Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
22 март 2019
Мислења
155
Поени од реакции
380
Има ли друга држава каде етничка припадност стои во лична картa?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.233
Поени од реакции
1.554
Пак не ми е јасно, што менува дали ќе имам лична карта во која пишува етничка припадност: Македонец или ќе имам лична карта без тоа? И како ова е поврзано со издавање на лични карти на косовари?
Ти не можеш да бидеш македонец во личната карта, можеш да бидеш северџан или граѓанин на сецерџистан, ако со преспанскиот договор го забранија македонец во личните карти како очекувате тоа да биде сега одобрено?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.122
Поени од реакции
19.348
Ти не можеш да бидеш македонец во личната карта, можеш да бидеш северџан или граѓанин на сецерџистан, ако со преспанскиот договор го забранија македонец во личните карти како очекувате тоа да биде сега одобрено?
Не знам. Баш затоа сакам да видиме. И баш затоа не гледам ништо лошо во законот.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.812
Демек ако не им пишува во лична карта, немаат други начини да се пребројат?

Сеуште не прочитав ниту еден аргумент зошто поле во лична карта е толку штетно по македонските национални интереси. Дури ни Апасиев не го аргументираше како такво.
Има, ама друго е броење и пребројување, друго е кога втора генерација во документ му пишува дека е Албанец. Тоа е документ што на секој меѓународен суд му дава за право да бара екстра права и поволности. И ќе дојдеме до ситуацијата со Косово. Не дека нема шанси да биде исто сценарио и без тоа, ама пеерски е ние самите да им пишеме и им дадеме изим, силувајте браќа ние сме трул народ!
Автоматски споено мислење:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.122
Поени од реакции
19.348
Има, ама друго е броење и пребројување, друго е кога втора генерација во документ му пишува дека е Албанец. Тоа е документ што на секој меѓународен суд му дава за право да бара екстра права и поволности. И ќе дојдеме до ситуацијата со Косово. Не дека нема шанси да биде исто сценарио и без тоа, ама пеерски е ние самите да им пишеме и им дадеме изим, силувајте браќа ние сме трул народ!
Автоматски споено мислење:
Види, на суд некој ќе добие екстра права и поволности исто толку колку што претставките на Апасиев до Врховен ја поништија промената на името.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.812
Види, на суд некој ќе добие екстра права и поволности исто толку колку што претставките на Апасиев до Врховен ја поништија промената на името.
Така едно време мислеа и србите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.122
Поени од реакции
19.348
Купи си наочари за да гледаш подобро.
Не мора. Затоа барам помош на темава. На која има симпатизери на партијата што е најостро против законот. Некој да ги објасни штетните последици од него?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.233
Поени од реакции
1.554
Не знам. Баш затоа сакам да видиме. И баш затоа не гледам ништо лошо во законот.
Одговориле на темата за ВМРО.
Се дигна огромна фама околу ова за впишување на етничка припадност во личните карти и гледам дека 90%немате појма за што станува збор и само дрндате, еве сега ќе ви објаснам.
Мицкоски: Вмро се согласи да стои етничка припадност во личните карти НО доколку за нас ( македонците ) стои : Македонец/Македонка/ Граѓанин на РСМ. Вмро ја условија нивната поддршка доколу е впишано и Македонец.
Заев: Ставот на Заев за ова е да нема а и не смеело да има впишано Македонец/Македонка бидејќи Преспанскиот Договор не го дозволува тоа туку за нас ( македонците ) да пишува : македонско/граѓанин на РСМ.


Доколу помине законот како што Заев сака тогаш за другите етнички заедници ќе стои на пример : Албанец/Граѓанин на РСМ , Турчин/Граѓанин на РСМ , Ром/ Граѓанин на РСМ.. за Македонците ќе стои : македонско ( демек државјанство)/граѓанин на РСМ
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.233
Поени од реакции
1.554
Немам слушнато дека Заев е на тој став.
И јас немам баш прочитано некоја изјава, ама ако воведат етничка пропадност во личната карта не може да има македонец, тоа треба да ти е јасно и на тебе и на било кој.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.122
Поени од реакции
19.348
И јас немам баш прочитано некоја изјава, ама ако воведат етничка пропадност во личната карта не може да има македонец, тоа треба да ти е јасно и на тебе и на било кој.
И генијалното решение е да се правиме дека тој проблем не постои? :pos:
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
380
Поени од реакции
802
И што ако се исфарбаш или носиш леќи во боја? Менуваш лична карта?
Ako licniot dokument ne ti e poplent so tocni informacii , si plakas kazna , i ne mozes da go koristis, funkcionira drzavata , inaku toa se osnovni fizicki karaktweristiki, so mora da gi ima , neli sepak e dokument za licna identifiakcija , a ne dokument za brisenjw gaz vo wc , ako toa e prasanjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom