Најдобри филмски пресврти

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Не забележав некој да ја има постирано своевидната трилогија филмови во режија на David Lynch - Mulholland Dr. ; Lost Highway и Blue Velvet .. на првите два имам налетено од поодамна и баш кога се водеше дебата на форумот за Малхоланд др. ги прегледав уште еднаш, со далеку повеќе "филмско" искуство и резон во мене и останав едноставно запрепастен од пресвртите и општо целата сторија, посебно во првиот наслов каде секој можен детал од почеток до крај (буквално од почетните секунди на филмот) наведува кон низа заклучоци (признавам, филмот го прегледав 3 пати). Вториот филм ми беше посфатлив и порационално можев да си го објаснам од првиот, сега ми преостанува Blue Velvet да го гледам деновиве, но не се сомневам во генијалноста на Линч и во ова дело.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.895
Поени од реакции
1.721
Sixth Sense
The Others
Shawshank Redemption
Fight Club
Shutter Island
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.232
Поени од реакции
2.479
neznam kako go nemav gledano dosega Sixth Sense.. sega nacekav prilika na Sitel(a nisto nemav citano okolu filmov) me trogna krajot koj twist:O em ne e nekoj klasicen horor ama tolku e celo vreme napnat so na nekolku sceni me naeza pojke otkolku nekoj horor i posle go spustiv filmov i premotvev odnovo da gi vidam uste ednas scenite :D
ama sepak pojak kraj od The usual suspects nemalo ni ke imat vo filmskava industrija
 
А

Анноун

Гостин
Најјак пресврт - Аце Вентура 1
Кога излезе дека жеништето има МУДА .

А од озбилните филмови скоро и се да сте кажале , иако The Others ми се дели некако од сите најмногу .
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Koj ne go gledal The Machinist so Christian Bale, mora da go pogledne, ednostavno krajot e neverojaten presvrt, slicen e kako Shutter Island, samo sto tuka ama bas nikakvi pretpostavki nemate za toa sto ke se sluci na krajot. A uste eden koj ke ve ostavi da razmisluvate posle gledanjeto e American Psycho so Christian Bale, odnosno ke se prasuvate dali stvarno se slucuvale rabotite vo filmot ili ne. I nikoj ne moze da kaze dali e vistina ili izmislici.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
268
6th sense, The Skeleton Key, Mindhunters, Chaos (theory), The Island, The Last Exorcism, The Usual Suspects... Ваквите филмови покажуваат дека не е HD тоа што го прави филмот вреден, туку заплетот, ови филмови би ги гледал на каква и да е слика, со уживање кое не може ни да се спореди со некое :гомце: во HD.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Secret Window 2004 со Џони Деп, филмот стварно е многу јак, добар пресврт има, кој го нема гледано нека го ѕирне, нема промашај! :)
 
Член од
20 април 2013
Мислења
113
Поени од реакции
132
1.The Usual Suspect :cuc: :cuc: :cuc: :cuc:najak kraj na film sto nekogas e sniman
2.Saw
3.Se7en
4.Fight Club
5.The Others - ostanav bez zborovi na krajot od filmot
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.324
Поени од реакции
9.431
Добра е листата на првиот пост само наместо Sixth Sense би го ставил филмов од мојот аватар - Jacob's Ladder кој е снимен 9 години пред првиот... но nvm и тој е одличен.
Saw кецот тоталка ме лупна од земја и 70% ми се допаѓа ради пресвртот, чудно но немам гледано ниеден од останатите делови. Гледам горе-долу се пишани најјаките и познати па да убациме нешто што не е спомнато.

Basic - ова филмиште не го видов на претходните страни
Frailty
Matchstick Man - good one
Dark City
Unbreakable
Arlington Road - уште едно филмиште
eXistenZ
Spider
Stay - веќе видено, али ако сакате можете да го гледате
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.330
Поени од реакции
6.449
На прво место ќе го ставам Identity. Обично кога се знае дека се работи за таков филм, отприлика, до некаде пресвртот е очекуван и си викаш еее да кога ќе ги заприметиш ситниците и деталите ќе ти изгледа логично и очекувано, ама за пресвртот во филмов-никогаш не би ми текнало.

Потоа тука се Fight Club, Awake, Hide and Seek, The others, The Illusionist, Shutter Island...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom