Македонци-печалбари во Авганистан

Член од
1 октомври 2012
Мислења
40
Поени од реакции
46
Е тука лежи зајакот....Значи не можеш да менуваш позиции како ке ти кефне....Значи да се разбереме,ова не се наши македонски фирми,па ај сега немало работа од правник ке го праиме шофер или магационер.....Гледам лугето не се доволно информирани,па да појаснам....Значи одиш на интервју,си аплицирал за шофер....Е сега можеш да бидеш шофер на камион за губре,шофер на камион за носење вода,ама пак ти е позицијата шофер.....И ако те бендисаат,добиваш офер летер каде пишува за таа позиција се плака толку долари/час,и точка......Е сега ако приложиш дека имаш и категорија за автобус,може и да бидеш и шофер на автобус,ама не магационер,или клима мајстор.....

Значи едниствено што може тука да се промени се парите,мислам на подобро нормално.....Сите го бркаме тоа тука,а никој не се замара на која позиција е...Сепак на крај парите се важни,нели!!!

Едниствено можеш да ја смениш позицијата со сродна струка.Да речеме од електричар да станеш клима мајјстор,или од генератор сервисер да станеш електричар,бидејки се сродни струки.Тука секој работи за она што е платен,и не го интересира другиот дали спие или работи.....Значи не се работи онаа работа која не ти е во опис на работата....Значи има ред со други зборови......

И ако немаш работа,никому ништо....Никој не те прашува зошто си без работа....Едноставно гледаш да се скриеш некаде,да не бодеш очи:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:,и после како глушец да го промуваш остатокот од денот.....Поздрав,отидов да се промувам до 19.00часот:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
Кој вика дека неможе да се смени позиција .???
Само сродна позиција .???
Освен да се правиш паметен на форумов, распрашај се малце, ако си толку уверен како тоа јас сменив позиција од Laundry во Waste Technician, ако си малце запознаен двете позиции немаат никаква сродност помеѓу себе.
Бидејќи немаше ништо посаглам кога ја аплицирав а единствено слободно место беше во Laundry прифатив, а после 2,5 месеци сменив не една туку две, прво бев General Laborer а потоа Waste Waste Technician, зашто ова последново беше најплатено, Лаундри и Лејбор беше 27 000 годишно а Вејст техничар 46 000 годишно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne mi e jasno kako dolarot uopste uste se tretira kako najjaka svetska valuta, koga i vrapcite znaat deka ustvari treba da e vreden kolku gz papir,se štampaat dolari 24 časa dnevno bez nikakvo pokritie,a i ekonomijata im e za u kurac. Od kade tie pari da se finansira armijata po cel svet? Print,print,print some more...
Inaku sekoja cest na pecalbarite vo Avganistan,bez nivnite pari Makedonija ekonomski mnogu brgu bi krahirala,90% od novite stanovi vo Skopje se kupeni so Avganistanski pari,istoto vazi i za drugite gradovi,pravat kuki,kupuvaat novi koli,trosat pari vo trgovijata,ugostitelstvoto itn.
Mi kazaa imalo eden od Kumanovo so zena mu se tamu od pocetokot imale specaleno preku milion evra. Ama cudno kolku se lakomi,alcni i kolku parite go vlecat covekot. Na tie specaleni pari uste kisnat tamu,a decata im gi cuva babata uste malku sto se vika ke zaboravat deka imaat majka i tatko. Barem majkata da si ostanela doma.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Кој вика дека неможе да се смени позиција .???
Само сродна позиција .???
Освен да се правиш паметен на форумов, распрашај се малце, ако си толку уверен како тоа јас сменив позиција од Laundry во Waste Technician, ако си малце запознаен двете позиции немаат никаква сродност помеѓу себе.
Бидејќи немаше ништо посаглам кога ја аплицирав а единствено слободно место беше во Laundry прифатив, а после 2,5 месеци сменив не една туку две, прво бев General Laborer а потоа Waste Waste Technician, зашто ова последново беше најплатено, Лаундри и Лејбор беше 27 000 годишно а Вејст техничар 46 000 годишно.
Да позиција можеш да смениш ако аплицираш за онаа позиција за која си заинтересиран.Очигледно дечкото малку се изразил лошо,но нема врска.Значи можеш да промениш позиција,како што променив јас од електричар со 10,70 на 11.5 електричар формен европска позиција/годишно 53000.....

Е сега ми гори г...зот од работа со хартија и процедури.....Ама вреди......

Поздрав од ладниот Авганистан
 

Kajgana Shop

На врв Bottom