Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.420
Nemoj, kupi si japonska i toa LN i poradi Juve i poradi imidz i kontinuitet! :) Rekov pomegju ovie dve https://klimi.mk/sporedba.php?id1=340&id2=301 od koi Daikinot Sensira e dva pati poevtin (nekoj kaza deka go simnale na 55K), ama ti sepak LN bi go odbral neli... Daikinot mozebi ima Landa kompresor (kineski) pa e somnitelen!? :P .... Vidi poentata mi e deka malku mi e besmisleno da se govori makar i za japonski klimi poskapi od 1500Evra... osobeno vie koi ziveete vo kuki...
Apropo kako opcija... Valvoline imase eden post lani: https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1296#post-8513876 , kako Slovenci se organizirale i od Ebay nabavile Heat Pump IVT 9kW za samo 700-800 Evra so dostava vo Slovenija, a IVT kako gledam https://www.ezheat.ie/air-to-water-heat-pumps e seriozna kompanija!? ... a nie potrosivme 10 i sega kako odi uste 10 god, ke zboruvame za inverteri koi se OK za stanovi....no ke gi falime japonskite od 1500 Evra!? Toa i mi bese muabetot - malku besmisleno e da se govori za inverter od 1500 Evra, denes koga nabavuvaat TP VV za pomalku pari (SE OGRADUVAM OD TOCNOSTA) ako e seto toa vistina, iako nemam pricina da ne veruvam, ete go oglasot od slovencite, iako stranata na aBay za TP IVT-9kW ne postoi ja vidovme! Tolku bese okolu 900Evra, sega za 20 kom sigurno dobile rabat .... nastrana preskapata ponuda kaj nas na TP vv od japonskite brendovi, nastrana seuste skap GREE Versati ili sega gledam Intergros ponuda na Air to Water HP od brendot na (OEM) Chigo... od 2500 nagore. Jas barem koga bi ziveel vo kukja bi odel na takva varijanta...da, znam tuka se i dodatni troskovi, instalacija pumpa ili vo faza na gradba montaza na podno... no sepak e najdobro, zarem ne!? Pobaral li nekoj informacii, razmislil li nekoj za takva varijatna nabavka TP od ibej ili ali...!? Ili e toa golem i skap rizik!?
5F4501C8-5963-4793-A7F7-996DC3EBA48B.png

Не е набавката на ТП толку голем проблем или ризик.Да земеш и од овие кај нас што се нудат по 2.5-3000€ пак некако ќе заглавиш и ќе земеш.
Проблемот е што 80% од куќите кај нас немаат никаков услов за вакво нешто!
Кога се прави,се прави “што више”,а за после ќе видиме како ќе ја грееме или опремуваме... има време.Никој не размислува/л дека најмалку една петтина од буџетот за куќа треба да се издвоени за изолација/дограма/ладење/греење.Истиот трошок си стои и за реновирање на веќе изградена куќа.

Пример:просечна куќа 10мХ10м или 100кв.м бруто површина за да се изолира(во градба или отпосле) чини минимум 2000€.ПВЦ со дупли термопан(ништо специјално) уште 2000€.Уште 1000€ ќе отидат на “затнување дупки” оти кај куќа стално испаѓа нешто за доправање (таван на пр.)
5000€ за изолација само!
Подно со кошулица и нов под уште едно 4000-5000€!
Фактички 10к еура не те перат за сто квадрати,а цената си се зголемува пропорционално со квадратурата.
Самиот извор на топлина(ТП во случајов) и не е голем издаток во однос на вкупната сума што човек треба да ја одвои за целиот проект.
Субвенции,грантови,зелени кредити со поволни услови... се тоа може да помогне.Ама знаејќи ја состојбата во државава,дали 5% од луѓето што живеат во куќи ќе може да си дозволат вакво нешто,а и од тие што можат,добар дел ќе изберат Голф 5 Тди оти нели тоа е приоритет во животот.
Така да уште долго ќе филозофираме на тема ТП версус дрва.
 
Последно уредено:
Член од
14 март 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Можеби малку глупо прашање ке поставам ама врска немам од работењето на климити па затоа да си прашам,пролетвава наместивме клима,просторот е 16 м2 дневната каде ке ја загревам првенствено ке видам како ке биде па можеби и ходникот кој околу 4 м2 е сега ме интересира дали кога климата како што велите модулира и ја одржува тт надворешната единица треба да работи,осејкам како се стишува ама сеушта работи а внетрешната намалува со дување ја работам на прв фан,а сега еве моментално исклуче да дува и внатрешната скроз не дува а и надворешната не работи.Како е нормалното работење на двете единици.Инаку климата е грее фери 3,5.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
862
Поени од реакции
956
Ај сега друга математика која е реална до бол.
Дали е дефект до серија или не, не е битно. Се работи за вентилатор на внатрешна единица кој „свири“ и треба да се замени.
Одиме со цените од клими.мк
Корисникот од N причини не ја продолжил гаранцијата

VIVAX AERI 3,5-ка = 28.000
Монтажа = 3000
_________________________
31.000

Цената за мотор за внатрешна се движи од 70~100 евра. Ќе ја земам цената од 70 евра и работна рака за менување од мин.1500 денари и така...

31000
+ 1500 монтажа (ова е минимум, ако треба вадење на внатрешна стави уште 1500)
4300 мотор
_______________
36.800 денари

Ова е цената за Daikin FTXB35C, Panasonic CS/CU-KE35TKE , Panasonic CS-FZ35UKE, Mitsubishi WN...
Да не зборувам дека VIVAX е препакувана Midea па ако веќе давам ќе дадам за бренд со реноме.

За табиетот при греење, за комфорот, бука и слично да не дискутираме
Автоматски споено мислење:


Смарт цената е иста како на клими.мк а пак цената на клими.мк е повисока за мин. 2000 денари од продавниците во Прилеп
Е сега ако мораш од Нептун заради кредит тогаш VIVAX-от
абе пријател како да ти кажам ако купам клима за 1/4 од цената на некоја скапа и да ја фрлам веднаш откако ќе и помине гаранцијата ич QR нема да ме боли, имам пари уште за три.

ама ти или не можеш да ја разбереш мојата филозофија или не сакаш или пак не ти одговара ако си вклучен во биснисот со клими.


ГРАНТ ДО 20% ЗА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕД!

Инвестирајте во TOSHIBA Daiseikai (twin rotary compressor technology) инвертер клима уред во Енергија доо, преку програмата на GEFF и EBRD и добијте до 20% грант од Европската Унија. Аплицирајте преку банките за поддршка ( Охридска Банка / Шпаркасе Банка).

Грантот се однесува за инвертер клима уреди со енергетска класа на греење COP >=4.3.
Прегледај го приврзокот 219143


За повеќе информации посетете ја нашата вeб страна: http://energija.com.mk/ или повелете во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)

Т. 02 3061 466 | E. info@energija.com.mk
почитувани ред е да кажеме дека има можност за поврат до 20% но сепак треба да бидеме реални и отворено да си кажеме дека тоа е сепак кредит за кој е потребно да се плаќа годишна камата од 6% плус 2% на сумата на име одобрување, трошок за аплицирање, меници... со што процентот на заштеда значително се намалува.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Грантот е за клими од 50-80000ден не знам како планираат некој што се греел на ќумбе да најде толкави пари да се свичне. Него денес стигна информација предимензионирана клима ќе троши повеќе за помал простор од причина што често ќе прави исклучи уклучи,колку има вистина во ова
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.771
Грантот е за клими од 50-80000ден не знам како планираат некој што се греел на ќумбе да најде толкави пари да се свичне. Него денес стигна информација предимензионирана клима ќе троши повеќе за помал простор од причина што често ќе прави исклучи уклучи,колку има вистина во ова
Како да не најде? За дрва и рак на плуќа колку троши во сезона?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
862
Поени од реакции
956
Како да не најде? За дрва и рак на плуќа колку троши во сезона?
:oftopik:

лечењето на малигните болести е бесплатно т.с на товар на фондот


п.с не го земајте ова за серионо, сакав малку црн хумор
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.078
Поени од реакции
6.388
:oftopik:

лечењето на малигните болести е бесплатно т.с на товар на фондот


п.с не го земајте ова за серионо, сакав малку црн хумор
TI SI NENORMALEN...TIE NA TOVAR NA FONDOT SO TVOETO BEZPLATNO LECENJE SE VEKJE POCINATI LICA...NE SI IGRAJ DA NE FATI MAJATA
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
абе пријател како да ти кажам ако купам клима за 1/4 од цената на некоја скапа и да ја фрлам веднаш откако ќе и помине гаранцијата ич QR нема да ме боли, имам пари уште за три.

ама ти или не можеш да ја разбереш мојата филозофија или не сакаш или пак не ти одговара ако си вклучен во биснисот со клими.
Совршено добро можам да ти ја разберам филозофијата. Зошто 1500 за Mitsubishi 5,5-ка кога имаам пари за 3x500 евра VIVAX или [стави бренд овдека]
Зошто Mitsubishi со 3 години гаранција кога имам за три Вивакс со по година гаранција + да доплаќам.
Легитимно е размислувањево

Ама пак од друга страна, исправи ме ако грешам, не е баш коректно суптилно да ни кажуваш дека сме глупи ние што сме дале дупло повеќе за бренд нејм со (навидум) исти карактеристики .
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
527
Поени од реакции
540
Грантот е за клими од 50-80000ден не знам како планираат некој што се греел на ќумбе да најде толкави пари да се свичне. Него денес стигна информација предимензионирана клима ќе троши повеќе за помал простор од причина што често ќе прави исклучи уклучи,колку има вистина во ова
Грешна информација ти дали дека ќе троши повеќе, има многу фактори тука најголем е изолацијата на собата. Ти ако немаш изолација на таа соба нема ни 5,5 да те затопли :s најважно Просекот на потрошена струја во 1 сат ако оде климата офф/он тие LOOPS можат да бидат на 20м по 5м да дува може на 1 сат се зависи од изолацијата на собата колку ја одржава температурата ова е над 0 степени под 0 или -3 почува друга работа може нонстоп да раб да троше 300-500w пак ќе напоменам изолацијата е важна . .. има корисници кој имаа клима во 14/5м2 во најладното платиле 1000ден макс 1500 во Јан/Феб

Проста математика ако во Јан за да ја затоплиш таа соба ти требале 1 кубик дрва (незнам колку е мислам 3000ден) со клима 1500 + нема да загадува и да се мачеш да влечкаш дрва
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
862
Поени од реакции
956
Ама пак од друга страна, исправи ме ако грешам, не е баш коректно суптилно да ни кажуваш дека сме глупи ние што сме дале дупло повеќе за бренд нејм со (навидум) исти карактеристики .

не бе човек не ми е целта да ве (те) омаловажувам или навредувам, целта е секој да си ја одбере опцијата која според него е најдобра и најмногу му одговара во дадениот момент колку и на останатите да им изгледа чудна или глупа.

друго што мислиш како им е на останатите членови кои од било која причина ќе одберат бренд што тука не е одобрен од "стручњациве за клими" (претопставуваш исто е и нивното чуство).

голем проблем на форумов е што на големо се манипулира со членовите и се наведуваат од искусни продавачи монтери и други лобисти кои на овој или оној начин имаат корист од истата манипулација.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Моабетот е што ако климата ја згрее собата како од шала па се исклучи и се така on off нон стоп дали ќе потроши така повеќе од правилно димензионирана клима
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.771
Моабетот е што ако климата ја згрее собата како од шала па се исклучи и се така on off нон стоп дали ќе потроши така повеќе од правилно димензионирана клима
Тоа е ирелевантно кај инвертери бидејќи сите намалуваат моќност согласно потребите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom