МК aкорди по слух

Член од
3 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
направив профил на Кајгана Форум у 2016 само поради тоа шо го прочитав воа.
https://tabs.ultimate-guitar.com/k/kulturno_umetnicki_rabotnici/kosmonaut_crd.htm
точни се акордите, проверено. :)
Случајно налетав на видеово од 103јка, тука личи како други акорди да свири Трајче:
https://www.youtube.com/watch?v=ryQdD2Kigg4
 
Член од
7 ноември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
2
Случајно налетав на видеово од 103јка, тука личи како други акорди да свири Трајче:
https://www.youtube.com/watch?v=ryQdD2Kigg4
Ка шо можам да приметам тука свире C со G бас (C/G), па чисто G, Am ми се чини и на крај најверојатно F.
На делот кај шо почнува: Најпосле сум среќен ... Свири F и G, само шо G го свири баре на 3то поле, така е полесно после F.
Истото го праве на делот: Јас не сум Робер Саздов, после F свири баре G.
 
Член од
27 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Знам дека е малку стара песнава, ама навистина би сакала да ја свирам и пејам, па ако знае некој акорди од
Маја Саздановска - Црно бел свет го молам да ги сподели, или ако може некој од слух да ги најде многу би ми значело. Фала!

Еве ви и линкче: https://www.youtube.com/watch?v=BRqyb0wZWOw
 
Член од
15 март 2009
Мислења
54
Поени од реакции
12
Знам дека е малку стара песнава, ама навистина би сакала да ја свирам и пејам, па ако знае некој акорди од
Маја Саздановска - Црно бел свет го молам да ги сподели, или ако може некој од слух да ги најде многу би ми значело. Фала!

Еве ви и линкче: https://www.youtube.com/watch?v=BRqyb0wZWOw
Dm Аm е цела песна, мислам на крај на строфа пред рефрен има и Е
кај 2:20 имаш модулација од 1 степен, така да после одат Еm Hm
ќе се снајдеш мислам :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.367
Поени од реакции
5.214
Дечки ќе ве молам за мала помош. Пробувам да фатам една народна песна на слух, арно ама тешко ми оди. Има некои прелазни акордчиња што не можам да ги фатам. Станува збор за песната „Ајде болно лежи мојто либе“. Фала однапред.
Ајде болно лежи мојто либе
Ајде болно лежи мојто либе
болно лежи на постела
/ болно лежи мојто либе
болно лежи на постела. /
Ајде нит' умират, нит' стануват
ниту богу душа дават
/ нит' умират, нит' стануват
ниту богу душа дават. /
Ајде ниту мене изим дават
да заљубам друго либе
/ да заљубам друго либе
друго либе поубаво. /
Ајде стани, стани верно либе
стани, стани да не станиш
ќе одиме во Битола
ќе пиеме пресна бира
ќе одиме во Битола
таму свирки ќе ни свират.


 
Член од
27 септември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Нино Величковски - Свирете ми тамбури

D
Свирете ми тамбури
A D
песна јас барам,
A
сета моја љубов,
G D
пак да и ја дарам.

Како лажна сенка
пред мене стои,
сал за неа трепери
тамбурата на Шоиќ.

G D
Донеси вино, уште две-три тури
A G D
и само нека свират моите тамбури.
Донеси вино, уште две-три тури
и само нека свират моите тамбури.

Свирете ми тамбури
со песната ваша
многу чаши испив
за љубовта наша.
Како лажна сенка
пред мене стои,
сал за неа трепери
тамбурата на Шоиќ.

Донеси вино, уште две-три тури
и само нека свират моите тамбури.
Донеси вино, уште две-три тури
и само нека свират моите тамбури.

Поминува полноќ,
светлото се гасне,
мојата тага
се повеќе расте.
Свирете, свирете
ми остана ...
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
КАЛИОПИ
Дали ме сакаш

Hm G A D

Сум била секаде на светов и сум видела баш се

Hm G A Hm
но искрен лажго како тебе нема никаде
Да има една ѕвезда не небо ти би сторил пет
се што возможно ти правиш право чудо е


Hm G A D
реф- Дали ме сакаш или ме посакуваш

Hm G A Hm
и не е толку важно ти ми се допаѓаш
Дали ме сакаш или ме посакуваш
се додека ти лажеш сам си веруваш


За некој ти си болва мала но за мене прав си ѕвер
јас се смеам дур те слушам дур го превртуваш цел свет
А може не си право злато но имаш голем шарм и стил
а не би било интересно кога искрен ти би бил

реф- Дали ме сакаш или ме посакуваш.....
[DOUBLEPOST=1515200443][/DOUBLEPOST]moze li da gi pisuvate ritmovite ve molam .pocetnik sum
 
Последно уредено:

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
6.993
Поени од реакции
1.400
Момци, оваа песна вака нешто да не ви штима: Hm, A, G, A

 
Член од
27 септември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Акордите се:
Am, G, F, G цело време во круг
За "Mоментот" мислам
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.074
Поени од реакции
8.485
веројатно не е баш за тука, но да потсетам за еден македонски " изгубен диамант " ( лост диамонд :cool:) од 60-тите, песната Дуби Дуби Ду, ( 3-пати на ден, наутро и навечер, понекогаш и напладне....) се слушаше на Радио Скопје, но не остани никаков аудио матерјал, мислам дека тешко и зборовите да се најдат...
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
3.883
Поени од реакции
5.070
Член од
14 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Барам песни за Јана (само не народни)... ако знае некој, нека пише... ми требаат ;)
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
2
Дали некој има акорди и табови од Архангел? Не можам да најдам табови од песната Крст...
 
На врв Bottom