Мнозинство за влада, нова(преодна) влада, предвремени избори ...

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
mislam u stil vo tie 61 da vlezat drugi pratenici, koj kje glasaat nedoverba ili sto bilo. Zaso gleame deka del od albanskite pratenici ne sakaat potpisot da im stoi do toj na levica.
Па и јас тоа си мислам, лицитацијата е почната, Албанците беа колку да се поднесе барањето, џокерите се чуваат у тајност. Проблемот на албанските партии е од популистичка природа, би изгубиле гласачи.

Мислам дека се лицитира дури и со пратеници на сдсм.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Па и јас тоа си мислам, лицитацијата е почната, Албанците беа колку да се поднесе барањето, џокерите се чуваат у тајност. Проблемот на албанските партии е од популистичка природа, би изгубиле гласачи.

Мислам дека се лицитира дури и со пратеници на сдсм.
Ja mislev deka e gotova rabotata, odnosno deka volov dogovori mirno povlekuvanje. Ama eve go mrda preta, kje vidime so kje ispadne.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
Не важи веќе пржинска влада. И едните и другите кажаа дека тоа е завршена работа.
А има ли некаква законска одредба дека не важи? Пошто во очај све бидува. Ако не е црно на бело, може цел процес да се блокира.
Автоматски споено мислење:

Ja mislev deka e gotova rabotata, odnosno deka volov dogovori mirno povlekuvanje. Ama eve go mrda preta, kje vidime so kje ispadne.
Мрдањето претањето може му е и заради Неџатовци. Опасен играч е заев, ништо не може да му се верува.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
За овој Скендер Реџепи со 95% сигурност ставам кладба дека се има испазарено со Сдсм и Дуи. Кога трубеше Заев дека мнозинството ќе се зголемувало, најверојатно мислел на ликови како овој.
Автоматски споено мислење:

А има ли некаква законска одредба дека не важи? Пошто во очај све бидува. Ако не е црно на бело, може цел процес да се блокира.
зне сум сигурен како е законски решено, ама мислам дека тоа е завршена работа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
@jamajka превише си оптимист дека собрал мнозинство за нова влада. Моментално има закани, бизнис интереси, пари, фукнции... Мене ми делува дека ги изиграа за муртинецот да се спаси.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
@jamajka превише си оптимист дека собрал мнозинство за нова влада. Моментално има закани, бизнис интереси, пари, фукнции... Мене ми делува дека ги изиграа за муртинецот да се спаси.
Не сум оптимист, погрешно ме читаш. Баш и јас тврдам дека ќе има надигрување сега и дека ништо не се знае однапред, 50:50 е.
 
M

Macedon1um

Гостин
Реално на Мицковски и не му е толку за брзање да дојде на власт сред оваа криза, од друга страна Сдс е во слободен пат и само на бетер ќе оди ако останат на власт

А овие Скендер Мендер се приклучуваат на брод кој тоне, многу паметен потег..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
Реално на Мицковски и не му е толку за брзање да дојде на власт сред оваа криза, од друга страна Сдс е во слободен пат и само на бетер ќе оди ако останат на власт
Освен ако има нешто што не го знаеме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
60:60
Ако немале резерва, ептен очаен обид. Повторена ситуацијата од 2000.

Мада и самата ситуација немање кворум ги исфрла сите ризици за резерва на опозицијата. Не се дава можност за маневар. Знае зајо што прави.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
Вака оддалеку гледано, многу добро изигра Заев. Мислам дека опозицијата имаше контакти со некои пратеници од сдсм и им беа како резерва кога ќе дојде гласањето, чисто да се заштитат од вакви работи. Заев не им даде ниту да почне седницата. Ги исече од корен.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
Една работа никако не можам да ја сварам како тоа на ден кога се гласа за недоверба за влада, типов си закажал операција. Па згора на све уште си се сликал таму, додека чекаат кворум. Тоа не да е несериозно, дури дебилно е. Ебење у здрав мозок ни праат.

А што е најинтересно, моментално како што викаат имаат 60:60, ако сакаат и со оваа бројка можат да ја турнат владата. Буквално ќе го укочат собранието да не може да направи кворум за седница. А никој не го збори тоа, туку си фураат најнормално 90 дена па нов обид. А гарант ако изгубам некое време и да прочепкам по закони, може ќе испадне правило дека 90 дена е од гласање за недоверба, а не од неуспешна седница.

Јас мислам да се најде некој сите до еден да ги утепа во собрание и во влада, во историјата ќе се изучува како човек кој допринел за напредок на човештвото на ниво на Никола Тесла. И после @Ne_sum_ja и @Bateman ќе ме ругаат кога зборам против демократијата. Еве ти што е демократијата, покажано и докажано на дело. Тендер бизнис и ебење у здрав памет во меѓувреме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom