Курсеви по електротехника

sub[C].0

perenje na umot
Член од
26 јануари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Електрониката е подрачје во електротехниката кој што има за цел да проучува и го користи системот каде што нејзината работа би била базирана во контролата на протокот на електроните и другите носители на електричниот набој преку електричните елементи - проводници, полупроводници: отпорници, транзистори, диоди, кондензатори, триаци, интегрисани кола, трансформатори, кристали, осигурачи..., и сите наведени компоненти ги има во повеќе форми: големина, јачина - капацитет (во смисол на омажата, ватажата, волтажата, фарад'от, frekfencija...) боја, номерички приказ, стандарди...

Значи, освен ова што беше погоре кажано за да се знае, сновните знаења за електрониката или електрониката започнува откако ќе ги совладаш основното знаења по физиката, односно основните закони на значењета на (меѓународните) мерни единици за ом, волт, ват, херц... и дури пота одиш понатомошно истражување.
Обично во курсевите по електроника многу малку се учи за ова; тоа што најмногу му придаваат значење во тие настави тоа е читанје на шеми (доколку се знаат основните горе наведени рааботи нее тешко да се читаат шемите), локализирање на дефекти, направи сам...

Бидејки јас не сум подолго време во Македонија, не сум сигурен дали се уште излегува месечното списание по електроника “Емитер“ (провери во “Гац електроник). Многу нешта можеш од таму да научиш

Ова што го кажав се надевам дека барем малку ќе ти биде во корист.
da ubavo kazano. se dodeka ne gi naucis aktivnite i pasivnite komponenti , mernite edinici i nivno pretvaranje dzabe ce ucis da citas shemi. ke ti bidi samo napamet!
 
Член од
22 април 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
За да дојдеш до ниво да ги разбираш електронските шеми, треба многу-многу работа. Со некој неколкумесечен курс, тоа нема да го добиеш.
Главната причина е што со актуелната теорија, дека електрони се движат низ жиците, не се стигнува до брзи резултати, затоа што тоа не е вистинита теорија. А кога основата е невистинита, се’ понатаму станува комплицирано и збунувачко.
Ако сакаш брзи резултати со една поинаква теорија за тоа што, како, на каде итн. се движи низ жиците погледни го овој линк https://newtheories.info или овој линк на Quora.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom