Мала помош за влез во програмирање

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
Баткава направил интересна анализа, со бот кој ги прибирал сите огласи за вработување во период од 14 месеци, со преку 600 илјади огласи само за фронт енд. Убаво ги има сортирано и по држави.

Прегледај го приврзокот 362846

The Most Demanded Frontend Frameworks in 2022

И уште една анализа спрема програмски јазик.

Прегледај го приврзокот 362847
Top 8 Most Demanded Programming Languages in 2022
Абе се е убаво со овие анализите, ама прашањето е дали овие огласи биле наменети исклучиво за Javascript?

Теоретски секој можен оглас за веб, бара да имаш познавање од HTML, CSS, Javascript, Typescript, но реалноста е дека со нив ќе се соочиш индиректно, главната позиција ќе биде за тотално друга работа: PHP, .NET developer, Java, Django и тн.
Во последно време се бара да имаш познавање и кај аналисти/луѓе што прават scraping/crawling, иако 90% од времето ќе куцаат код во пајтон или слично.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Абе се е убаво со овие анализите, ама прашањето е дали овие огласи биле наменети исклучиво за Javascript?

Теоретски секој можен оглас за веб, бара да имаш познавање од HTML, CSS, Javascript, Typescript, но реалноста е дека со нив ќе се соочиш индиректно, главната позиција ќе биде за тотално друга работа: PHP, .NET developer, Java, Django и тн.
Во последно време се бара да имаш познавање и кај аналисти/луѓе што прават scraping/crawling, иако 90% од времето ќе куцаат код во пајтон или слично.
Абе можеше да го посетиш сајтот, наместо да пишуваш глупости. Сајтот е агрегатор на огласи за програмирање. Затоа ги има батката толку добро категоризирано.

Ги има категоризирано дури и по позиција, сениор, џуниор.

Иначе се има по светот ете можеш да видиш дека сеуште и делфи/паскал се бара 0.1% од огласите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
Абе можеше да го посетиш сајтот, наместо да пишуваш глупости. Сајтот е агрегатор на огласи за програмирање. Затоа ги има батката толку добро категоризирано.

Ги има категоризирано дури и по позиција, сениор, џуниор.

Иначе се има по светот ете можеш да видиш дека сеуште и делфи/паскал се бара 0.1% од огласите.
Го посетив де, она што не се разбираме е дека огромен број на огласи се ставаат како full stack, особено подобро платените. Голем дел ги вклучуваат сите фрејмворци за фронт енд, или пак за фул стек позиција имаш пишано дека е пожелно познавање на минимум еден фрејмворк (React, Angular, Vue, Svelte...).
Ако е по името на огласот, уште побетер, во името пишува едно, во текстот уште 50 други работи.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Дали кај нас постојат академии кои нудат онлајн часови за програмирање? И секако да се квалитетни, да не се фрлаат пари за ништо. Живеам во странство, ама сакам да учам можеби јаваскрипт. Не сум одлучил дефинитивно за кој јазик, затоа ме интересира дали има такви академии и какви курсеви нудат?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
Дали кај нас постојат академии кои нудат онлајн часови за програмирање? И секако да се квалитетни, да не се фрлаат пари за ништо. Живеам во странство, ама сакам да учам можеби јаваскрипт. Не сум одлучил дефинитивно за кој јазик, затоа ме интересира дали има такви академии и какви курсеви нудат?
А зошто кај нас?

Имаш илјадници курсеви на интернет во кои е опфатено речиси се, сите се self paced, и ќе ти објаснат истото што и нашите академии, само што ќе ти останат 2-3 000 евра во џеб.
Помини било кој курс за да ги разбереш основите, и после тоа почни самиот да куцаш код, само така ќе научиш. Пусулчето од академијата не ти значи ништо.книги:
 
Член од
10 март 2022
Мислења
197
Поени од реакции
400
Дали кај нас постојат академии кои нудат онлајн часови за програмирање? И секако да се квалитетни, да не се фрлаат пари за ништо. Живеам во странство, ама сакам да учам можеби јаваскрипт. Не сум одлучил дефинитивно за кој јазик, затоа ме интересира дали има такви академии и какви курсеви нудат?
Разгледај по youtube бесплатни курсеви пред било каква одлука. Може на таа академија да налеташ на бледа копија од udemy курс и/или youtube курс. Ако си комплетен почетник Mike Dane на youtube има курсеви кои се баш beginner friendly. Има и javascript, c#, react итн. али најдобро да почнеш со c(це) бидејќи повеќето се базирани на него.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
780
Поени од реакции
405
@****NEMESIS****
Искрено да не се мамиме тие курсојте од udemy се за ептен почетници.
Ако сакаш нешто по реално јас ти препорачувам
Pluralsight.
Frontend masters.
Laracasts за php.
Vue school, vue mastery.

PS. Барај на rutracker има полно туторијали за спуштање.

Исто имаше полно веб страни каде што можеш да спуштиш udemy tutorials for free, само што беа неколку месеци outdated.
Freetutorials us / free tutorials eu...
Не можам да разбарам убо ако, седнам на компјутер и не заборавам ке ги побарам.

ПС. Види разбарај и книги во некои од нив има цели кодови како да направиш одреден проект.Све објаснато само copy paste и да знаеш и ти од прилика што е за каде е и што прави/ каква функција има колку да не се загубиш
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
@****NEMESIS****
Искрено да не се мамиме тие курсојте од udemy се за ептен почетници.
Ако сакаш нешто по реално јас ти препорачувам
Pluralsight.
Frontend masters.
Laracasts за php.
Vue school, vue mastery.

PS. Барај на rutracker има полно туторијали за спуштање.

Исто имаше полно веб страни каде што можеш да спуштиш udemy tutorials for free, само што беа неколку месеци outdated.
Freetutorials us / free tutorials eu...
Не можам да разбарам убо ако, седнам на компјутер и не заборавам ке ги побарам.

ПС. Види разбарај и книги во некои од нив има цели кодови како да направиш одреден проект.Све објаснато само copy paste и да знаеш и ти од прилика што е за каде е и што прави/ каква функција има колку да не се загубиш
Сеедно е каде ќе отиде, за старт му се потребни само основите што ќе ги научи на било кој од тие курсеви, ако се прашувам јас дури некој краток ќе биде сосема доволно.
После тоа се сведува на вежбање и решавање на проблеми/куцање цели проекти, има еден куп примери по интернет. Финтата е да разбере што и како се случува во нив, и да го искуца самиот, или ако копира да знае што копира и како да го прилагоди за неговиот проект.

@****NEMESIS****
Све објаснато само copy paste и да знаеш и ти од прилика што е за каде е и што прави/ каква функција има колку да не се загубиш
1675033468062.png
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Интересни детали за технологија што користат, а имаат милијарди посети.

Interview with a Pornhub Web Developer
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Сите порно сајтови се на PHP :) А PHP е мртов и не скалира. :icon_lol: Иначе претежно користат/корситеа мемкешд, и на некои места редис. Фронтендот е на vue.js, и нешто постар код во jquery. Интервјуто е постаро, па ме интересира дали девелоперот е од Канада (mindgeek) или од балканскиве земји + Украина што им работеа аутсорсинг.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Дали кај нас постојат академии кои нудат онлајн часови за програмирање? И секако да се квалитетни, да не се фрлаат пари за ништо. Живеам во странство, ама сакам да учам можеби јаваскрипт. Не сум одлучил дефинитивно за кој јазик, затоа ме интересира дали има такви академии и какви курсеви нудат?
Како некој што неколку години предава на академија, не би ти препорачал да плаќаш онлајн академија. Имам предавано и онлајн и со физичко присуство, и квалитетот на наставата е каде-каде подобар со физичко присуство. Полесно е и за нас тренерите, и за студентите.

Друг проблем со академии е дека многу често (а со Македонскиве ова е секогаш така) станува збор за лотарија дали ќе ти предава некој кој што е дојден само за да натепа пари, или некој кој има љубов према она што го работи и постојано пробува да си го подобри начинот на кој што го предава тоа знаење на други. Во моето искуство во Македонија, повеќето луѓе кои предаваат на академииве се нажалост од овие првите.

Мојот совет е сличен на останатите. Најдобро е да започнеш со Udemy курсеви кои коштаат 10 евра, а не 2500. Можеш да ги најдеш и на торент сајтови. Тренери кои јас би ти ги препорачал се Maximilian Schwarzmüller, Brad Traversy и Stephen Grider.
Почни со html/css и во моментот кога ќе се осеќаш дека си доволно сигурен во знаењето (веројатно ќе ти треба месец-два) фрли се на Јаваскрипт. Сите тројца имаат курсеви на темиве, само треба да видиш кој ти одговара.
После тоа, мој совет е да прочепкаш frameworks/libraries и тука ќе ги ставам ReactJS и ExpressJS како нај-viable. Едново е front-end, второво е backend. Направи неколку full-stack апликации како bug tracker, recipe app, expense tracker и слично. Ова ќе ти даде доволно знаење и сигурност да можеш да бараш пракса било каде. За све ова верувам дека ќе ти треба максимум година дена.
Автоматски споено мислење:

Сите порно сајтови се на PHP :) А PHP е мртов и не скалира. :icon_lol: Иначе претежно користат/корситеа мемкешд, и на некои места редис. Фронтендот е на vue.js, и нешто постар код во jquery. Интервјуто е постаро, па ме интересира дали девелоперот е од Канада (mindgeek) или од балканскиве земји + Украина што им работеа аутсорсинг.
php e далеку од мртов. Проектов на работа ми има неколку layers во php. Го немам куцано досега углавно дека не ми се свиѓа синтаксата со тоа доларите :pos:, али јазикот е далеку од мртов.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Сите порно сајтови се на PHP :) А PHP е мртов и не скалира. :icon_lol: Иначе претежно користат/корситеа мемкешд, и на некои места редис. Фронтендот е на vue.js, и нешто постар код во jquery. Интервјуто е постаро, па ме интересира дали девелоперот е од Канада (mindgeek) или од балканскиве земји + Украина што им работеа аутсорсинг.
Како тоа не скалира?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Како тоа не скалира?
Сарказам? :) Нормално дека скалира. Конкретно кај порнхаб имаше хоризонтално скалирање преку дистрибуирана мрежа на сервери или CDN (само 60 дев сервера имаа), а сега со се појакиот замав на Open SWOOlE и PHP Fibers и вертикално скалирање каде повеќе реквести можат да бидат хендлани од повеќе треда на еден процес. Така што хевилифтингот во однос на ресурси се шифта од меморија на CPU.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom