Нафта, неопходна но и скапа

Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Што мислите дали владата треба да го намали процентот кој го добива (околу 35-6 денари мислам) на литар нафта за сметка на тоа да се намали и цената на нафтата кај нас???Дали граѓаните можат да го издржат овој тренд на раст на нафтата???
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Прирачник на Меѓународната агенција за енергија

Меѓународната агенција за енергија (МАЕ), која е сестринско тело на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), кон крајот на април годинава објави прирачник со наслов ”Saving oil in a Hurry: Measures for Rapid Demand Restraint in Transport” кој треба да им помогне на владите да се справат при недостиг или продолженраст на цените на нафтата.

Предложните мерки вклучуваат намалување на дозволената брзина на автопатиштата на 90 километри на час, воведување забрани за возење (од типот парни/непарни броеви на регистерските таблички какви што се применуваа и кај нас пред повеќе од 20 години), намалување на цените во јавниот превоз за да се стимулира негово поголемо користење, па дури и намалување на бројот на работните денови во неделата. Препорачано е и стимулирање на прода‘бата и користењето на хибридните и возилата на био-гориво.

МАЕ вели дека сите предложни мерки можеда се применат речиси веднаш ако владите се подготвени за тоа. Прирачникот од 168 страници содр‘и и методологии и податоци кои владите можеда ги користат за да утврдат кои мерки се најдобри за околностите во нивната земја.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Anonymus1 напиша:
Прирачник на Меѓународната агенција за енергија

Меѓународната агенција за енергија (МАЕ), која е сестринско тело на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), кон крајот на април годинава објави прирачник со наслов ”Saving oil in a Hurry: Measures for Rapid Demand Restraint in Transport” кој треба да им помогне на владите да се справат при недостиг или продолженраст на цените на нафтата.

Предложните мерки вклучуваат намалување на дозволената брзина на автопатиштата на 90 километри на час, воведување забрани за возење (од типот парни/непарни броеви на регистерските таблички какви што се применуваа и кај нас пред повеќе од 20 години), намалување на цените во јавниот превоз за да се стимулира негово поголемо користење, па дури и намалување на бројот на работните денови во неделата. Препорачано е и стимулирање на прода‘бата и користењето на хибридните и возилата на био-гориво.

МАЕ вели дека сите предложни мерки можеда се применат речиси веднаш ако владите се подготвени за тоа. Прирачникот од 168 страници содр‘и и методологии и податоци кои владите можеда ги користат за да утврдат кои мерки се најдобри за околностите во нивната земја.
Interesni merki i predlozi samo nekako mi se neostvarlivi......
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
I have 10 acres - how many cars can I run ? (Hektar=cca 2 Akri)
The yield will vay. Weather is always a variable and can be a concern. By practicing the proven methods you can expect to achieve the EU average for Spring rapeseed (3.5 T/Ha) or Winter Rapeseed (5 T/hA).
Every 3 Tonnes of clean, dry seed will yield about 1000 litres of finished PPO. An average vehicle will drive about 15,000 miles !!!!!!!, a year and use about 1,500 litres of PPO or diesel.
So to answer the question 10 acres may yeild about 13-15 tonnes rapeseed which will make about about 3,500 to 5,000 litres of PPO. That should be enough PPO for 35,000 to 50,000 miles of motoring in vehicles.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Се додека сме овци ќе не бричат.
Запазете можност цела недела никој да не ја вози колата..то ест да не се продава бензин ни нафта.
Звучи утопистички, ама само размислете.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
StormAngel напиша:
Се додека сме овци ќе не бричат.
Запазете можност цела недела никој да не ја вози колата..то ест да не се продава бензин ни нафта.
Звучи утопистички, ама само размислете.
Epten e utopisticki, ne e ni za razmisluvanje.....tie sto strizat , mozat poveke da izdrzat ...bidi siguren...baraj alternativa za dvizenje ili plakaj.
Sto mislis na koj princip se praat pari so toa "opijatnite materii"?????
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Те сфаќам и самиот кажав дека е утопистично.
Ама земајќи во предвид дека во еден квартал неколку пати драстично ја менуваат цената на повисоко, не знам која од овие две е поголема утопија. :wink:
Ја неам кола сеа за сеа, и не ми е ни гајле до толку...но сепак, не ми е ни по ќејф да изигравам овца.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dali drasticno kje se zgolemi cenata na naftata so noviot uragan vo SAD - Rita?

Na eden analiticar vcera mu se "ispusti" deka kje dostigne do $5 galon (3.5 litri), a vo Evropa povekje. Koga bese $3.50 vo SAD za vreme na KAtarina, bese recisi $6+ vo Amsterdam.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Плаќаме најскап гас во Европа

По последното поскапување на цената на природниот гас, кое го одобри Регулаторната комисија за енергетика, граѓаните и индустријата во земјава плаќаат најскап гас во Европа. Малопродажната цена на гасот изнесува дури 384 долари за 1.000 кубни метри. Само за споредба, во соседна Бугарија, од каде што, всушност, доаѓа гасот во земјава, малопродажната цена за истото количество е 103,4 долари.

Превземено од „Дневник“. Остатокот на следниот линк:

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2971&stID=72048
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pa 606 ...mislam deka toa e uste eden dokaz za perfidnata igra vo Proektot : ISCEZNUVANJE NA MAKEDONSKIOT NAROD :):):)!!!!
Vakvite igranki samo nego go globat, drugite se zastiteni,subvencionirani , SVETI KRAVI :):)!!
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Alternativa?

BIO-DIESEL......Makedonija kako "zemjodelska" drzava e logicno da investira vo "alternativna" energija.So istoto ke ja podobri vlosenata situacija vo zemjodelstvoto a i ke bide energetski nezavisna.
Se prognozira vo narednite 2-3 godini cenata na surovata nafta da dostigne $US100 po barel a nekoi amerikanski analiticari veruvaat vo "super spike" kako toj vo 1980 godina vo slucaj na vooruzen konflikt na Amerika so Iran.

http://www.dieselsecret.com/

http://journeytoforever.org/biodiesel_make.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Biodiesel

za tie sto sakaat da znaat poveke za BIO-DIESEL


Makedonija na Makedoncite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom