Мандибуларна и максиларна ортопедија

Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
мене ми е многу јасно зошто тоа ми е професија а тоа со ластиците е ако носиш фиксна протеза а не при скршена вилица
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Операцијата е извршена : пациентот е повеќе од задоволен ама не може да збори и затоа поактивен е на форум.

БИмаксиларна остеотомија со центрирање на долната вилица и “влечење“ напред на горната за 3 мм.

Анестезија : најпрвин анестезија со електроди со којашто се блокираат нервите во вилиците па целосна анестезија.

Траење : 4 часа.

Будење : 2 часа во реанимационо оделение.

Престој во клиника : 3 дена се на се.

Одблокирање од контенцијата : за 5 дена

Моментално се хранам : со течна храна, без цевка директно од чинија или од чаша.

Ослабен : 3 кила

Отечен : се помалку и помалку.

Други детали покасно а и со слики :wink:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Маце си се решил? браво. Кај нас уште ова изгледа малку опасно зашто ретко се применува ама добра работа е за зглобот да не трпи.

Ај па да прозбореш ::)))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Операцијата е извршена : пациентот е повеќе од задоволен ама не може да збори и затоа поактивен е на форум.

БИмаксиларна остеотомија со центрирање на долната вилица и “влечење“ напред на горната за 3 мм.

Анестезија : најпрвин анестезија со електроди со којашто се блокираат нервите во вилиците па целосна анестезија.

Траење : 4 часа.

Будење : 2 часа во реанимационо оделение.

Престој во клиника : 3 дена се на се.

Одблокирање од контенцијата : за 5 дена

Моментално се хранам : со течна храна, без цевка директно од чинија или од чаша.

Ослабен : 3 кила

Отечен : се помалку и помалку.

Други детали покасно а и со слики :wink:
Страшно беше? Не. :). Ајде Маце, за убаво е ова, кога ќе помине како холивуд стар ќе ти бидат забите.
Добро што си се решил на ваков потфат, кај нас тука не одат на забар ни на обична контрола, а камоли да им спомнеш ваков хируршки зафат.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
па па па па па браво браво чоек сеа кажи ми прогенија имаше или што не разбрав баш зашо те оперирале:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom