Малдиви - општа дискусија и како најефтино до таму

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Мислам дека Туи, германска компанија има добри аранжмани за Малдиви, исто и И - травел од Србија. Се наоѓа аранжман за околу 1000 евра

Дај веб страна од српската агенција ако може.
 
F

FARANG

Гостин
Air Asia почна со евтини летови до малдивите така да сега ова е најевтина комбинација да стигнеш до Male. Од МКД со Куала лумпур најевтино би ви било со Туркиш. За малезија не ви треба виза.

За евтино а добро местенце ви го препорачувам
http://www.charmingholidaylodge.com/


Ако резервирате неколку месеци унапред преку агода се наоѓа и за под 50 долари од ден соба. Ако сте по нуркањето имаат одличен дил мада тоа веќе е скапичко за МКД стандарди. Ќе ви треба трансфер од Male ова е на другата страна на малдивите каде има спректакуларни места за нуркање.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.732
FARANG Безбедно ли е сега во Малдивите? Нели баш таму во Аду Сити (каде што е линкот од сместувањето) имаше лани нереди што ги спречуваа со војска и полиција?
 
F

FARANG

Гостин
FARANG Безбедно ли е сега во Малдивите? Нели баш таму во Аду Сити (каде што е линкот од сместувањето) имаше лани нереди што ги спречуваа со војска и полиција?


Безбедно е. Туристи не чепкаат таму многу многу, од тоа живеат. Нередите беа меѓу нив, запалија таму некој згради, локалните ВМРО и СДСМ. Male е поопасно, пренаселено е ама и таму не е ништо страшно. Туристичките острови се ОК. Во азија за туристи поопасни се делови на Филипините (Минданао и Сулу островите) и Индонезија (Папуа, Сулавеси и Малуку) каде знаат да киднапираат туристи и да ги држат како заложници.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Air Asia почна со евтини летови до малдивите така да сега ова е најевтина комбинација да стигнеш до Male. Од МКД со Куала лумпур најевтино би ви било со Туркиш. За малезија не ви треба виза.

За евтино а добро местенце ви го препорачувам
http://www.charmingholidaylodge.com/


Ако резервирате неколку месеци унапред преку агода се наоѓа и за под 50 долари од ден соба. Ако сте по нуркањето имаат одличен дил мада тоа веќе е скапичко за МКД стандарди. Ќе ви треба трансфер од Male ова е на другата страна на малдивите каде има спректакуларни места за нуркање.

Колку е повратен билет до Куала Лумпур? Колку време се патува со авион? И какво е таму времето од Декември до Февруари?
 
F

FARANG

Гостин
Зависи од датите... Иди си на страната на туркиш аирвејс и разгледај за лет преку Истанбул. Времето ти е стално топло, немаш гајле
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Moze i so flydubai. Eden transit samo, a i cenite na kartite se dosta pristapni.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Малдивите се ептен волшебни, има ефтини смештаи кое не надминуваат 100 долари по ноќ (јас платив 50 за брачно студио), има и достапни карти со Катар Ервејс, особено ако букирате неколку месеци унапред. Јас бев во почетокот на ноември, тогаш им почнува сезоната, цените се ниски а нема гужва, а времето е фантастично.
п.с. букирајте екскурзии уште првиот ден за цел одмор, после цените растат и се пополнуваат местата
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.775
Мислам дека има зараза некоја таму сега.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Малдивите се ептен волшебни, има ефтини смештаи кое не надминуваат 100 долари по ноќ (јас платив 50 за брачно студио), има и достапни карти со Катар Ервејс, особено ако букирате неколку месеци унапред. Јас бев во почетокот на ноември, тогаш им почнува сезоната, цените се ниски а нема гужва, а времето е фантастично.
п.с. букирајте екскурзии уште првиот ден за цел одмор, после цените растат и се пополнуваат местата
Ме интересира повеќе за ова. Кажи ми колку дена седеше таму, колку пари потроши (да знам ако идам и јас колку би потрошил отприлика) и колку пари те фати билетот Скопје - Катар - Малдиви од правец?
И дали постои некаква опасност, од било што...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Мислам дека има зараза некоја таму сега.
немам ништо прочитано, а баш видов на фб собарот што ни беше сега нешто во болница е, можеби е случајно, можеби не.....
Ме интересира повеќе за ова. Кажи ми колку дена седеше таму, колку пари потроши (да знам ако идам и јас колку би потрошил отприлика) и колку пари те фати билетот Скопје - Катар - Малдиви од правец?
И дали постои некаква опасност, од било што...
трип адвајзор и букинг ќе ти најдат убави смештаи... Јас бев на островот Маафуши, инаку втор по големина после Мале, главниот град... Маафуши е мноу мал остров, се шета целосно за 30-45 минути пешки, бикини се дозволени само на „Бикини бич“ која е и најубавата плажа веднаш до „Каани Бич хотел“. Плаќавме 50 долари по ноќ, 12 ноќи во „Саншајн бич хотел“ кој всушност е нешто како приватен смештај но сепак имаш секојдневно чистење и појадок... чудна комбинација, а сепак закон.
Ние носевме цел куфер со кроасани и грицки за да заштедиме на храна (јебига буџет) но имаше убави шведски маси покрај океанот за 10 долари, што за двајца кошта 1000 денари прекрасна неограничена вечера, ти иде ко тука :)
Ако минеш некогаш низ Велес, пиши во инбокс ќе пиеме кафе, ќе направиме детален муабет, имам преку 3000 слики за фалење :)
Да. 100% од населението од кај дванаести век е контаминирано со муслиманство.
точно е дека важат шеријатски закони, ама нас тоа не опушти повеќе, (ние сме христијани) никој не е во опасност, криминал нема, на плажа на крпа стоеја банкноти од 100 долари, газдата се бања, никој не ни помисли да ги дрпне....
Маана е што алкохолот е забранет (барем на Маафуши) но има екскурзии со посети на ресорти каде пиењето е неограничено или брод бар на брегот од островот....бикини правилата не се толку строги, ама мој совет, не ризикувајте
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.775
..бикини правилата не се толку строги, ама мој совет, не ризикувајте
Нема гајле, ќе платам миљарда долари за да идам у Тунгузија на одмор, кај што ќе треба да пазам да не му е нешто неспоред шеријат на некој кретен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom