Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Не се залажувајте ако стискаат евент, на претходниот протест кога бев, на Велигден, имаше неколку илјади лајкови дека ќе се излезе на протест. Од тие неколку илјади тастатура војници и "патриоти" повеќе од пола не излегоа на протести, а јас не ни знаев дека има таква група, туку од чаршиски муабети дознав дека на Велигден ќе има протест, а сепак излегов, но не да тепам Албанци или да кршам и палам туку против Владата која ја заташка истрагата тогаш. Така да не се палете на вакви евенти, ќе се обрукате ако отидете затоа што нема да има никаква масовност. Тие што стиснале лајкови на тој евент, го подржуваат ама од пред монитор не пред улица. Затоа веќе не ме интересира ни за протести ни за ништо што се работи за Македонија. Кога ќе се организираат протести како оние 2008 година кога се собраа 30 000 луѓе на Пела против неменување на името тогаш ќе одам. Плус тогаш немаа многу луѓе ФБ, како што сега има скоро секој.
Тоа ми беше и мене зборот, дека џабе е колку стиснале дека ќе одат, таков народ сме, штета
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Миленко Неделковски

Племе си е племе,
за нив не ми дреме.

Секој од нив е монструм,
затоа ќе лежат во подрум.

За нив плаче Пол,
затоа е вол.

Гоцевата раса стаса,
удри со тупаница на маса.

Времето дефинитивно се смени
дојде момент за промени.

Попис нема, пребројување ќе има,
после тоа ништо нема да ви штима.

Од домашнат задача на еден 7-одделенц на тема: Меѓунационални односи?!?!?!
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
pamtish kako 20 dushi bea privedeni i na krajot 10 pushtija povtorno na sloboda? taka i so ovaj na krajot ke go pushtat oti bil svedok za mvr i nema da mu dat dolga zatvorska kazna
Што е тука спорно?? Нормално ако немаат некои многу јаки докази ке го искористат како заштитен сведок и ке му намалат казната -пр ако треба да лежи 25 години ке му намалат на 10 и сл....Ама тоа е практика секаде во светот и нема ништо тука чудно..
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Ја разгледував таа групата за протест од страна на Македонци, ама проблем е што модераторите и иницијаторите се 15-годишни деца, тоа самото до некаде кажува и каква ќе биде масовноста и успешноста на тој протест
Па нормално дека се 15 годишни деца, да не беа различни на протестот на кромањонците на алах? Едино кај нив имаше по некој поглавар од тие закоравените вахабоиди...
15 годишните деца нема никој да ги избрка од работа зошто излегле на протест кој не е од нивната партија. На 15 годишно дете нема да му се смеат комшиите откако ќе го видат на ТВ како го ставаат у марица со крвава глава. Знаат и они дека не нешто во ред со земјава, ама што друго можат деца да прават освен да галамат и кршат. Уствари кога ќе размислиш, 15 годишните деца се со најчисти сфаќања кога протестираат, ама па за жал само штети знаат да праат и да завршат уапсени. Знаат што сакаат ама незнаат да протестираат...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Нормално е да летаат - инаку како ке ги одржуваат у форма....Знаеш кај се наоѓа касарна Илинден? +Ден на полиција беше +ден на ВОЕНА ПОЛИЦИЈА...
добро ај паметен си.. знам кај се наоѓа илинден знам дека беше и ден на полиција.. што бараа и вчера и денеска???? не се чудам ни утре да ги видам...

п.с незнаев дека у форма се одржавале со редовно летање...

значи не дека форсирам нешто ама у последно време према тој предел сериозно многу раздвиженост има општо на полицијата и на ЕБР + хеликоптери по 2 3 пати дневно прелетуваат натака.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
https://twitter.com/#!/ale_ks1
eve go mojot nov profil posle suspendiranjeto :love: i love twetter vrapce moe malecko albibek :pos:

Еден добронамерен совет: Не претерувајте со спамирање, затоа што новите акаунти не се исто моќни како старите. Ако на стариот акаунт си имал 200 (или повеќе) следбеници, со новиот акаунт долго време ќе имаш под 100. Тоа значи дека твоите анти-терористички пароли ќе ги добиваат два пати помалку луѓе. И тоа повеќето ќе бидат кајганџии кои и онака ги знаат паролите, а не е финтата меѓу нас да си ја разменуваме вистината, туку нели да ја шириме вистината.
Колку повеќе луѓе, толку појака е мрежата, толку побрзо и пошироко се шири вистината. #spreadthetruth
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Монструм од Велес две години ја силувал сопствената ќерка

Монструозен случај во Велес. Татко две и пол години ја силувал својата 24- годишна ќерка.
Тој во повеќе наврати со употреба на физичка сила ја присилувал да имаат сексуални односи.

Велешанецот дури во понеделникот околу 21 часот бил пријавен во полиција,по што е приведен и постои основано сомнение против него за родосквернање.

По обавените разговори со блиското семејство, на силувачот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена по што ќе биде префрлен во Истражниот затвор во Скопје.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
"Драги мои млади пријатели, на запаливиот Балкан незадоволството е најзлоупотребеното расположение во кое обичните луѓе доживеале толку многу несреќи. Сите оние стравични слики и сеќавања од боиштата на бивша СФРЈ беа најдиректен производ на политички (вештачки) креирани фрустрации. Народите меѓусебе се нарекуваа „фашизоидни“ „геноцидни“ „криминогени“ итн,итн,итн.

Ниту се Албанците прикриени муџахедини кои обожаваат да спијат со оружје и да живеат по ровови, ниту пак се Македонците патолошки русофили кои државата сакаат да ја претворат во нова руска провинција под водство на Путин.
Ова се стереотипи кои служат од луѓето да направат стампедо, од човека да направат говедо кое ќе оди по наредба на стопанот. Ова се стереотипи кои имаат амбиција неупотребливите политики да ги претворат во светиња, а неупотребливите политичари во „Лидери“.
Драги Македонци, кога некој ќе ви спомне патриотизам, внимавајте на вашиот паричник.
Драги Албанци, кога некој ќе ви спомне братска блискост, внимавајте на безбедноста на вашето семејство и на вашиот имот.
И едните и другите сте обична транзициона гомила која крпари и едвај врзува крај со крај, први со први. И едните и другите не сте кадарни да си признаете дека сте измамени, украдени, понижени, и дебело намагарчени од сите политички идеи, кои самите си ги одбравте... и сега едноставно не знаете како понатаму.
Последно што на сите ни треба се протести, во врска со дела за кои имаме дискутабилно точни информации. После се, ако проблемите се решаваа со протести, досега ќе беше решена и економската криза, и особено долгот на Грција." - Виктор Трифуновски, порака на групата Протест против радикалниот ислам.

 

juve_persempre

▐ I am VIKING▐
Член од
17 февруари 2010
Мислења
296
Поени од реакции
83
. И едните и другите не сте кадарни да си признаете дека сте измамени, украдени, понижени, и дебело намагарчени од сите политички идеи, кои самите си ги одбравте... и сега едноставно не знаете како понатаму.
Точно така, сега сме на ќорсокак :cenzura:
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
60
Поени од реакции
47
Јас како што гледам се организира спонтан протест во сабота - 13:00ч пред влада
Сега кога се враќав од град видов имаше излепено некој вид на плакати во врска со овој протест како што гледам изгледа ќе биде добро организиран останува да видиме, т.е да дојдеме и да ги подржиме нашите браќа Македонци во нивните намери
http://www.facebook.com/events/356536771062765/
настанот од фејсбук.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom