Машките не знаат да почитуваат жена

Член од
20 јули 2016
Мислења
3.885
Поени од реакции
1.898
Затоа што ние сме зависници од хемијата која ја имаме, т.е. позитивните хормони. И во тоа практично ни се состои цел живот, уживање во малку природна дрога :)

Некој е junky на Допамин, некој Окситоцин, некој на Ендрофин, а некој на Серотонин.

Се ми се чини овај последнов ја активира среќата кај жените кои збираат многу погледи, затоа природно ќе се прчат повеќе.
Викаш се е ради view и like на нивното тело и лице? Не е тоа објективизација?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.585
Поени од реакции
5.117
@Bodhidharma душо, ме замисли ептем..ај ако не ти е тешко објасни ми ја тежината на тој цел терк цивилизациски кој лежи на твоето и на другите мажи на грб:rolleyes:
Работа во тешка индустрија, рудници, војска и т.н. ...практично секаде каде се умира од работа :)
Ако земеш процентуално колку луѓе умреле(им се намалил животниот век) и ги подредиш по пол ќе ти стане јасно.
И една друга работа...
Не дека се жалам...далеку од тоа, затоа што ако е така боље да ме нема....ќе земам пример со сестра ми, ако не дај боже има некоја беља секогаш сум бил спремен да се жртвувам. Појди од проблеми со закон(што не е исклучено секогаш) до незнам...некоја закана по живот било каква.
Лојалност и жртва....тие се двата поими што дефинираат големина на едно човечко битие. Кажи ми низ историјата кој се докажал во овие две работи?

Да не се разбереме погрешно....не ни очекувам заради самата природа на мажите и жените да биде исто. Не очекувам сестра ми да ме брани ако некој ме нападне негде да речеме....ама едно фала барем еднаш во животот мислам дека добар гест ќе биде само што се во животот се зема здраво за готово, па и ова.
Лојалност....ми текна сега:facepalm: абе една работа на просечна жена да и кажеш цел град ќе дознае цццццц
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.484
Поени од реакции
10.456
Не постои жена што не сака да прими комплимент, да добие аплауз или пофалба па дури и ситно на дневно ниво.
сакаш да кажеш дека на некои машките им сметаат комплименти?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.885
Поени од реакции
1.898
"Чим Горде неписмената си фати дечко, ја одесе на Занте, зошто јас да не си фатам некој таков?" А таков некој не може

Се сложувам. Мислам дека подобро не може да биде објаснето. Само да надополнам: Не постои жена што не сака да прими комплимент, да добие аплауз или пофалба па дури и ситно на дневно ниво.
Мислиш е за да си фатат дечко...има некои кои и имаат или се мажени.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.574
Поени од реакции
4.347
Викаш се е ради view и like на нивното тело и лице? Не е тоа објективизација?
Е па еве земи се ти за пример, во секој прилика сакаш да истакниш колку пари правиш, и колку си независен. Едноставно тоа ти ствара уште повеќе Серотонин, затоа и почесто го истакнуваш тоа, а воедно и гледаш повеќе пари да заработиш.

Ова се разбира ако не си фејк во врска со париве, во спротивно имаш веќе патологија.

Така и тие на социјалниве мрежи, за плус лајк и плус среќа, ќе покажат повеќе кожа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.484
Поени од реакции
10.456
Ако не му кажеш да му го јадеш курето ондак е проблем :D
женска некоја не ти дала комплимент? мајка ти ти нема даено, дека си најубав? толку ли си ружен
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.885
Поени од реакции
1.898
Е па еве земи се ти за пример, во секој прилика сакаш да истакниш колку пари правиш, и колку си независен. Едноставно тоа ти ствара уште повеќе Серотонин, затоа и почесто го истакнуваш тоа, а воедно и гледаш повеќе пари да заработиш.

Ова се разбира ако не си фејк во врска со париве, во спротивно имаш веќе патологија.
Малку оффтопик е оваа. Ама ај поентата ми е дека немора да се жалиме и дека ако се сака може лесно пари да се заработи. Прашање е на животна филозофија и поглед на светот не е фалење. Дури и несакам да кажувам и ми смета...а и најголем дел од коментарите се за да научам нешто зошто ме интересира таа работа.
На темата...
Викаш дека е поради фалење покажување на слика на нет.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.585
Поени од реакции
5.117
женска некоја не ти дала комплимент? мајка ти ти нема даено? толку ли си ружен
Не ме разбра....да дообјаснам, иако има многу длабок корен...ретко на кој му текнало :)
Постои длабоко верување, овде кај нас барем во колективна свест дека ако фалиш машко(па и стока) можеш да го урочиш. Кај жените не е баш така....и во тој контекст се вика да му го јадеш курето нели на машко дете ако некој/некоја го фали.
П.С. Многу интересна е позадината што е на ова...ама тоа е цела тема на разговор, и се преплетува со целата илузија на светов во кој живееме :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.574
Поени од реакции
4.347
Малку оффтопик е оваа. Ама ај поентата ми е дека немора да се жалиме и дека ако се сака може лесно пари да се заработи. Прашање е на животна филозофија и поглед на светот не е фалење. Дури и несакам да кажувам и ми смета...а и најголем дел од коментарите се за да научам нешто зошто ме интересира таа работа.
На темата...
Викаш дека е поради фалење покажување на слика на нет.
Фалењето е последица, не причина.

Јас викам дека е заради среќата која ја добиваат од задоволството што се толку убави, или кај мажите толку богати :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.885
Поени од реакции
1.898
Фалењето е последица, не причина.

Јас викам дека е заради среќата која ја добиваат од задоволството што се толку убави, или кај мажите толку богати :D
Најверојатно тоа никогаш нема да го почуствувам. Нели е баш тоа површно? Но најверојатно е вистина. Или грешам...:-?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
620
Индивидуално е како ќе те третираат, како ќе се поставиш таков фидбек ќе добиеш а ако веќе генерализираме јас повеќе би рекла дека жените меѓусебно не се почитуваат отколку што е случај односот маж кон жена.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
423
Поени од реакции
488
Индивидуално е како ќе те третираат, како ќе се поставиш таков фидбек ќе добиеш а ако веќе генерализираме јас повеќе би рекла дека жените меѓусебно не се почитуваат отколку што е случај односот маж кон жена.
Не е шала шалата за тоа дека мажите имаат едно копче со он/офф, а жените 99 со сите можни варијанти! Тоест кај нас не е не а да е да, толку! Кај жените секој од овие одговори има безброј нијанси.
Мажите во однос на почитувањето се исти, што кон мажи што кон жени. Или го има или го нема, средно нема. Спрема тоа не е точно дека не знаат или не почитуваат жени, како си послала така и ќе си легне.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
802
Поени од реакции
1.121
Машките и Женските имаат поинакви приоритети дадени од мајка природа. Машките сакаат нелимитиран секс со нелимитиран број на женски, да ја шират нивната ДНК колку што може повеќе. Женските во спротива имат плодност еднаш во месецот и носат дете 9 месеци каде се ранливи и мора да го најдат витезот и да се осигураат со него дека ќе биде покрај нив. Тоа ствара конфликт на сексуални стратегии, за да едниот ја исполни нивната другиот мора да се откаже од сопствената.

Денес преку социјалните мрежи девојките секој ден добиваат еден тон внимание од машки што се жедни и ги орбитираат по цел ден надевајќи се дека ќе легнат нешто. За женското доволно е да го освои само умот на машкото, за машките не. Неограниченото внимание што го добиваат и допаминот што следи со тоа ги има заситено женските и нивниот пристап кон машките е претежно ладен бидејќи секогаш имаат 10 други, тоа генерира фрустрација кај машките бидејќи неможат да ебат нешо само преку чит-чат и за да се заштитат се формираат превентивни мерки да не бидат фриенд-зоне и само да го даваат нивното внимание без ништо за возврат што е доволно за женските.
Ова од видео за "како да де биде алфа и да се ебне нешто" или од книга за еволуција на Хомо Сапиенс? Пошто едно и друго немаат веза, каков црн нелимитиран секс, ќе ве убие јутјубот бе деца.
 
На врв Bottom