, a ke imam povekje prilika da ja gledam, bidejki zadutre se vrakjaat moite posle mesec i pol dena odsustvo i ke si ja ukluchat da raboti.
Џабе ќе ја гледаш и таа не спушта под 500w. Во перформанси според еуровент е како хитачито. Уште ми остана енигма како еден од членовите тука, mdeni, грее 70 или 80 квадрати со 3.5кв клима. Ако може mdeni да подобјасни малку подобро, за просторот, за изолацијата.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
2,4kw na - 10, po Eurovent.

Ajde molim te kazi EDNA klima, 3,5ka ispod 39000 denari koja e za povekje od 20/25m2 neizoliran prostor?...... Ke pochekam, ne e problem
3.5kW za neizoliran prostor od 25kvm neće da greje za te pare. Sad gledam ponudu klima uređaja kod vas. Skupo. U Srbiji za 39.000 denari ima da se kupi klima 12-ca sa Pdesign 3.9kW@-10°C

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Кога преминувате на греење од дрва на инвертер и незнаете што да одберете сосема е небитно мислењето и препукување на форумов.кој инвертер и да се одбере за кој се дебатира на форумов нема да се згреши.тоа дали трошел 400w или 500w или бил фреон 410 или р32 не е ништо битно чим ги исфрлате дрвата од употреба.сигурно тој фреон е поеколошки и поефикасен од смолата на дрвата и картоните за потпалка.а тоа дека кје смрзнете со инвертер кој одржува темп 23 24 25 степени 24/7 и летно време ве лади,а дрвата дава 30 степени сауна па кога кје се разбудиш на 18 степени сабајлето трупците изгореле трепките заледиле не е ич за компарација.
На крај краева т.с.т кошта 18.000 колку дрва за една сезона и кје загрее и повеке од печка на дрва а ако не го бива вратете се следната сезона на дрва ништо не сте изгубиле.
Заев ако ја читаш темава укини царини акцизи и даноци за инвертери нека биде т.с.т 12.000ден и забрани ги дрвата.:LOL::LOL::LOL::D:D:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom