Македонци-печалбари во Авганистан

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Па што прашуваш ако не те интересира.
И онака не те интересира, џабе ќе објаснувам.

Моментално трета фирма го превзеде цел авганистан, засега ништо не се знае, али биди сигурен дека нема претставништво во битола, сега сите доаѓаат во скопје.

За да појдеш во авганистан треба да имаш некое искуство, како работа со клими, механичар, виљушкар итд, треба да имаш соодветно CV кое нема да биде пренатрупано а сепак лесно за да се разбере.
Можеш да работиш све што постои како работа.

Она за кое имаме најдобри квалификации.
Шефови се американци а некогаш има и од други краеви, како од кај нас, белци од јужна африка итд.

Тоа ќе го купиш еднаш и го имаш засекогаш пошто овде немаш попаметна работа освен одкако ќе заврши работното време да киснеш на интернет, сепак ти остануваат пари за да изградиш нешто ако имаш идеја и желба тоа да го оствариш, повеќето од луѓето се расфрлаат со парите најверојатно зашто претходно немале ништо па сега мислат дека го стигнале врвот, такви ќе видиш многу сите биле по 5, 6 и 8 години по ова пустиниве а сеуште живеат некаде под кирија .
Вакцини добиваш без гајле али секогаш постои мал ризик, се зависи од тоа колку твоето тело е имун и борец со болестите зашто секогаш постои 1% .
" клими, механичар, виљушкар "
Според овие работи што ми ги наброја очигледно има определено што ќе се работи чудно ми е зошто некој погоре имаше пишано дека може некој и да ( пере алишта , да биде хигиеничар ) , а со положено за кола и камион даваат ли некоја работа со транспорт ?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
" клими, механичар, виљушкар "
Според овие работи што ми ги наброја очигледно има определено што ќе се работи чудно ми е зошто некој погоре имаше пишано дека може некој и да ( пере алишта , да биде хигиеничар ) , а со положено за кола и камион даваат ли некоја работа со транспорт ?
Значи работите се појаснети сега во сите бази.Се знае кој доага да работи во кујна,во лондри....Има уште наши заглавени во кујна,но лугето немале избор,па се нафатиле и тоа да го работат....Инаку шоферите ја имаат најлешперската работа низ базите.....Разнесуваат вода,гориво,материјали......А после кривинаши :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:...........Механичарите да не ги пуштиш кај тебе да ти прават кола:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:.......Она што не чини оди на отпад,и ко приказната дај друго дете:cuc::cuc:.........И тие се иста марка ко шоферите,ама се пософистицирани......Дремат пред растурено возило цел ден,и кога ке влезеш они работат:vozbud::vozbud::vozbud::P:P......Малку да се насмееме,но не сум многу далеку од вистината.....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
de bre i ti pogresno me svati. onaka prasav, moze u skoro vreme ke mu doe na covek sve preku penis pa ke go najde i tvoeto iskustvo kako izlez od situacija,... pa ne e loso da spodelis i ti licno iskustvo, neli?
Не се нервирај и не им факај кусур на сите луге....Секакви не има;);)......Инаку тука е хммммммм,а бе не можеш да дефинираш ама баш ништо.За едни е рај(мислам на циганиве кои работат тука),едни кукаат ама не си одат дома(доларите се слатки у банка),други си ја гледаат својата работа и си печалат пари,трети се нешто им смета,почнувајки од државата и до лугето што се тука,некои мислат дека го фатиле дедо боже за муда,па се понашаат ко господа....Значи на кратко со секакви будали:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:ке си имаш работа......Е сега ако си спремен да фрлиш 2-3 години од твојот живот тука,за подобро утре тогаш бујрум.....Инаку на сите еден ден ке им дојде преку пенис,па ке се спакуваат и ке дојдат тука.......Само прашање е дали си со краток фитиљ или имаш живци ко коњ.........

Не е за секој,и на крај една работа.Ако дојдеш тука ке сватиш за кратко време дали си од железо или од кашкавал:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:направен......Со срека и можеби ке се видиме еден ден....
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
91
Поени од реакции
32
Како што реков,не е лично мое искуство но луѓето што ми го кажувале ова ми се лично мои другари и блиски роднини.Не кажувам јас што сум читал некаде.Затоа и знам дека не лажат нит измислуваат.
Секој со своја среќа и причина оди,не реков да не одат туку да знаат дека секоја работа има две страни,добра и лоша,овде никој не напиша ништо такво,луѓето ке помислат дека мед и млеко тече таму. Не е баш така.
Тоа што нема никакви цивилни жртви не значи дека тече мед и млеко, туку безбедноста во базите е на висико ниво. Секако дека паѓа по некоја залутана граната истрелана од соседните талибански села, но јебига - во Авганистан си не во Катар. Луѓето што ги знам (а од нив неколку зе жени од 18 до 40 години ! ) велат дека најтешкиот дел од престојот таму им е носталгијата за татковината и домашните. Ако е тоа најтешкиот дел, некој кој стварно сака да заработи, нема да има проблем да замини и да се оддели година две од семејството за да им обезбеди подобар живот.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Тоа што нема никакви цивилни жртви не значи дека тече мед и млеко, туку безбедноста во базите е на висико ниво. Секако дека паѓа по некоја залутана граната истрелана од соседните талибански села, но јебига - во Авганистан си не во Катар. Луѓето што ги знам (а од нив неколку зе жени од 18 до 40 години ! ) велат дека најтешкиот дел од престојот таму им е носталгијата за татковината и домашните. Ако е тоа најтешкиот дел, некој кој стварно сака да заработи, нема да има проблем да замини и да се оддели година две од семејството за да им обезбеди подобар живот.
Да точно е дека е безбедноста на највисоко ниво.....Еве вчера вечерта кога пишував,нашите(така си ги викаме ние;);))испалија еден куп гранати,дури имаше и светлечки ракети........Цвилни жртви има,но трагедијата е што кога се потпишва договорот,наведуваме кој да биде известен ако не дај боже се случи нешто.....Македонија има некоја приближна бројка на печалбари во Авганистан,но еве и после 5 години,ниедна институција се нема заинтересирано да се направи нешто за нас што сме тука......Значи оставени сами на себе и на господ......

Инаку како прво треба да си спремен психички да можеш да издржиш,зошто физичкиот напор поминува.....Секакви гомнари ти ги јадат ушите секој ден,така да мораш да се клукаш со витамини да не збеснеш......Затоа нашата поговорка бегај од наши во странство не е бадијала......Завист,љубомора,неспособноста да направат нешто во животот ги тера да ти мислат само лошо.Гледаат како лугето печалат,создаваат иднина за себе и фамилијата......

Едноставно како што вели еден пријател,множиш со нула и продолжуваш понатаму........Не е лесно во никој случај,но поради таквата ситуација во државата сме се одлучиле на овој чекор....Е сега времето ке каже дали сме згрешиле.....
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 14:55 ---
Tи колко године имаш и кој е најмлад што си запознаја тамо да работи, од колко године е граница за да моежш да работиш?
И збори ли се нешто ке доаѓав ли за брзо време ?
Сега ти од Куманово мене ме прашуваш за такви информации.....Сигурно си информиран повеке од мене,зошто Кумановци знаат и кога ке се затвори целиот проект....:icon_lol:
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Да точно е дека е безбедноста на највисоко ниво.....Еве вчера вечерта кога пишував,нашите(така си ги викаме ние;);))испалија еден куп гранати,дури имаше и светлечки ракети........Цвилни жртви има,но трагедијата е што кога се потпишва договорот,наведуваме кој да биде известен ако не дај боже се случи нешто.....Македонија има некоја приближна бројка на печалбари во Авганистан,но еве и после 5 години,ниедна институција се нема заинтересирано да се направи нешто за нас што сме тука......Значи оставени сами на себе и на господ......

Инаку како прво треба да си спремен психички да можеш да издржиш,зошто физичкиот напор поминува.....Секакви гомнари ти ги јадат ушите секој ден,така да мораш да се клукаш со витамини да не збеснеш......Затоа нашата поговорка бегај од наши во странство не е бадијала......Завист,љубомора,неспособноста да направат нешто во животот ги тера да ти мислат само лошо.Гледаат како лугето печалат,создаваат иднина за себе и фамилијата......

Едноставно како што вели еден пријател,множиш со нула и продолжуваш понатаму........Не е лесно во никој случај,но поради таквата ситуација во државата сме се одлучиле на овој чекор....Е сега времето ке каже дали сме згрешиле.....
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 14:55 ---

Сега ти од Куманово мене ме прашуваш за такви информации.....Сигурно си информиран повеке од мене,зошто Кумановци знаат и кога ке се затвори целиот проект....:icon_lol:
Е ова е веќе реално прикажана ситуација како што треба. За идните “Авганистанци“ да си знаат што ги чека. Оние со слаба психа,кревко здравје,мамини синови мислам дека нема баш да се снајдат.
nostalgija ти друже колку време си таму?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Е ова е веќе реално прикажана ситуација како што треба. За идните “Авганистанци“ да си знаат што ги чека. Оние со слаба психа,кревко здравје,мамини синови мислам дека нема баш да се снајдат.
nostalgija ти друже колку време си таму?
Друже ја лупам втора година веке,тешко оди ама мора да се издржи...Јбг знаеш и сам кај нас тешко,еве сега скоро бев на одмор,значи она што ти стоело ко опаш 25 години да го плакаш си го решил со една година......Да не излезе дека се фалам,ама така е....Кај нас само нервози,те немал пари за плата,а пред влез ново БМВ,знаеш како стојат работите......

Не е лесно дефинитивно,ама ако си решен да направиш нешто во животот,значи да заработиш пари,само ова е решение,освен тревка да садиш у двор:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:.....

Жалосно е што тука сретнав млади деца по 20 години,кои немале излез и ова им била шанса...Државата треба да превземе нешто во тој поглед.Ај ние постарите и немаме многу опции во игра,сепак годините си го прават своето,но жалосно е што младите доагаат тука и си оставаат дел од својот живот тука....

Замисли кај нас работи со Економски факултет како водоводџија.....Ми вели немав излез,се оженил,дете ова она......Пази државата инвестирала во него да биде интелектуалец,а тука сега мора да ги чисти гомната на Америте...Да ама тие плакаат,друже....Тука можеш да попиеш отказ,ако не си пишал кога си почнал со работа и кога си завршил...А кај нас?Моли бога да не ти плати:facepalm::facepalm::facepalm:

Не му посакувам на никој да додје тука,ама ако е приморан од икс причини и нема излез,стегнете заби и терајте.....Сепак кога ке ја видиш девизната сметка како расте у банка секој месец;);),ке заборавиш на се.....Чуден е човековиот мозок...Тука на овие простори работи на друга фреквенција.......

Кој сака поконкретни информации за компаниите кои регрутираат во МК,а верувам ги знаете и сами пратете ПП,за совет или некоја идеа како да се аплицира....Поздрав од земјата каде поминал Аце;)
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
Да точно е дека е безбедноста на највисоко ниво.....Еве вчера вечерта кога пишував,нашите(така си ги викаме ние;);))испалија еден куп гранати,дури имаше и светлечки ракети........Цвилни жртви има,но трагедијата е што кога се потпишва договорот,наведуваме кој да биде известен ако не дај боже се случи нешто.....Македонија има некоја приближна бројка на печалбари во Авганистан,но еве и после 5 години,ниедна институција се нема заинтересирано да се направи нешто за нас што сме тука......Значи оставени сами на себе и на господ......

Инаку како прво треба да си спремен психички да можеш да издржиш,зошто физичкиот напор поминува.....Секакви гомнари ти ги јадат ушите секој ден,така да мораш да се клукаш со витамини да не збеснеш......Затоа нашата поговорка бегај од наши во странство не е бадијала......Завист,љубомора,неспособноста да направат нешто во животот ги тера да ти мислат само лошо.Гледаат како лугето печалат,создаваат иднина за себе и фамилијата......

Едноставно како што вели еден пријател,множиш со нула и продолжуваш понатаму........Не е лесно во никој случај,но поради таквата ситуација во државата сме се одлучиле на овој чекор....Е сега времето ке каже дали сме згрешиле.....
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 14:55 ---

Сега ти од Куманово мене ме прашуваш за такви информации.....Сигурно си информиран повеке од мене,зошто Кумановци знаат и кога ке се затвори целиот проект....:icon_lol:
очекуеше вакој да ми одговориш хаха авганистански беше овој пријателе ..
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Потребни документи за аплицирање
1.Валиден пасош(да има важност најмалку 3 години)
2.Потврда за неосудуваност(важи 1 година)преведена на судски преведувач,а се вади од полиција,а не од суд,зошто не ги признаваат
3.Диплома за завршено средно/факултет,преведена на англски на судски преведувач
4.ЦВ напишано на англиски(значи работно искуство,завршено образование,цертификати,итн)
5.Пофалници,дипломи преведени на англиски јазик
6.Години старост -од 18 до 99:vozbud:(кај мене е во база има 72 години,мислиш ке умре некој ден ама вампирот има помал пртисок од мене)
7.Желба да се заработи,да се проголтаат некои работи(не по секоја цена,нели сепак сме луге)
8.Да се одбере работна позиција за она што Господ те дарувал(а нас не дарувал за се:vozbud:)
9.Отварање интернет и барање на компании кои работат на овакви проекти
10.Еве неколку веб сајт кои мене ми помогнаа,а се надевам и вас
-За добро ЦВ---www.visualcv.com
-Сите компании на едно место на вакви LOGCAP проекти---www.your-poc.com
-Форум за сите LOGCAP компании(совети,мислења,адреси,идеи)--www.slobodni.net

Е сега во МК се во игра доста преваранти кои ке ве убедуваат дека за 1-2 плата ке ви завршат работа.....Ни под разно,освен ако го познавате човекот........Во секоја економска криза се појавуваат вакви мајмуни кои ке ви ветуваат работа....Пазете се.....

Мислам дека со ова ке помогнам барем малку и ке ви дадам еден правец ако сте во план.Го правам ова зошто јас лутав 2 години за да дојдам до вистинските информации...Поздрав
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 16:23 ---
очекуеше вакој да ми одговориш хаха авганистански беше овој пријателе ..
Па место ти да презентираш информации на лугето,како најупатен во оваа проблематика,играш пенис тука........Ја отворив темата за да се помогне на лугето на овој или оној начин.....Е сега ако сакаш да придонесеш нешто со поконкретни информации,бујрум ако не си ја утнал темата начисто...
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
40
Поени од реакции
46
de bre i ti pogresno me svati. onaka prasav, moze u skoro vreme ke mu doe na covek sve preku penis pa ke go najde i tvoeto iskustvo kako izlez od situacija,... pa ne e loso da spodelis i ti licno iskustvo, neli?
Ако не ти дошло до сега преку пенис нема ни да ти дојде понатака, па што да се замараш залудно.
--- надополнето: 28 октомври 2012 во 01:12 ---
" клими, механичар, виљушкар "
Според овие работи што ми ги наброја очигледно има определено што ќе се работи чудно ми е зошто некој погоре имаше пишано дека може некој и да ( пере алишта , да биде хигиеничар ) , а со положено за кола и камион даваат ли некоја работа со транспорт ?
Битно е да влезеш, не е битно која работа ќе ја добиеш на почетокот само е битно да си таму а кога си веќе таму имаш шанси да промениш работа, значи без разлика што имаш квалификации: ко на пример, ти си клима мајстор но моментално се пополнети сите позиции, прифати некоја друга работа па потоа после 3,4 месеци ќе ја смениш со првото отворено место за клима мајстор.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ако не ти дошло до сега преку пенис нема ни да ти дојде понатака, па што да се замараш залудно.
--- надополнето: 28 октомври 2012 во 01:12 ---

Битно е да влезеш, не е битно која работа ќе ја добиеш на почетокот само е битно да си таму а кога си веќе таму имаш шанси да промениш работа, значи без разлика што имаш квалификации: ко на пример, ти си клима мајстор но моментално се пополнети сите позиции, прифати некоја друга работа па потоа после 3,4 месеци ќе ја смениш со првото отворено место за клима мајстор.
Е тука лежи зајакот....Значи не можеш да менуваш позиции како ке ти кефне....Значи да се разбереме,ова не се наши македонски фирми,па ај сега немало работа од правник ке го праиме шофер или магационер.....Гледам лугето не се доволно информирани,па да појаснам....Значи одиш на интервју,си аплицирал за шофер....Е сега можеш да бидеш шофер на камион за губре,шофер на камион за носење вода,ама пак ти е позицијата шофер.....И ако те бендисаат,добиваш офер летер каде пишува за таа позиција се плака толку долари/час,и точка......Е сега ако приложиш дека имаш и категорија за автобус,може и да бидеш и шофер на автобус,ама не магационер,или клима мајстор.....

Значи едниствено што може тука да се промени се парите,мислам на подобро нормално.....Сите го бркаме тоа тука,а никој не се замара на која позиција е...Сепак на крај парите се важни,нели!!!

Едниствено можеш да ја смениш позицијата со сродна струка.Да речеме од електричар да станеш клима мајјстор,или од генератор сервисер да станеш електричар,бидејки се сродни струки.Тука секој работи за она што е платен,и не го интересира другиот дали спие или работи.....Значи не се работи онаа работа која не ти е во опис на работата....Значи има ред со други зборови......

И ако немаш работа,никому ништо....Никој не те прашува зошто си без работа....Едноставно гледаш да се скриеш некаде,да не бодеш очи:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:,и после како глушец да го промуваш остатокот од денот.....Поздрав,отидов да се промувам до 19.00часот:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Дали бараат работници по струка: заварувачи?
Значи се бараат сите технички струки па дури и заварувачи,кои во принцип немаат многу работа ,но знам дека им бараат цертификати за заварување со оксиген,ЦО2.Ги признаваат нашите цертификати само да се преведени на англиски јазик.....Поздрав
--- надополнето: 29 октомври 2012 во 15:06 ---
Значи кој е заинтересиран за една Афгантура,слободно нека ги посети сајтовите на поголемите компании кои моментално се наогаат тука.Проектот официјално завршува 2014,што значи дека повлекувањето ке трае сигурно до 2016-2017...Што значи дека сеуште се има време да се грабне од оваа месарница,каде до сега наранила многу кучиња,а ке има и за понатаму:vozbud::vozbud::vozbud:.....Лесно не е,тоа бидете сигурни....

Не сакам никого да заплашам,ниту да го одвлечкам од намерата да дојде тука и да заработи убави пари.Значи се работи за место каде парите се заработуваат,но не така лесно.Е сега кој е спремен да помине преку некои работи и да создаде нешто за себе и за својата фамилија,тогаш бујрум повелете.....

Што ве интересира конкретно слободно прашајте...Значи како да се аплицира,каде да се земат документи,превод на дипломи,итн....Стојам на располагање
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

Kajgana Shop

На врв Bottom