Најдобрите и најлошите странци што настапувале во Македонија?

Член од
7 мај 2008
Мислења
2.818
Поени од реакции
368
Еве една интересна тема за странците во Македонија без разлика дали биле добри или лоши. За почеток ќе набројам неколку па на кој ќе му текне на некој друг нека напише.

Љубо Видачиќ - Работнички
Скоти Турман - Жито Вардар
Малик Еванс - Куманово
Инграм - Деликатес
Марк Дин, Лоренцо Ор, Фрејзер Џонсон - МЗТ Скопје
Ренди Дак - Орка
Ентони Вајш - Работнички
Бојан Тадиќ - МЗТ Скопје
Доналд Кол - Фени
Сичиќ - Никол Ферт

Има уште ама да оставам за другите

Е сега малце и за оние кои биле тотални утки
Дејвид Дениелс, Брајан Смит, Џон Смит, Илбер Јусуфи, Пресова - МЗТ Скопје
Зеленбергер - Работнички
Абазовиќ - Неметали
Бурокс - Орка
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Двејн Оканти од пред 2 сезони во Фени, ауу дрво невидено, проподнат кошаркар во потрага по кариера беше тој.
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Артим Кучо-Орка
Марк Дин-Мзт
Фрејзер Џонсон-Мзт
Ренди Дак-Орка
Доналд Кол-Фени
Милан Прековиќ-Фени
Тимоти Бурогс-Орка
Бонер Апшоу-Тиквеш или Деликатес Кочани како сакате.

А промашени инвестиции.

Двејн Оканти-Фени Индустри
Драшко Томич Фени Индустри
Негош Абазовиќ мислам Нематали Огражден дека беше незнам точно ако грешам поправете ме..
Михајло Грујич-Струмица 2005
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Реџи Чарлс највуван како нешто спектакуларно во Вардар Осигурување а типот не заигра ни една минута:pos2:Ми текнува имаше во Фени еден Хемондс се викаше издржа одвај 3 утакмици човекот одвај одеше не па ли кошарка да игра :pos2::pos2:
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Реџи Чарлс највуван како нешто спектакуларно во Вардар Осигурување а типот не заигра ни една минута:pos2:Ми текнува имаше во Фени еден Хемондс се викаше издржа одвај 3 утакмици човекот одвај одеше не па ли кошарка да игра :pos2::pos2:
дедо да се го викнале поубаво ке е играл од него ако е 80 год:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
0
Rendi Dak zamina da igrae posle u NBA. Ne pamtam samo dali toronto bese. Znam deka igraese u kanada. Plejmejker,ama se drogirase mame mu emmm. Buroks,centariste ogromno,da te stra da zastanis kaj nego. Ne bese visok,ama karpa cvrst. Boner Apsou,prviot crnec so zaigral u Makedonija. Igraese u Delikates kocani, pa dojdi kaj nas(tikves). Bese nogu inteligenten. Nauci i makedonski. Donald Kol-nema so da se zborue za nego,koj prate kosarka go znae. Gjoke,a za Drasko Tomic on sekoa utakmica davase maksimum. Ne bese nes posebno,ama se trudese. Isto bi go nabrojal tuka u dobrite i Kejsi Ulin. Bese odlicen plejmejker i suter. Promaseni-Demien Mekswein i dwejn okanti(u feni). Od Strumica Mihajlo Grujic i Nenad Delic
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Дефинитивно Кицулис еден од најдобрите...
Грујич,Делич,и еден грк центар незнам му беше презименото,најлошите играчи што некогаш биле во Струмица:nesum::pos2:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Не треба да се забораве:

1.Артан Кучо: Албанец по народност, одличен тројкаш и бек. Долго време играеше прво во Тиквеш после во Орка. Беше закон.

2.Ренди Дак: Никогаш немало таков атрактивен кошаркар во Македонија - забиваше како ненормален - 360 степена или назачки или незнам како - забиваше на заебанција а беше висок колку Горан Самарџиев. После Орка играел во Азија негде мислам, и во В.Британија негде. Сега е тренер. Никогаш не играел во NBA или Канада како со спомна некој. Проверив на интернет.

3.Скоти Турман - Бек во Жито Вардар - одличен шутер. Поодамна беше.

4.Доналд Кол - Не треба муабет го знаете сите.

5.Тимоти Бурогс - Имаше играно за Ефес Пилсен пред да дојде во Орка. Заедно со Деан Јовановски,Тошо Гечевски, браќата Боцевски, Ренди Дак, Артан Кучо, Горан Самарџиев (тогаш некаде се прослави) и други, го сочинуваа "Дрим-тимот" на Орка кој одлично ја почна сезоната али после се повреди Јовановски и тимот заврши дури некаде на 4 место мислам....После Орка пропадна.

6.Бонер Апшоу - првиот американец во Македонија. Не го познавам доволно, погоре пише за него подобро.

Има и други - одкога се растури Орка не ја пратев толку кошарката, плус не бев и во Македонија, еве сега пак може да се каже дека ја пратам одкога се формира Фени Индустри :)

Штета шо се растури Струмица, ке беше по интересна лигата. Не ми е јасно - дали ке постоеше клубот уште ако освоеа нешто? Зар толку големи биле финансиските проблеми....

Ме подсеќа ситуацијата со Орка - ти даваат пари и тим, ако не освоиш ништо - ајде чао. Па дај му шанса барем уште една година мајка му стара. ц ц ц ц.

П.С. Мнооогу ми е криво шо Лоренс Мек Кензи испадна пијаница и шо врие до 5 саат сабајле. Според тоа шо го видив на youtube за него треба да е ѕвер. Го земаа во овче поле....
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Еве тука на оваа тема ќе ги замолам сите кои имаат некаков материјал за Ренди Дак да постират тука или пак некое видео ќе ви бидам благодарен фала однапред.:salut:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
da ne gi zaboravime od poranesen Zito Vardar strancite...
Vladimir Vidacik(srbin) - Centar(beshe mn jak no pocna da s edrogira)
Ejvori(ameriknaec) - istoo taka centar
Skoti Turman(amerikanec) - bek
Edvards(amerikanec) - Centar :)
Majk Bel(amerikanec) - playmaker
Radoncik(srbin) - playmaker
Tasic(ksrbin) - krilo

od ovie mn dobar bese ejvori,Edvards...drugite poslabo no sepak dobri bea !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom