Криза во Венецуела

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.017
Поени од реакции
17.761
Не е десничар, левичар е, неговата партија е Popular Will; "социјал-демократска" партија која членува во Интернационалата.
Абе сакав да видам како ќе реагира со оглед дека ништо не разбира :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.684
Интересно е како САД во латинска америка стојат зад националисти а во европа зад либерали, а пак Русија обратно
Каква левица ,каква десница се е само сплет на интереси.Мадуро е ливичар исто колку шо овај другиов Блесонеро е демократ.И едниот и другиот ќе се наполнат со пари и ќе му ебаат мајката на својот народ.Класично латино-балканско сценарио.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.651
Поени од реакции
12.139
Не ја разбирам потребата од навивање во меџународнава политика. Увек истите фаци тежнеат да навиваат за некој, било да се работи империјалисти/анти; левичари/десничари; американци/руси; муслимани/христијани итн итн. Толку ли немате способност критички да анализирате некоја политичка ситуација без да се обоите во првата минута откако ќе порчитате дека постои некаков спор. Во конкретнава ситуација апсурдно е да ја браниш и едната и другата страна, избор меѓу убер лошо и убер лошо со друга боја. Како и да е, народот во венецуела е ебан, безразлика како се декларира тој што го ебел. Ебате тоа навијачите, глејте фудбал.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.928
Поени од реакции
6.680
Заебана работа е да аргументираш која страна е во право во овој конфликт. Мадуро е диктаторско гомно, но победил на избори, наместени до даска без сомнеж, ама од друга страна имаме класична америчка пуч интервенција, а нормално со цел амерички нафтени компании да се закотвант наредните 100 години во Венецуела.

Понекогаш е подобро да си небитна држава без никакви природни ресурси, по раат ќе ти биде животот.[DOUBLEPOST=1548372719][/DOUBLEPOST]

А кога ќе ми текне какви муабети се правеа од истите луѓе кои сега им се свиѓа Болсанаро, Трамп и оваа америчка ексурзија во Венецуела, како левичарските влади на Чавез, Лула, Кихнер, Моралес се новата моќна коалиција на новиот светски поредок која ќе ги протера империјалистичките амери од нивиот континет и ќе им го врати суверенитетот.

Вистината е многу покомплексна од социјализам/капитализам.

Само уште ќе го споменам Салвадор Аљенде во случајов, постарите се сеќаваат, ние помладите сме читале, има многу забегани либертаријанци и конзервативци кои пучот на Пиноче го гледаат како позитивен настан.
Пучот на Пиноче е најпозитивниот настан во историјата на овој континент.

Либертијанците и конзервативците го обожаваат Пиноче од два гледни аспекти ,прво ги убивал комунистите ), втората со Чикашките момчиња прави неверојатен пресверт на економски план.
Чиле е држава во Јужна Америја која нема некакви ресурси, пустина, а е најбогата држва во неа, благодарејќи на Пиноче.

И по смртта на Пиноче дојдоа левичари и прв пат економијата на Чиле почна да доживува мали падови.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.861
Пучот на Пиноче е најпозитивниот настан во историјата на овој континент.

Либертијанците и конзервативците го обожаваат Пиноче од два гледни аспекти ,прво ги убивал комунистите ), втората со Чикашките момчиња прави неверојатен пресверт на економски план.
Чиле е држава во Јужна Америја која нема некакви ресурси, пустина, а е најбогата држва во неа, благодарејќи на Пиноче.

И по смртта на Пиноче дојдоа левичари и прв пат економијата на Чиле почна да доживува мали падови.
Фашист навива за фашист, не сум изненаден

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.000
Поени од реакции
3.089
Член од
7 април 2015
Мислења
2.589
Поени од реакции
1.499
Чиле и Уругвај се најбогатите држави во Ј.Америка, дури имаат и Visa waiver со САД, Чиле е доста развиена на ИТ полето, и имаат доста голем ГДП пер капита.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.987
Поени од реакции
25.024
Нека победи подобриот. Само подолго нека им трае натпреварот.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ама зошто така? Нели ти не беше таков.
Мислам дека ставот му е базиран на претпоставката, додека имаат жртва вујче и компанија ние ќе бидеме подолу на менито.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.725
Поени од реакции
17.953
УСА го поставиле Елиот Абрамс за координатор за кризата во Венецуела... истиов лик што лобираше во Конгрес за време на Реган за финансирање на терористи во Ел Салвадор и во исто време ги бранеше нив и нивните масакри низ цела држава.

Типот исто така учествуваше во Контра аферата.

Пис енд демокраси индиид.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.514
Па зошто подолго да им трае? Зошто толкава омраза од човек ко тебе? Нека им трае помалку, зошто да има протести и да страда народот. Нека се решат побрзо проблемите, кој победил нека биде претседател а не на паркинг да се кажува некој дека е претседател.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.987
Поени од реакции
25.024
Па зошто подолго да им трае? Зошто толкава омраза од човек ко тебе? Нека им трае помалку, зошто да има протести и да страда народот. Нека се решат побрзо проблемите, кој победил нека биде претседател а не на паркинг да се кажува некој дека е претседател.
Ме заболе кур за народот во Венецуела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom