Македонска авијација

  • Креатор на темата Спенсер
  • Време на започнување
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
За нашата воена авијација добро е да направиме еден огромен напор како држава и да купиме и одржуваме барем по два авиона од најдобри.
B-2 Spirit
и F-22
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Ф-22 е деклариран за домашна употреба те не е на продажба.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
За нашата воена авијација добро е да направиме еден огромен напор како држава и да купиме и одржуваме барем по два авиона од најдобри.
B-2 Spirit

и F-22
срценце малечко!
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Да по 100 милиони парче мераци.
Сааат летање 60-70.000 зелени.
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Абе глупи сме ние,наместо да продадеме се што имаме и да купиме од најсовременото оружје.Па макар по две парчиња од најдоброто ние купуваме оружје евтино и непотребно и не многу ефикасно за војна.

Јас да сум ќе купам од авијација 2 Typhoon,2 b-2 Spirit.
Од тенкови 2 Leopard ,2 T-90 и 2 Abrams.
И од пушки,доволен број за да ја опремам целата МК армија,од најдобрите MG-4 и добар број од полуавтоматките HK MP-7.
Зборот ми е подобро помалку оружје ама од најдоброто и во доволен број за армијата отколку еден куп евтино и неефективно оружје.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
И за резерва пола литро нафта и 2 дм2 воздух.
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Abe ne se zaebavam.Toa oru\je e edno od najdobrite i mnogu mo\e da vlija vo odbranata na drzavata.Pa duri moze i da se iskoristi mnogu dobro za ofanzivno shizofreni idei.Samo da znaesh kakva mok ima toa oruzje,ne si svesen.Posebno da imame samo po 10 broja od B-2 Spirit i F-22 Raptor i Grcija na kolena moze da ni padne.
 
Член од
4 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
135
Има и други добри наместо Раптор.Како Eurofighter Typhoon.
Мали ти тролаш нешто или ? знаеш дека само 1.4% од целиот буџет иде за војската ? ти арен ли си знаеш ли што збориш ? они неможат плата да им дадат на војниците ке купувале еурофајтер ( па и не ни им треба до душа , со која држава ке војуваме ? сите освен фарски острови би не стопиле за 3 милисекунди)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.622
Abe ne se zaebavam.Toa oru\je e edno od najdobrite i mnogu mo\e da vlija vo odbranata na drzavata.Pa duri moze i da se iskoristi mnogu dobro za ofanzivno shizofreni idei.Samo da znaesh kakva mok ima toa oruzje,ne si svesen.Posebno da imame samo po 10 broja od B-2 Spirit i F-22 Raptor i Grcija na kolena moze da ni padne.
Да, и притоа цела НАТО коалиција да те згази за нецел час. Дај бре престани да сонуваш. Доволно е РЕК Битола да го погодат, цела Македонија ќе остане без струја.
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Да, и притоа цела НАТО коалиција да те згази за нецел час. Дај бре престани да сонуваш. Доволно е РЕК Битола да го погодат, цела Македонија ќе остане без струја.
Нормално во војна не е во игра само воената моќ,туку заедно со неа,итрините и манипулациите.Инаку секако дека би биле пак никој и ништо во однос на НАТО.Но затоа треба итри политики и наивност пред меѓународната заедница.Па дури до толку итрина што ќе ја натераш меѓународната заедница да се бори за тебе,чувајќи си го оружјето.
Како што направија либиските бунтовници имаа пешадија и артилерија,а немаа авијација.Завојуваа со свое копнено оружје против Гадафи,а за авијација ја позајмија најдобрата авијација на НАТО,нормално со манипулации дека се борат за демократија и права.
Секоја држава настојува да има што посилно и посовремено оружје,а ние така некако чудни, не ни треба оружје.Без оружје држава ќе водиме.:facepalm:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.622
Нормално во војна не е во игра само воената моќ,туку заедно со неа,итрините и манипулациите.Инаку секако дека би биле пак никој и ништо во однос на НАТО.Но затоа треба итри политики и наивност пред меѓународната заедница.Па дури до толку итрина што ќе ја натераш меѓународната заедница да се бори за тебе,чувајќи си го оружјето.
Како што направија либиските бунтовници имаа пешадија и артилерија,а немаа авијација.Завојуваа со свое копнено оружје против Гадафи,а за авијација ја позајмија најдобрата авијација на НАТО,нормално со манипулации дека се борат за демократија и права.
Секоја држава настојува да има што посилно и посовремено оружје,а ние така некако чудни, не ни треба оружје.Без оружје држава ќе водиме.:facepalm:
Премногу гледаш CNN, немаа ништо. Западната коалиција ги снабди. Плус десет парчиња од тие два авиони се скапи за одржување. Освен ако ти во меѓувреме не најдиш нафта и станеш шеик.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
846
Ништо!!

Да бидеме јасни на теренот ни одговараат Хеликоптери а МИ-24 е мислам НАЈДОБАР ИЗБОР а Сухоите може да се користат за поддршка на КоВ.

Инаку за нас т.е за одбрана на нашето небо сметам дека нема подобра опција од ефикасна, и модерна SAM & AAA Network токму поради фактот што овие системи се поевтини и поевтини а воедно и поефикасни, всушност една од главните причини зошто на Сирија не и се случи Либија е токму ПВО, а ние имаме мала територија така да комбинација од Источни системи како Тунгуска(како мобилен) исто имам е и СА-13, С-300 и западни како МИМ-23(ABM & improved fuse и подобар радар) и повеќе Shoulder launch како Стингер или Игла е НАЈДОБРА ОПЦИЈА за одбрана на нашето небо, нејсе и авенџер не е лош но и Роланд а тука е и Рапиер Jernas.

И за овие системи ИМА СРЕДСТВА а наскоро и ќе се набават два нови SAM системи а кои ќе бидат ќе дознаете.:)[DOUBLEPOST=1393596101][/DOUBLEPOST]
За нашата воена авијација добро е да направиме еден огромен напор како држава и да купиме и одржуваме барем по два авиона од најдобри.
B-2 Spirit
и F-22

Ти што пишуваш имаш ли ПОИМ??

Б-2 е СТРАТЕГИСКИ Бомбардер кој чини 2 милијарди долари и бара посебен хангар додека пак еден час летање со раптор чини над 200 000 долари.

Види не е поентата да имаш state of the art системи ами тие што ги имаш да ги употребиш на начин да делуваат како детерент од воздушен напад(Сирија) а ако веќе има напад тогаш непријателот да зажали кога ќе изгуби десетици летала вредни 70+ милиони евра бидејќи на нашава територија има услови за солиден SAM Network.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom