Моќта на витамин Ц

  • Креатор на темата Bafra
  • Време на започнување
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
, zatoa shto sekoj lek duri i Vit C si ima razbirlivo upatstvo koe e nameneto za pacientot da si prochita.... mozhebi se chita samo za shto se koristi , no nikako da se stigne so chitanje do kraj kade se nesakani dejstva , interakcii ,kontraindikacii ... :pivo2:
тебе како стручно лице или лице кое студира таква наука, ти е лесно. Ние сме обични корисници. Фармацијата произведува апчиња за возрасни, докторот ги препишува, ние ги користиме. Еве што пишува на страната на Институт за здравје-препорачана доза за возрасни е 90мг, а еден портокал внесува 117% од таа доза. Јас, верувам и најголем % од корисниците не можеме да се снајдеме повеќе од она во табелите. 6 години учење и пракса се во прашање и уште многу години надградба, а кој сум јас тоа да го негирам.
no ajde logichki , zashto da se pie dopolnitelno Vit C tableti ako organizmot si ja ima normalnata doza na istiot prirodno od ishrana? m?
мислам дека неколкупати е ова повторено. Докторите ги препишуваат при различни состојби, ние не треба да изигруваме доктори. И напишав дека храната која ја јадеме, посебно, вегетаријанците честопати има дози многу повисоки од препорачаните.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
-за сите твои 10 дали , :cuc:
секој си го кажува своето мислење на форумов , конкретно никому не се обратив ниту пак некого спомнав па да вака реплицираш , фактот дека вака реагираш само укажува дека сум во право , ако сакаш да ме побиеш во кометар побиј со факти не ме прашувај ,, дали јас знам ,, прашање е дали ТИ знаеш ? :duel:[DOUBLEPOST=1476717849][/DOUBLEPOST]
... не зборуваме за екстремни температури , велиме студено време , како сега на ручек е доста топло а навечер заладува...сега не велиме да пешачиме на + 40 и - 10 ... и туширањето велиме со топла - ладна норамална вода , а не топла зовриена и ладна мраз... не знам што инат имаш ? ..во што е проблемот ? :lut:
Како да те побијам кога не одговори на ниедено прашање? и како тоа реплицирам, нешто навредливо има во мојот пост или?

Апсолутно немам никаков проблем со тоа секој да си го каже своето мислење, имам против кога се цитираат генерички информации за кои не знае како, на база на какви студии, кога и зошто се оформени.

Лично сум користел далеку поголеми дози од 2-3 грама, со никаков негативен ефект, а конзумирам 3-4 во просек на ден, конзумираат и уште неколку што ги знам, и сите имаат осетно подобрување на здравстената состојба и генерално чуство на виталност.
не ми се верува ова со дозиве затоа што ако човек јаде 2 пиперки или 1-2 портокали дневно, треба да ги уништи бубрезите и да има дијареа и повраќање. Ова посебно кога докторот ќе препише витамин ц (вообичаено да кажеме 0.5 г) на настинат пациент, а во исхраната веќе има внесено продукт со висока содржина на овој витамин. Така да ова теоретски можеби е ок ама е чудно и во пракса баш и не гледам дека ова се случува.
Не се ни случува, хипотезата е дека зголемената количина на оксалати може да предизвика камења, а да знат луѓето колку оксалат внесуваат од храна во спроедба со оние кои потенцијално може витаминот ц да ги предизвика ќе се смеаат на изјавите за камења во бубрези.

Кога си болен неможеш доволно витамин ц да внесеш од храна, кој ти каже друго користи застарени методологии и меша поими, едно е да препорачаш доза за да спречиш скорбут, а сосема друго е да промовираш добра здраствена состојба, витаминот ц се користи интензивно за стотици ако не и илјадници функции, па така дозите кои се препорачани се гола вода и не се правени за луѓе кои се изложени на толку многу токсини, стрес, лоша храна и генерален модерен живот. Докторите генерално се базираат на стари наоди и литература, помладите се друга приказна, секоја чест на исклучоци ама тоа е факт. За мене спојот на модерна медицина и алтернативна се најдобар избор.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Абе го отупевте со тој вит. Ц :facepalm:, само ќе ви кажам дека доколку се предозирате со вит Ц вишокот ќе се елиминира преку урината.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
http://static.framar.bg/product/citrovit-vitamin-c.jpg
Една таблета содржи : L- аскорбинска киселина 100 mg.
Помошни супстанци : микрокристална целулоза (Е460i), стеаринова киселина Е570, талк (Е553в), боја Е104.
... е сега , за една таблетка од само 100 мг Вит Ц , јас морам да внесам четири ,,Е,, , ако тоа помножам со три или четири пати на ден ? ...зашто да ги внесам тие , кога си го имам Вит Ц природно ...тоа ми е поентата .... колку ,,Е,, внесувам воопшто со друга исхрана која морам да ја купам, а не можам природна да ја внесам ? ..што ќе речи мојата јетра? и што ќе ми е другиот бенефит кога јетрата мора да се мачи да го преработи , а бубрегот да го острани? ...јас така размислувам ...и тоа го применувам , Вит Ц - ДА ! ама природен ... а не тука хемиска аскорбинска киселина споена со све и свашта супстанци за корекција на вкус , тврдина на таблета , боја и други дополнителни ,,Е,,...итн :несвест:
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
http://static.framar.bg/product/citrovit-vitamin-c.jpg
Една таблета содржи : L- аскорбинска киселина 100 mg.
Помошни супстанци : микрокристална целулоза (Е460i), стеаринова киселина Е570, талк (Е553в), боја Е104.
... е сега , за една таблетка од само 100 мг Вит Ц , јас морам да внесам четири ,,Е,, , ако тоа помножам со три или четири пати на ден ? ...зашто да ги внесам тие , кога си го имам Вит Ц природно ...тоа ми е поентата .... колку ,,Е,, внесувам воопшто со друга исхрана која морам да ја купам, а не можам природна да ја внесам ? ..што ќе речи мојата јетра? и што ќе ми е другиот бенефит кога јетрата мора да се мачи да го преработи , а бубрегот да го острани? ...јас така размислувам ...и тоа го применувам , Вит Ц - ДА ! ама природен ... а не тука хемиска аскорбинска киселина споена со све и свашта супстанци за корекција на вкус , тврдина на таблета , боја и други дополнителни ,,Е,,...итн :несвест:
1. Филерите кои ги наброја, ги има во секое друго апче што постои кај нас (горе доле)

2. "Синтетичкиот" витамин ц, и оној од храна, се хемиски еднакви, и нивната биолошка активност е исто така идентична. Ако изедеш 3 пиперки, тие дефинитивно се подобри од нивни еквивалент во форма на таблета, заради тоа што содржат многу други елементи (минерали/витамини/полифеноли/биофлавоноиди) кои се здрави за телото, но ако збориме стрикно за витамин ц, се до некои 500mg vs 500mg или 3-4 пиперки vs 1 таблета разликата од аспект на абсорција би била горе доле идентична.


Поентата што ја пропушташ цело време, а и многу други е дека

а) НЕ СИТЕ имаат иста способност и здравствена состојба, или дигестивен систем за да го абсорбираат витаминиот ц од храната на идентичен и ефикасен начин. Постојат луѓе со H Pylori, со иритабилни црева, со зголемена pH вредност - преголема количина на лоши батерии, храна богата со окасалати, инхибитори на абсорција - анти нутриенти, старост на конзументот и многу други фактори - па така ако некое дете изеде 1 пиперка, дали мислиш дека абсорцијата ќе му биде еднаква со човек на 50 години?

b) Постојат големи вариации во нутритивниот состав од плод до плод, од тоа колку е свеж како и каде е растен и колку витамин ц содржи ултимативно.

c) Ако ти вадат заб, самиот процес е екстремно стресен за организмиот, иако тоа многу луѓе не го знаат, и во тие моменти и после тоа, телото е испразнето од многу минерали витамини кои се користат во далеку поголема количина за задравување на телото и борба со оксидацијата - воспалението, па така во тие моменти за да внесеш доволно ц, треба да изедеш едно кило пиперки, а и тогаш нема да внесеш доволно - а сите знаеме дека е невозможно да го направиш тоа кога имаш ваден заб.

d) Не секогаш можеме или имаме услови да јадеме храна која содржи витамин ц, една единствена цигара користи 30 мг од истиот.

Така да, не е така едноставно како што изгледа. Ултимативно од мое лично искуство, препорачувам најмалце 1 грам на ден, а кога сте болни многу повеќе, дозите треба да бидат на секои 2-3h по 1 таблета, или 1 грам. Најдобро е да се купи прашак а не таблети, така немаш филери, далеку по економично е, и имаш подобра абсорција. Jeтрата иначе, ќе ти биде благодарна

П.С. Не сум доктор, ова што го споделувам е од мое лично истражување, и употреба од моја страна. Несаканите ефекти кои ги читаш се извадени од контекст.

П.П.С. Кога ги спомнавте хормоните, прочитајте малце што прави BPA-то, и разните хемии кои се во пластиките, и после вратете се на темава да зборите за витаминот ц и неговиот наводен негативен ефект.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
1. Филерите кои ги наброја, ги има во секое друго апче што постои кај нас (горе доле)

2. "Синтетичкиот" витамин ц, и оној од храна, се хемиски еднакви, и нивната биолошка активност е исто така идентична. Ако изедеш 3 пиперки, тие дефинитивно се подобри од нивни еквивалент во форма на таблета, заради тоа што содржат многу други елементи (минерали/витамини/полифеноли/биофлавоноиди) кои се здрави за телото, но ако збориме стрикно за витамин ц, се до некои 500mg vs 500mg или 3-4 пиперки vs 1 таблета разликата од аспект на абсорција би била горе доле идентична.
Поентата што ја пропушташ цело време, а и многу други е дека
а) НЕ СИТЕ имаат иста способност и здравствена состојба, или дигестивен систем за да го абсорбираат витаминиот ц од храната на идентичен и ефикасен начин. Постојат луѓе со H Pylori, со иритабилни црева, со зголемена pH вредност - преголема количина на лоши батерии, храна богата со окасалати, инхибитори на абсорција - анти нутриенти, старост на конзументот и многу други фактори - па така ако некое дете изеде 1 пиперка, дали мислиш дека абсорцијата ќе му биде еднаква со човек на 50 години?
b) Постојат големи вариации во нутритивниот состав од плод до плод, од тоа колку е свеж како и каде е растен и колку витамин ц содржи ултимативно.
c) Ако ти вадат заб, самиот процес е екстремно стресен за организмиот, иако тоа многу луѓе не го знаат, и во тие моменти и после тоа, телото е испразнето од многу минерали витамини кои се користат во далеку поголема количина за задравување на телото и борба со оксидацијата - воспалението, па така во тие моменти за да внесеш доволно ц, треба да изедеш едно кило пиперки, а и тогаш нема да внесеш доволно - а сите знаеме дека е невозможно да го направиш тоа кога имаш ваден заб.
d) Не секогаш можеме или имаме услови да јадеме храна која содржи витамин ц, една единствена цигара користи 30 мг од истиот.
Така да, не е така едноставно како што изгледа. Ултимативно од мое лично искуство, препорачувам најмалце 1 грам на ден, а кога сте болни многу повеќе, дозите треба да бидат на секои 2-3h по 1 таблета, или 1 грам. Најдобро е да се купи прашак а не таблети, така немаш филери, далеку по економично е, и имаш подобра абсорција. Jeтрата иначе, ќе ти биде благодарна
П.С. Не сум доктор, ова што го споделувам е од мое лично истражување, и употреба од моја страна. Несаканите ефекти кои ги читаш се извадени од контекст.
П.П.С. Кога ги спомнавте хормоните, прочитајте малце што прави BPA-то, и разните хемии кои се во пластиките, и после вратете се на темава да зборите за витаминот ц и неговиот наводен негативен ефект.
,,и после вратете се на темава да зборите за витаминот ц и неговиот наводен негативен ефект,,
...не знам што е причината што не ме разбираш ( ќе бидам поблиска со ,,Ти,, ) дека не пишувам против Витамин Ц односно наводен негов негативен ефект ? ... па тоа е еден од најважните витамини ,
ЈАС ВЕЛАМ ЗА ВЕШТАЧКИ ВИТАМИН Ц - синтетизирана аскорбинска киселина и нејзино внесување со - ,,нека се најде нема штета,, - ,,колку повеќе толку подобро немај гајле се лачи со мокрача,,...сето ова за нешто што не е докажано дека има негов дефицит ... јас не оправдувам долготрајно користење на таков вештачки синтетски Витамин Ц ,, да се најде ,, за било која болест во телото како превенција ...
нема веќе да должам да не ја оптоваруваме ова тема со нашите коментари (посебно ме насмеа симпатичната фотка на arakenx :) ) ... одговорими само ова ... зашто долго трајно или ај да речам големи концентрации на Вит Ц дава зголемување на апетит односно ,,отвара,, апетит ( посебно применливо кај децата ?:pipi:) ... само ова одговори ми ...ќе ти бидам благодарна ! :lut:[
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
ЈАС ВЕЛАМ ЗА ВЕШТАЧКИ ВИТАМИН Ц - синтетизирана аскорбинска киселина и нејзино внесување со - ,,нека се најде нема штета,, - ,,колку повеќе толку подобро немај гајле се лачи со мокрача,,...сето ова за нешто што не е докажано дека има негов дефицит ... јас не оправдувам долготрајно користење на таков вештачки синтетски Витамин Ц ,, да се најде ,, за било која болест во телото како превенција ...
2. "Синтетичкиот" витамин ц, и оној од храна, се хемиски еднакви, и нивната биолошка активност е исто така идентична. .
Аман, до кога со митовите за вештачки витамин ц? доловив најдобро што можам и ги опфатив сите моменти зошто и како се зимаат поголеми дози, и зошто потребата варира и не е линеарна, ама нема поента да збориме понатака кога мислите дека "вештачкиот витамин ц" и природниот се различни, а за камења у бубрези тек па, смешно ми е. Да растенијата имаат далеку повеќе елементи во нив и се подобар избор, но витамин ц количината во истите (mg vs mg) е идентична од аспект на дејство во организмот, тоа е се што треба да се знае.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
2. "Синтетичкиот" витамин ц, и оној од храна, се хемиски еднакви, и нивната биолошка активност е исто така идентична. Ако изедеш 3 пиперки, тие дефинитивно се подобри од нивни еквивалент во форма на таблета, заради тоа што содржат многу други елементи (минерали/витамини/полифеноли/биофлавоноиди) кои се здрави за телото, но ако збориме стрикно за витамин ц, се до некои 500mg vs 500mg или 3-4 пиперки vs 1 таблета разликата од аспект на абсорција би била горе доле идентична.
За се досега си во право, само за делот со црвено за витамин Ц имаш погрешни информации според мене.
Природниот витамин Ц е комбинација од повеќе елементи во кои спаѓа и аскорбинската киселина.
Индустријата успеала да патентира процес од кој ќе добие аскорбинска киселина и синтетичкиот витамин Ц е всушност тоа - аскорбинска киселина, ништо повеќе.
Само Ла Роше, (можеби имаше уште една фирма) имаат право да го користат тој процес а сите други од нив ја купуваат аскорбинска киселина и после користат ребрендирања и маркетиншки финти.

Како и да е, аскорбинската киселина е од голема помош за здравјето.
При тоа за сериозни проблеми препорачливо е мускулно или венско примање поголеми количини витамин ц.
Некои користеле и по 300мг/на кгр т.е. на човек со 80кгр му дале 24 грама витамин ц во рок од 24ч без нус појави.

Psyside на форумов здравје нудиш доста интересни совети. Информациите ги црпиш од некое конкретно место во смисла од еден вебсајт каде што се собрани многу информации или од повеќе различни извори ...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
За се досега си во право, само за делот со црвено за витамин Ц имаш погрешни информации според мене.
Природниот витамин Ц е комбинација од повеќе елементи во кои спаѓа и аскорбинската киселина.
Грешка, идентични се. А дури и да не се, објаснив претходно што и како и зошто мислам досадно е да се повторуваме. Информациите ги црпам од лично искуство, и од Pubmed.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еден лимон не може да замени цело кило лабораториски апови витамин ц
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Грешка, идентични се. А дури и да не се, објаснив претходно што и како и зошто мислам досадно е да се повторуваме. Информациите ги црпам од лично искуство, и од Pubmed.
...хемиски аскорбинска киселина си е аскорбинска киселина , но не е исто во нивна билошка активност , никој не внесува хемиски ЧИСТ ВИТ Ц како таблети, ефервети - секогаш активната супстанца е сврзана со ,,нешто,, или со многу нешта кои се дискутабилни со секојдневен внес што прават во организмот?? , а природниот ВИТАМИН Ц си е чист без такви придружни супстанци ... да не одам до образложување и од каде е таа хемиски аскорбинска киселина набавена ... нели? ако Витамин Ц е Витамин Ц зашто имаме различни цени на пазарот на истиот (зборуваме за иста грамажа и форма) ? ...:unsure:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
...хемиски аскорбинска киселина си е аскорбинска киселина , но не е исто во нивна билошка активност , никој не внесува хемиски ЧИСТ ВИТ Ц како таблети, ефервети - секогаш активната супстанца е сврзана со ,,нешто,, или со многу нешта кои се дискутабилни со секојдневен внес што прават во организмот?? , а природниот ВИТАМИН Ц си е чист без такви придружни супстанци ... да не одам до образложување и од каде е таа хемиски аскорбинска киселина набавена ... нели? ако Витамин Ц е Витамин Ц зашто имаме различни цени на пазарот на истиот (зборуваме за иста грамажа и форма) ? ...:unsure:
Види ок е, немам намера да пишувам реферати за да се разбереме, пробав на неколку пати ама не иде.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Пред некој ден имаше емисија на канал 5 со некој доктор за витаминот ц. И според него, ние сме застанати во времето во врска со дозирањата. За развиениот свет споменуваше некои повисоки дози во однос на оние кои вообичаено се препишуваат, посебно во високозагадените средини.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пред некој ден имаше емисија на канал 5 со некој доктор за витаминот ц. И според него, ние сме застанати во времето во врска со дозирањата. За развиениот свет споменуваше некои повисоки дози во однос на оние кои вообичаено се препишуваат, посебно во високозагадените средини.
Среќа малце каснат :)

Дали 30-на години...

Kупете си од алкалоид или од iherb 1кг витамин ц, D3, и магнезиум и гледајте како за 1 месец станувате нов човек.

П.С. Ако витаминот ц се зима помалце од 2-3 пати на ден ефектот е далеку послаб.[DOUBLEPOST=1481638601][/DOUBLEPOST]

П.П.С Кога сме кај загадувањето има една неверојатна табела, е сега тоа што македонче како македонче инстантно ја игнорираше истата во темата за загаденост е сосема друга приказна и класична карактеристика за модерното општество, во кое било што ако не е пренесено од личност во бел мантил, е инстантно игнорирано без за истата проблематика да се направи истражување лично ако не се верува во другата страна.

Знаеш како викаат, на слепиот можеш да го поведеш да му го посочиш патот, но никогаш да го направиш да прогледа.





Комплетна превенција! примети како само првиот тест, во кој се дава 4x на ден направи комплента превенција, сите други само го намалија ефектот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom