Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Комитата ја одзел шок-бомбата од полицаец и ја активирал, повеќе повредени
Недела, 03 Август 2014 20:03


Еден навивач на навивачката група „Комити“ ја изгуби раката од подлактицата надолу, друг се здоби со отворена рана на ногата а трет со сериозни повреди на градниот кош, додека неколкумина се полесно повредени од инцидентот што се случи на трибината каде што беа сместени „Комитите“.


- На само две три минути пред крајот на натпреварот, кога победата на Вардар не доаѓаше во прашање, без никаква причина еден од навивачите на Комитите му ја одзеде шок бомбата на еден од полицајците и ја активираше. Во тој момент тој ја загуби половината од раката, а навивачите кои беа во негова близина, се здобија со посериозни и полесни повреди. Повредени се и неколку полицајци, пишува „Нова Македонија“.

Брзата помош во Битола има полни раце работа, а додека да се испратат Комитите, стадионот е блокиран. Засега нема подетални информации за тоа, како дојде до овој инцидент.
Повеќе детали и фотографии од инцидентот подоцна.
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/167407-Komitata-ja-odzel-sok-bombata-od-policaec-i-ja-aktiviral-poveke-povredeni
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Катастрофа полиција, катастрофална нивна организација и поставеност.
Се почна од ко почнаја да ги бркат комитите и се затуркаја нешто и тогаш фрлија бомба џандарите.
Имаше 2-3 повредени од другата страна не се гледаше колку е лошо.
И по е најошо автобусите ги носат низ град сега на бегање наместо да ги извадат надвор од градот.
Се претера со ситуацијата за жал. Само жалам да не се посериозно повредени, тотално без потреба.
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
1.3.1.2.

Јас како шо разбрав, 2 прсти од раката изгубил членот на Комити. Од другите 2ца повредени, првиот изгледаше доста лошо и го однесоја со брза помош, а вториот го однесоја со марицата зошто немаше друго комбе од брза помош.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
мислам дека е повреден познат член од Комитите.Издржете момци,поддршка !
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.235
Поени од реакции
41.552
Od kaj drugar na fejs, komentar od covek koj bil prisuten

Jас бев на 5м и единственото шо го видов беше чадот и ми остана нејасно како беше активирана, само се слушна: „ПАЗИ ШОК! (бомба)“ и згрми. И после видов како им ја покажва раката на полицајците во теренот целата крвишта. Инаку, му ја нема цела дланка, а не до лакто. Имам и фото.

И да, најдов прст на оградата! И делчиња помали колку зарче в на циментото внатре пред ограда


:|
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.899
Само да може да ја спасат хирурзите и да му ја зашијат дланката се друго во моментот не е битно.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.650
ваш многу познат член остана БЕЗ РАКА, алооооооооо МОЖНО Е БЕ????!!!!!!!!!! ШО Е ОВАААААААААААААААААААА ДА ЈА ЕБАМ ЦЕЛА ПОЛИЦИЈА !!!! вервајте душата ми се треси од нерви... неколку чкембари присутни во болница за подршка на комити....
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
одговорноста нека си ја сноси полицијата за ова, се нафаќаат да носат навивачи на стадион кој нема услови за тоа, нема влез за навивачите, нема услови за престој на навивачите, нема услови за евакуација или задржување после натпреварот........

и покрај сите закони донесени за спортски натпреваи и како треба да се однесуваат клубовите и навивачите ни се случи ова денес..........се срамам што живеам во оваа држава.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.650
како нема услови бе ? до сега како идеа 20 години? НЕ Е ТО ПРОБЛЕМО !!!
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Да не знае некој да не е момакот од Loyal Fans случајно ?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.053
Поени од реакции
6.658
ти немаш отидено на некој стадион што е по стандард........
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.144
Поени од реакции
35.169
Какви куртони се овие од Курир, сам ја одзел шок бомбата...и сами им го одземаа пендраците и сами се тепаа меѓу себе...како што ветрот го бутна знамето у Кичево, све да им ебам и на џандарите, и на планинците !!!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Објаснувањето дека дечкото му ја земал од рака на полицаецот, па ја активирал, е уште потрагично и баш повеќе дава објаснување за обученоста и професионализмот на полицијата. Како бе така може некој, БИЛО кој да ти земе ШОК БОМБА од рака, а ти си као обучен да се справуваш со секакви ситуации?

Како бе јас да се осеќам безбедно и дека можеш да ме заштитиш, ако ти и сопствената опрема/оружје/whatever не знаеш да си ја чуваш?

Ова чисто да споменам, за кога ќе пуштаат одма муабети, да помислат како истите делуваат. Со тоа објаснување не делува дечкото ко кретен, туку полицаецот.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Ne znam so ocekuvate od partiski portali sigurno nema po svoeto da udrat. Zatoa sto kjutime vakvi raboti se slucuvaat. Policijata tenzii kreva uste od Skopje ne za dzabe se vleze na poluvreme. Ni stadion ni uprava ni ffm nikoj ne e kriv osven policijata, najlesno im e da udrat koga se mnogu povekje i koga do niv ima Makedonci. Ke stradame ama ne se predavame !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom