МАКЕДОНИЈА - Словенија 10.09.2015 Четврток, 15:00

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Брендан Роџерс напиша 180 страни како да го претвори пак Ливерпул во велесила. Пеце и компанија треба да напишат книга како во само 4 месеци се претвора 4тата сила (кошаркарска) во Европа, во 24та. И еден најголем спортски успех кој го имавме, не успеавме да се надоградиме, напротив типично за нас простото и лузерското по менталитет македонче, го уништивме. И после се чудиме зошто сме инфериорни во спортот. Ете затоа.
Многу ми е криво за Владо. Права штета што ваков кошаркар, вака неславно ќе ја заврши својата репрезентативна кариера. И тоа најмалку по негова вина. Тие труповите кои само фигурираа на Европсково како негови соиграчи, треба да ги стрела.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.675
Поени од реакции
9.291
Настрана МКФ, да бидеме реални со оваа селекција и толку ни е максимумот реално поготово како што можев да приметам постоеше и некоја голема недисциплина. Кога ќе видиш кога еден Самарџиски со 4 ЕП зад него и со 217 цм е труба под кош, или пак од овај Трајковски да очекуваме да биде сеоски Антич, иако е жална, но таа е реалноста. Првиов глуми лудило и на неколку пати го пратев како им се дереше на близнаците небаре Шекил е во репрезентацијава, другиов си зема за авторитет да губи толку топки за тројка и цело време само фризурата му беше важна. Илиевски им покажа на новиве вонаби предводници на македонскава кошарка како се гине за македонскиот дрес и на 35 години. Трчаше по секоја топка дури кога знаеше дека нема шанса да ја стигне и најмногу ми е жал само за него.
Секако дека голема вина лежи кај МКФ и новиов селектор кој освен глумење лудило за забавени снимки не го бива ништо, но и играчиве не се ранг за вакво натпреварување со оглед што 80% од нив не кондициски подготвени. Со пијанење цело лето не се билда кондиција за ЕП.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Не го пратев европсково првенство во кошарка затоа што премерени ми се карактерите, волјите, менталитетите и состојбите. Уште со смената на селекторот а без оправдана причина се виде дека се работи за испореметени вредности. Не знам Џикиќ каков тренер е ама знам дека со нова млада генерација успеа без потреси да обезбеди пласман за Европското превенство. Таму каде нема благодарност, таму нема благослов за успех. Животот е судир на волји и не може да се очекува успеси од луѓе со млитав однос, слаба волја, почнувајќи од оние горе, па до оние долу. Не може да успее некој кој си мисли со алиби игра нешто може случајно ќе испадне на добро. Однапред беше познато што ќе испадне. Затоа не пратев, не сакав да доживувам болки и нервози. Секоја чест за вложувањата од Владо Илиевски.
Оваа слика ќе си ја поставам на десктоп. Жално. Некој се дава себе си, се бори, некој крлежи си свиркаат. Може сите да страдаат, ама нему/ним да им биде добро.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.109
Поени од реакции
37.091
Јас мислам дека во наредните години треба амбициите и очекувањата да си ги спуштиме на ниво на Сан Марино. Еве дечките си се зезаат иако се аматери , вчера постигнаа гол и го прославија како влез на европско , едноставно си уживаат и играт од љубов. Ем среќни исполнети , ем без нервози , и без тоа никој не очекува ништо од нив. Ова сценарио ни следува и на нас , и во фудбал и во кошарка. Во ракомет сеуште имам каков таков континуитет.

И немој некој да спомнал балканскиот менталитет. И србите се балканци со бедна држава и страшна историја позади нив , али во спортот имаат страшни континуирани успеси , вложуваат многу а и самите играчи се трудат. Ова европско сигурен сум дека ќе позлатат. Плус низ спортската историја имаат еден куп легенди.
 

DoYouEvenPitchBro

How you doin'?
Член од
10 август 2015
Мислења
444
Поени од реакции
273
Би требало да го задржиме континуетот на учество на еп,прво и најважно е избор на нов селектор со авторитет кој ќе ја врати дисциплината се надевам нема да продолжат со Србиновски како второ враќање на Кристијан Николов како трето натурализирање на квалитетен американец мора добро да се простудира и да не се брза колку и да се против ова некои сепак мислам дека ни е неопходно бидејќи немаме голем избор на кошаркари јас би одел или со некој на позиција 4/5 со добар скок или со плеј
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.114
Поени од реакции
2.559
Мислам дека денес најмалку крив беше Србиновски што центрите промашија еден куп чисти поени под кош. Значи ПОД КОШ. Србиновски ли да влезе да ги даде? Инаку се слагам дека не го бива ни него. :) Златен тренер избркаа ццц.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
покрај Пеџа, дрвосечачот Трајковски, нигерот Хендрикс и "мангупот" Ѓуровски ова бате беше најизгубено во свемирот..

жими се не ми е јасно како успеаа да се соберат толку антиталенти на едно место :pos: :pos: па секоја, ај да речиме втораа маалска екипа би ги плескала .. реков уше после утакмицата со Грција, само Влатче и близнаците знаат да играат кошарка другиве се пациент до пациент.. и немат градба за спортисти ниту еден, сите се дивоградби од прв до последен !!!!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Криминалната структура за жал влезе во сите сегменти на нашиот живот, се додека грујоварат по системот ние ќе тонеме. Зашто баш сега се смени цела структура во МКФ, зашто пред неколку години баш се смени цела структура во ФФМ. Ама мора ли во секој сегмент од нашиот живот да се присутни и да грујоварат, да крадат и да искористуваат?
ne e bas taka... se sekavam koga pastirot sakase da go trgne hadjiristeski, mu otkrija i falc diploma, a komunjarite ripnaa drzavata da ne se mesa vo fudbalot, fifa i uefa i se nad pravnite sistemi na banana drzavite .... a dojde i PlatiMi licno vo Skopje...a kosarkata e druga problematika, klubovite se partiziraa... no koga ke se pojavi tret silen klub ke ima nesto, do togas nisto
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Па со оглед дека испаднаа и Германија и Русија и не е толку страшно вака гледано :) Финска стана сила а до пред 5 - 6 години не ни знаеле што е баскет.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Брендан Роџерс напиша 180 страни како да го претвори пак Ливерпул во велесила. Пеце и компанија треба да напишат книга како во само 4 месеци се претвора 4тата сила (кошаркарска) во Европа, во 24та. И еден најголем спортски успех кој го имавме, не успеавме да се надоградиме, напротив типично за нас простото и лузерското по менталитет македонче, го уништивме. И после се чудиме зошто сме инфериорни во спортот. Ете затоа.
Многу ми е криво за Владо. Права штета што ваков кошаркар, вака неславно ќе ја заврши својата репрезентативна кариера. И тоа најмалку по негова вина. Тие труповите кои само фигурираа на Европсково како негови соиграчи, треба да ги стрела.
У реду е дека сме 4та европска сила.
На последното ЕП истотака завршивме последно место.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
У реду е дека сме 4та европска сила.
На последното ЕП истотака завршивме последно место.
Буваклист еден. Верувам сфаќаш шо сакам да кажам (или не?!). Бевме тогаш последни ама иднината ни се гледаше посветла, со генерацијата која ја имавме, или поточно кажано не бевме свесни дека ОВА ни следува. А сега некако се е поцрно од тогаш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.799
Буваклист еден. Верувам сфаќаш шо сакам да кажам (или не?!). Бевме тогаш последни ама иднината ни се гледаше посветла, со генерацијата која ја имавме, или поточно кажано не бевме свесни дека ОВА ни следува. А сега некако се е поцрно од тогаш.
Па тоа не беше максимумот на генерацијата? Нит тогаш нит сега имаме млади играчи да убациме да собираат искуство пошо ова моменталново шо го иаме е џган.

Мислам беше јасно дека после таа генерација немаме ништо.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.175
Поени од реакции
84.889
Криво ми е што се нашиве аматери...не ми е ни толку за поразите колку што имавме велелепна шанса за релативно солиден успех..

Играме во очајна група...со Грузија и Холандија...доволно беше и 4то место...разигрувавме со очајна група....можевме дури и до 1/4 финале да стигнеме и да играме со екипа од рангот на Турција/Полска/Израел....со добар тренер и еден стап за центриве наши барем компетитивни ќе бевме и ќе игравме во 1/8 финале..повеќе не мораше....леле не ми се верува дека го јадевме од Грузија бе... :mad: :mad:

После 2011 наместо да градат иднина на тој успех...ние сме уназадени до 5 години пред 2011..... :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom