Ме касна куче, а докторите ме пратија да го уловам...

Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Пред неполни 3 часа ме касна куче во сред центар. Веднаш отидов во градската болница, таму ми направија преврска и ми дадоа упат за во државна болница е тука почнува револтот. Влегувам таму нема ниту доктор ниту жива душа доаѓа еден студент и ми вика ништо ќе одиш да го бараш кучето му викам како да го барам ми вика така му реков има ли тука доктор може ли да дојде некој и и се јавува на таа доаѓа и почнува да ми вика ( сум ја прекинала во некоја кафе дискусија ) што да ти правам јас сега и викам вие мене каже ти ми што јас да правам ништо ми вика иди најди го кучето и јави се на ветеринар да дојде да го види и викам а кучето ќе стој таму и ќе го чека веретинарот да дојде да го види и што ако случајно повторно ме нападне ми вика па што јас да ти правам сега тебе имаш 24 часа и тоа е тоа. Каков е овој закон, каквов е тој однос доктор-пациент? Колкави се шансите на површина од 50км да пронајдеш куче скитник? Срамно е и жално, бедно и патетично каков третман добиваат пациентите од оние во кои што го гледаат единствениот спас..
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Као бе така кучето да го најдеш? Тие нормални се?
Неможат нешо брис да ти земат или крв, па да проверат дали е се у реду?
Свашта.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Кога би се ставил во твоја кожа, би викнал друштвото за да се смени и тонот и начинот на обраќање. Дури и покрај тоа што веќе поминала работата, сметам дека несмее да помине неказнето. Викни другари и заканувајте и се на кокошката малку да и се стресе газето а во меѓувреме вие ќе се забавувате а тебе ќе ти се исполни душичката.
 
L

Luki Junior

Гостин
на приватно си најди вакцини за тетанус и беснило.
После некое време, иди провери се за кучешка тенија.

Најверојатно, ништо не ти е. Ама за да си сигурна...
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Наместо да седиш тука на форумов и отвараш теми зошто не се обидеш да го најдеш кучето.. е мрзлива младина и после држава ќе правиме.
А што ако го најдам кучето и повторно ме нападне? Да чекам цела вечер од некаде да се појави? Мислиш кучето ке стои 1 час додека дојдат тие од Бардариште да го земат или можеби треба да го следам? Ако сметаш дека некој е мрзелив кога се работи за неговото здравје верувај тој е само реален. И ако си толку сигурен дека ќе се појави може да дојдеш па заедно да го бараме !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Девојче, да бев јас ќе им најдев некое кучиште разлајано, бесно такво од улица и ќе им го пуштев внатре, ќе им речев еве ви го кучето што го баравте. На лустери ќе се качеа.

За грев сме еј....
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
на приватно си најди вакцини за тетанус и беснило.
После некое време, иди провери се за кучешка тенија.

Најверојатно, ништо не ти е. Ама за да си сигурна...
Не смеат да даваат никакви вакцини додека кучето не биде пронајдено за да се провери дали има беснило. Инаку се јавив на ветеринар и тој ми рече дека тоа не се вакцини туку серуми кои чинат 100 евра за една и терапијата трае 1 месец и е многу болна проследена со температура, треска повраќање..и со тоа се интервенира само кога веќе ќе имас беснило
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 23:51 ---
Као бе така кучето да го најдеш? Тие нормални се?
Неможат нешо брис да ти земат или крв, па да проверат дали е се у реду?
Свашта.
Не може симптоми се појавуваат после 48 часа
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И да идеш да го бараш кучето најверојатно нема да бидеш сигурна дека е баш тоа куче. Дали се нормални овие од болнициве.
Па уште и преврска направиле, да не ти ги зашија и раните доколку биле подлабоки?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
ЛОЛ! да го бараш кучето? :D нема потреба, само нека ти ги дадат редовните вакцини и немаш гајле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom