Криминалци и криминални групи во МК

Член од
10 септември 2016
Мислења
4.041
Поени од реакции
5.905
Факт е дека таквите воени профитери ги има во секоја војна па така и кај нас во 2001.Под маската на патриотизам се случуваат криминални дејства.
Но многумина од тие луѓе решиле да одат да се пукаат и да седат во ровови, а многумина пак бегале и се криеле а и голем дел од луѓето кои се пријавиле за војната од 2001 покрај љубовта кон татковина го направиле тоа и поради финасии и економска причина.
Но најголемиот дел од луѓето кои загинаа биле деца од рурални средини и го направиле тоа пред се од патриотизам а овие од напред знаеле дека ќе наплатат за тоа војување.
Така да не може да ги гледаме исто, секоја чест и на Мујо и на сите од Лавовите но за мене пред се имаат респект луѓето како Ѓоко од Лешок или детето кое пишувало поезија(не ми текнува на името, мислам дека загинува во Арачиново.)
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
83
Поени од реакции
119
Интересно е брат што ти како албанец не плукаш по твоите, а за разлика од тебе овие неколкумина од погоре изиграваат Мајка Тереза и од петни жили ги дескридитираат тие што им ја бранеле татковината (па дури и тоа да се нивни родители, браќа и сестри).
За вас се бранители на човекови права вашите, а за нас се ситни криминалци на бела техника тие што се бореа на наша страна.

Како и да е, убаво што велиш да се релаксира дискусијата пошто со овие "патриотите" ако се фати човек ќе пиши до утре.
jas brat,sum Makedonec :) mn realno pisuvam i ne sum pristrasen kako sto i dadov sovet do site tuka.tuka sme od nekoi nasi pricini i zelbi da postirame i komentirame,ne da se napagame vregame i slicno.sekoj ima svoja vistina,soznanie i pravo na mislenje.koga sme kaj 2001 i se posle nea,jas kako Makedonec kazav deka profiterte na strana nebitno,Makedonija za zal izgubi !! bez razlika koj e na vlast i slicno site se gjubrinja sto gledaat za svoj interes i go unistija duhot borben,i osven na FB so golemi bukvi jas patriotizam nemam videno.ne zboram nisto protiv albancite,ne sudam,imaat mozebi ideali i se borat za niv,nie kako Makedonci ne si go odbranivme svoeto za zal prvenstveno od nas samite.cist primer : ako ti vleze nekoj doma da te pljacka,i ne se boris da socuvas svoe,nikoj ne ti e kriv! da ne navlagam vo politika i globala zatoa pisav deka 2001 i sve na svetov e USA faktor.od uck samo rakovodstvoto ima interes i bogatstvo.Ahmeti i nekoi okolu nego namestija mn jaki i sposobni komandanti da bidat eliminirani pri apsenje,sekoj sto mu smetal go trgnal od pat.mnogu vo vojnite bea prisileni da se borat,i mnogu sega od tie borci nemaat leb da jadat toa sakam da kazam.isto i makedoncite,nekoj napravil pari nekoj od ljubov branel tatkovina pa tie braniteli vozat taksi sega.realnosta e taa i vratete se na temava za kriminalci,politika vojna batalete!! stay positiv and drink diazepam :D
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
965
Поени од реакции
501
Ако правиш муабет со некој од дечките што работеле транспорт на пари во некоја агенција за обезбедување ќе ти објаснат, без да им биде дојавено дека ќе има транспорт не можат да знаат пљачкашите дека ќе има, зошто никогаш во ист термин не се случува тоа... Сигурно е сличен принцип и кога влегуваат во банка исто како кога напаѓаат возило.
Ако така ти рекле дечките од транспорт поздрави ги и речи им дека интелигенцијата им е нула.Терминот немат врска,мењај колку сакаш времиња и све ...све е наштимано не требит да си Ајнштајн па да сватиш кој крадит кој е касата-Џандар збира хаха.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.232
Поени од реакции
2.295
jas brat,sum Makedonec :) mn realno pisuvam i ne sum pristrasen kako sto i dadov sovet do site tuka.tuka sme od nekoi nasi pricini i zelbi da postirame i komentirame,ne da se napagame vregame i slicno.sekoj ima svoja vistina,soznanie i pravo na mislenje.koga sme kaj 2001 i se posle nea,jas kako Makedonec kazav deka profiterte na strana nebitno,Makedonija za zal izgubi !! bez razlika koj e na vlast i slicno site se gjubrinja sto gledaat za svoj interes i go unistija duhot borben,i osven na FB so golemi bukvi jas patriotizam nemam videno.ne zboram nisto protiv albancite,ne sudam,imaat mozebi ideali i se borat za niv,nie kako Makedonci ne si go odbranivme svoeto za zal prvenstveno od nas samite.cist primer : ako ti vleze nekoj doma da te pljacka,i ne se boris da socuvas svoe,nikoj ne ti e kriv! da ne navlagam vo politika i globala zatoa pisav deka 2001 i sve na svetov e USA faktor.od uck samo rakovodstvoto ima interes i bogatstvo.Ahmeti i nekoi okolu nego namestija mn jaki i sposobni komandanti da bidat eliminirani pri apsenje,sekoj sto mu smetal go trgnal od pat.mnogu vo vojnite bea prisileni da se borat,i mnogu sega od tie borci nemaat leb da jadat toa sakam da kazam.isto i makedoncite,nekoj napravil pari nekoj od ljubov branel tatkovina pa tie braniteli vozat taksi sega.realnosta e taa i vratete se na temava za kriminalci,politika vojna batalete!! stay positiv and drink diazepam :D
Тоа е така, но само страна две пред твоето напишано се појави креаторот на темата за да се искажи така "непристрасно и објективно" дека лавовите биле шиткачи на бела техника.
Паралелно со тоа истиот тој не ми одговори (пошто не му одговара да одговори) зошто на татко му дома не му речи влице, татко ти не ја бранеше мкд 2001 туку беше криминалец и шиткач на фрижидери и покуќнина.

Многу добро знаеме сите дека вистината е ваква како што ја опишуваш ти и се согласуваме со тоа. Губитници се вистинските партиоти и обичните граѓани (без разлика дали македонци или албанци), но јас немам видено ниту еден албанец до сега да речи дека нивните команданти од ОНА биле шиткачи на бела техника.
Никој не плука по своите како македончето, тоа е проблемот.

Позз друже и остани позитивен.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
83
Поени од реакции
119
Тоа е така, но само страна две пред твоето напишано се појави креаторот на темата за да се искажи така "непристрасно и објективно" дека лавовите биле шиткачи на бела техника.
Паралелно со тоа истиот тој не ми одговори (пошто не му одговара да одговори) зошто на татко му дома не му речи влице, татко ти не ја бранеше мкд 2001 туку беше криминалец и шиткач на фрижидери и покуќнина.

Многу добро знаеме сите дека вистината е ваква како што ја опишуваш ти и се согласуваме со тоа. Губитници се вистинските партиоти и обичните граѓани (без разлика дали македонци или албанци), но јас немам видено ниту еден албанец до сега да речи дека нивните команданти од ОНА биле шиткачи на бела техника.
Никој не плука по своите како македончето, тоа е проблемот.

Позз друже и остани позитивен.
vidi jas ne navlagam mnogu mnogu objasnav i zasto.vojnata e stanc masina za pari. i da ne me razbere ili osudi nekoj albanec,mada toa e nesto sto cel svet go znae,nekoi od albancite profitirale na golemo i na najsurov nacin,vo vojnata na kosovo na mnogu sto se vodat kako isceznati im bea vadeni organite i prodavani,taka da zaebi bela tehnika... vistina e deka sekoj kradel sve sto ke stigne bukvalno.ja toa bi go narekol zaplena,od nekoj sto veke izbegal i nema da se vrati nikad tamu.a istakntite posle vojnata si pljackaa i reketi i ubistva i tako dalje.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.041
Поени од реакции
5.905
Тоа е така, но само страна две пред твоето напишано се појави креаторот на темата за да се искажи така "непристрасно и објективно" дека лавовите биле шиткачи на бела техника.
Паралелно со тоа истиот тој не ми одговори (пошто не му одговара да одговори) зошто на татко му дома не му речи влице, татко ти не ја бранеше мкд 2001 туку беше криминалец и шиткач на фрижидери и покуќнина.

Многу добро знаеме сите дека вистината е ваква како што ја опишуваш ти и се согласуваме со тоа. Губитници се вистинските партиоти и обичните граѓани (без разлика дали македонци или албанци), но јас немам видено ниту еден албанец до сега да речи дека нивните команданти од ОНА биле шиткачи на бела техника.
Никој не плука по своите како македончето, тоа е проблемот.

Позз друже и остани позитивен.
Види тоа што они не плукаат по нивните и не е баш за фалење или позитивна карактеристика.
Се согласувам дека ние премногу плукаме и не знаеме да почитуваме нешто што го имаме но и нивниот систем е далеку од добар.Иако сметам дека успехот на заедницата е побитен од успехот на поединец не може да кажеме дека тоа што Албанците не плукаат по нивните ги прави поголеми патриоти од нас.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
83
Поени од реакции
119
pa ja toa zboram deka nasata denesna borba e samo plukanje. a ne se sekiraj mn poveke se plukaat samite megu niv veruvaj !! ama nema da plukaat svoj pred drug :) albancite se mnogu slozni.mozat da se ubivaat sekoj den megu sebe,ama za pogolema cel ke zastanat eden do drug.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.414
Поени од реакции
1.513
Види тоа што они не плукаат по нивните и не е баш за фалење или позитивна карактеристика.
Се согласувам дека ние премногу плукаме и не знаеме да почитуваме нешто што го имаме но и нивниот систем е далеку од добар.Иако сметам дека успехот на заедницата е побитен од успехот на поединец не може да кажеме дека тоа што Албанците не плукаат по нивните ги прави поголеми патриоти од нас.
не ми е јасно само од каде ги вадите заклучоциве, од криминалци дојдовме до патриоти, многу се бега од забелешката кој му беше дадена за отворачов на темава, спорно беше неговата изјава дека лавовите се формирале за да крадат, и уште една работа според мене, тој тврди дека негови луѓе биле вклучени во војната ама тој не бил баш горд на тоа пошто таа борба не била во наш интерест, демек таа борба беше борба за крадење, највероватно така некој така му кажал пошто тој бил мал, за мене лично тоа е навреда, зашто брат ми беше а не ојде таму за да кради.
 
Член од
29 септември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ne tresete gluposti temata e interesna za politika i vojni nema mesto tuka .Inache za grabezot denes ,kako be imaat dojava a ukrale samo 8000 evra pa vo semkara poveke bi ukrale.Ova e sigurno delo na nekoj amateri shto gledale zemunski klan
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.041
Поени од реакции
5.905
И Аркан и кај нас Лубе Бошковски го кажаа истото.Дај ми една фотографија или снимка од некој војник како носи фрижидер на грб
За кај нас нема што толку да се зборува војната траела неколку месеци и профитот не можел да биде колку голем а и војната се водела по неколку села.

А за Аркан и Арканови тигрови е срамота да се каже дека не краделе и не заработиле од тие 3,4 години војни по Бих и Хрватска.И тоа се крадело и од Срби, не само од непријателите.Луѓето како Аркан се срам за секоја нација, додека гинеле деца по 18 години он правел профит од тоа.
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
83
Поени од реакции
119
Ne tresete gluposti temata e interesna za politika i vojni nema mesto tuka .Inache za grabezot denes ,kako be imaat dojava a ukrale samo 8000 evra pa vo semkara poveke bi ukrale.Ova e sigurno delo na nekoj amateri shto gledale zemunski klan
kako be mozes da kazes amateri vaka taka odma osudi,si pljackal ti nekad?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.747
Поени од реакции
5.160
@Macedon1um
До кога со овие спинови?
Значи ако речам јас: Браво за лавовите и нивната пожртвуваност во 2001, тоа автоматски значи и дека подржувам ако некој од нив во 2007ма отепал невин граѓанин?

Што мислиш, кој се поголеми криминалци, Лавовите или УЧК? Кој има повеќе злосторства направено?
Си видел некаде некој да ги искритикува од нивниве?
Па во Куманово кога беше инцидентот, групата беше составена од МОНСТРУМИ, па никој негативен коментар не даде за овие. За нив бела техника е мачкина кашлица.

Не можам да си поверувам каков народ сме ние, што секогаш најдуваме некој детал да се оцрниме, па макар и деталот да е нешто ептен не битно.

И можеби не е во ред темава да оди во овој правец, ама колку толку е поврзана со насловот. Дискутираме дали биле криминалци или не.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
23
За кај нас нема што толку да се зборува војната траела неколку месеци и профитот не можел да биде колку голем а и војната се водела по неколку села.

А за Аркан и Арканови тигрови е срамота да се каже дека не краделе и не заработиле од тие 3,4 години војни по Бих и Хрватска.И тоа се крадело и од Срби, не само од непријателите.Луѓето како Аркан се срам за секоја нација, додека гинеле деца по 18 години он правел профит од тоа.
Има од што да се направи профит во војната не е до бела техника
 
На врв Bottom