Крива Паланка

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
СРАМ ЗА ГРАДОТ!!!!

ЗНАЕ ЛИ ЈА НЕКОЈ ОВАА?????

Лелеееееее, не ми се верува???
Па и исто презиме ко моето....скубете ја вие, ако ја знаете, пошто ја ако ја скубам, ќе биде поќелава и од мене.... СМРДЛА!!!

ВИДЕТЕ ЈА БРУКАТА ШТО НАПИШАЛА ПО БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ!!!


“Македонец” означава чист б'лгарин

Христина јакимовска е родена през 1985 г. в Крива Паланка. Студентка II курс в Лесотехническија факултет в Софија, специалност ветеринарна медицина. Една от 6-хилјадите студенти от Македонија, учешти в момента в Б'лгарија

Христина јакимовска
Фото Автор'т - Христина, зашто избрахте да учите в Б'лгарија?
- Това бе моја и на семејството ми мечта. Нешто, което слушам цјал живот. На мен мајка ми е от стара Б'лгарија. Винаги с'м знаела, че висше образование ште получа в Софија. И се надјавам, че след образованието ште успеја да се установја в столицата. Т'ј като с'м от мал'к град, тук виждам повече в'зможности за мен. Сега засега с'м благодарна и на това, че с'м тук и че уча. Наистина не с'м много доволна от администрацијата. Но виждам, че и хората, които живејат тук, с'што не са доволни. Преди да дојда в Софија, си мислех, че тук ште има по-друго отношение к'м Македонија. - Какво трјабва да се промени?
- Аз не говорја само за д'ржавнија апарат.Тук никој не се интересува от Македонија и македонскија в'прос. Понјакога дори си мислја, че с'м чужденка в собствената си д'ржава. Знаете ли, че ми трјабва виза примерно, за да си взема лична карта, којато ми е от временен характер и на документа пише, че с'м чужденка. А с'штевременно с'м приета да следвам като б'лгарка от чужбина. Според това постановление трјабва да имам с'штите права като б'лгарите, които имат штастието да живејат в границите на стара Б'лгарија. В Рум'нија например студентите от рум'нски произход имат с'штите права като рум'нските граждани. А да не сравнјаваме и броја на студентите, на които им е отпусната стипендија. В Б'лгарија те са 300, а в Рум'нија - 1500. Тук даже се намалјават - тази година са отнети 20 места за македонски б'лгари. Не разбирам зашто Б'лгарија се отказва от Македонија и от б'лгарите в Македонија. И то точно сега, когато Б'лгарија обучава толкова студенти от Македонија, повечето от които след зав'ршването си се вр'штат у дома. Тези студенти са б'дештата интелигенција и управлјавашт елит на Македонија, б'дештите лекари, директори, журналисти, министри и прочее. Именно сега е момент'т да се дадат повече места за студенти стипендианти от Македонија, да се опрости процедурата за гражданството, да се откријат б'лгарски училишта в Македонија, да дојдат инвеститори от Б'лгарија, а не от Г'рција и С'рбија. Б'лгарија не бива да изпуска този шанс мирно и без војна да си в'рне Македонија. - Все така ли са тежки процедурите за получаване на б'лгарско гражданство?
- П'рво бих искала да уточнја нјакои нешта. Аз като б'лгарка от Македонија искам в'зстановјаване на гражданството, не искам ново. Всички в Македонија са били б'лгарски граждани. И никој не ги е питал в 1944 г., когато са им отнели гражданството. Аз приемам тези сложни процедури за истинските чужденци, обаче за б'лгарите от чужбина - не. В самата историја на Б'лгарија си пише много хубаво какви националности живејат в Македонија. "Македонец" означава чист б'лгарин. Агенцијата за б'лгарите в чужбина издава документ, в којто се потв'рждава б'лгарскија произход и изјаснјава б'лгарската националност. Това е документ, којто го издава б'лгарска д'ржавна институција. Така че аз не виждам за какво тогава трјабва да се чака 2-3 години за гражданство. И зашто нјакои молби се отхв'рлјат. Говори се, че хората от Македонија искат б'лгарско гражданство само и само за да могат по-лесно да п'туват в земите на Западна Европа. Това са п'лни глупости. Много малко хора, които са взели б'лгарско гражданство досега, са отишли нјак'де нав'н от Македонија и Б'лгарија. Така че даването на б'лгарско гражданство на етнически б'лгари може да б'де само от полза за Б'лгарија. - Имат ли б'лгарите в Македонија структура, којато да заштитава интересите и правата им?
- В'злагахме големи надежди на ВМРО-ДПМНЕ, (КОМЕНТАР НА ГУСАР- НА БАБАТИ У Г“С) но се оказа, че сме сгрешили (Е ЗГРЕШИЛЕ СТЕ...П*ТЕТО МАМИНО). Все пак има организации, които се опитват да направјат нешто.
Виржинија СТОјаНОВА

КОЈ НЕ ВЕРУВА :/........... http://www.standartnews.com/archive/2005/08/15/balkans/s4527_2.htm
 
Член од
5 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
0
Gusar me znaes sigurno,moze me imas podzaboraveno malku(ko ja tebe,bas na forumov se setiv na tebe a znam deka te gledav i na Tv pred nekoe vreme,u stvari pred nekoj mesec).Inace ja skoro 5 meseci ne sum vo Mk,ali ke se vratam naskoro na kratko.Nema sega da ti kazam koj sum,ko ke te vidam ke ti kazam.Golem pozdrav do tebe.A ova devojcevo pogore se vika Kiki i e od Domacki dol(ne sum znael deka do tolku se prodadeni mladive za bugarski pasos i drzavjanstvo,ali ne sum siguren ,moze devojcevo si e bugarce pa si bara so mu sleduva,Evropa place za bugarite:)))))))))
A sega bi sakal da mu dadam edna replika na Mandrak: Bratce moze si imal rabota so pogresni lugje,ja ne sakam da gi generaliziram rabotite.si ima i losi induvidui koi ostavaat i los vpecatok.Ja ne mislam deka vie skopjanite ste poarni doma otkolku ko ke otidete nekade nadvor od Skopje,ali sum imal i dobri i pomalku dobri i losi drugari bas od skopje.Taka da se nadevam ke imas prilika da zapoznaes i da se druzis so fer decki od Palanka.BTW ja ne patam ama bas ic deka sum od provincija i toa bas od Palanka,naprotiv gord sum sto sum od tamu.Zatoa RESPECT za site!!!

Ajde pozdrav!!!
 
S

Sagan

Гостин

Теткава што стои, инаку е актуелен директор на УСО Ѓорче Петров. Јас знам дека во градот, освен интелигенција, има и по некој прост човек, ама женава луѓе ги надминува границите... Па она едноставно фасцинира со својата простоќа и глупоќа!!!

За да се уверите дека тоа што го велам е вистина, а не измислица, земете некое ЦД од матурска вечер и слушнете што збори. Секоја година се мачи да каже нешто паметно за генерацијата што завршува средно, ама никако не и оди од рака. Пет минути, пет збора!!!

За да биде сликата целосна, таа е кандидат на СДС(БЈР)М за пратеник од Паланка!?!?

Леле леле, како ќе изгуби катастрофално....
 
S

Sagan

Гостин
Инаку, за оваа немам што да додадам. Продадена душа. Ај веќе што земала пасош татарски, земала. Него што има она да се меша у политика и да јаде ла*на непотребно!!!
 
S

Sagan

Гостин
Каде сте, Паланчанчиња,
каде сте, кај отидовте,
за вас плаче Крива Паланка,
за вас плаче Македонија...:pos2:
:3: :tv: :motor:

Ај ќе ве молам една брза информација да ми доставите од Паланка. Како е базентот? Има ли народ? Вечер арно ли е за у град? Има ли нешто ново по дискотеките? Може некој да ми каже?:coffee: :se_ molam :se_ molam :se_ molam

Оти се мислам да наминам до Паланка за викендов, па да знам каква е ситуацијата :music3: :music3: :music3:
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
403
Поени од реакции
0
abe gusar go znaes zoki od palanka?neznam kako se prezivase,bevne zaedno vojska.ima okolu 30 god i taka pokrumen decko.drzese nekoj picerija li ili taka neso.ima sestra pomala od nego?
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
GUSAR-VMRO напиша:
СРАМ ЗА ГРАДОТ!!!!

ЗНАЕ ЛИ ЈА НЕКОЈ ОВАА?????

Лелеееееее, не ми се верува???
Па и исто презиме ко моето....скубете ја вие, ако ја знаете, пошто ја ако ја скубам, ќе биде поќелава и од мене.... СМРДЛА!!!

ВИДЕТЕ ЈА БРУКАТА ШТО НАПИШАЛА ПО БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ!!!


“Македонец” означава чист б'лгарин

Христина јакимовска е родена през 1985 г. в Крива Паланка. Студентка II курс в Лесотехническија факултет в Софија, специалност ветеринарна медицина. Една от 6-хилјадите студенти от Македонија, учешти в момента в Б'лгарија

Христина јакимовска
Фото Автор'т - Христина, зашто избрахте да учите в Б'лгарија?
- Това бе моја и на семејството ми мечта. Нешто, което слушам цјал живот. На мен мајка ми е от стара Б'лгарија. Винаги с'м знаела, че висше образование ште получа в Софија. И се надјавам, че след образованието ште успеја да се установја в столицата. Т'ј като с'м от мал'к град, тук виждам повече в'зможности за мен. Сега засега с'м благодарна и на това, че с'м тук и че уча. Наистина не с'м много доволна от администрацијата. Но виждам, че и хората, които живејат тук, с'што не са доволни. Преди да дојда в Софија, си мислех, че тук ште има по-друго отношение к'м Македонија. - Какво трјабва да се промени?
- Аз не говорја само за д'ржавнија апарат.Тук никој не се интересува от Македонија и македонскија в'прос. Понјакога дори си мислја, че с'м чужденка в собствената си д'ржава. Знаете ли, че ми трјабва виза примерно, за да си взема лична карта, којато ми е от временен характер и на документа пише, че с'м чужденка. А с'штевременно с'м приета да следвам като б'лгарка от чужбина. Според това постановление трјабва да имам с'штите права като б'лгарите, които имат штастието да живејат в границите на стара Б'лгарија. В Рум'нија например студентите от рум'нски произход имат с'штите права като рум'нските граждани. А да не сравнјаваме и броја на студентите, на които им е отпусната стипендија. В Б'лгарија те са 300, а в Рум'нија - 1500. Тук даже се намалјават - тази година са отнети 20 места за македонски б'лгари. Не разбирам зашто Б'лгарија се отказва от Македонија и от б'лгарите в Македонија. И то точно сега, когато Б'лгарија обучава толкова студенти от Македонија, повечето от които след зав'ршването си се вр'штат у дома. Тези студенти са б'дештата интелигенција и управлјавашт елит на Македонија, б'дештите лекари, директори, журналисти, министри и прочее. Именно сега е момент'т да се дадат повече места за студенти стипендианти от Македонија, да се опрости процедурата за гражданството, да се откријат б'лгарски училишта в Македонија, да дојдат инвеститори от Б'лгарија, а не от Г'рција и С'рбија. Б'лгарија не бива да изпуска този шанс мирно и без војна да си в'рне Македонија. - Все така ли са тежки процедурите за получаване на б'лгарско гражданство?
- П'рво бих искала да уточнја нјакои нешта. Аз като б'лгарка от Македонија искам в'зстановјаване на гражданството, не искам ново. Всички в Македонија са били б'лгарски граждани. И никој не ги е питал в 1944 г., когато са им отнели гражданството. Аз приемам тези сложни процедури за истинските чужденци, обаче за б'лгарите от чужбина - не. В самата историја на Б'лгарија си пише много хубаво какви националности живејат в Македонија. "Македонец" означава чист б'лгарин. Агенцијата за б'лгарите в чужбина издава документ, в којто се потв'рждава б'лгарскија произход и изјаснјава б'лгарската националност. Това е документ, којто го издава б'лгарска д'ржавна институција. Така че аз не виждам за какво тогава трјабва да се чака 2-3 години за гражданство. И зашто нјакои молби се отхв'рлјат. Говори се, че хората от Македонија искат б'лгарско гражданство само и само за да могат по-лесно да п'туват в земите на Западна Европа. Това са п'лни глупости. Много малко хора, които са взели б'лгарско гражданство досега, са отишли нјак'де нав'н от Македонија и Б'лгарија. Така че даването на б'лгарско гражданство на етнически б'лгари може да б'де само от полза за Б'лгарија. - Имат ли б'лгарите в Македонија структура, којато да заштитава интересите и правата им?
- В'злагахме големи надежди на ВМРО-ДПМНЕ, (КОМЕНТАР НА ГУСАР- НА БАБАТИ У Г“С) но се оказа, че сме сгрешили (Е ЗГРЕШИЛЕ СТЕ...П*ТЕТО МАМИНО). Все пак има организации, които се опитват да направјат нешто.
Виржинија СТОјаНОВА

КОЈ НЕ ВЕРУВА :/........... http://www.standartnews.com/archive/2005/08/15/balkans/s4527_2.htm

Dali si ti normalna !!!

Ako si navistina od domacki dol,ke ti zabranam da pominuvas po Osicki most ,zosto moze da te udru tramvaj !!!
Ako makedonecot e cist bugar,
Togas prodadenite dusi kako tebe sto se ??? P.... Smrdliva !
Ako tvojte se bugari,koj k.r barale da dojdat tuka da ziveat,sto ne ostanale tamu ?
Ako ova si go napisala,i ne go pocituvas Makedonskiot narod, za toj eban bugarski pasos ! sto li drugo pravis vo bugarija,za da ja zamenis Vremenata licna karta za postojana,Takvite kako tebe "Posebno gi obicat na Marija Lujza" P.... smrdliva ! :pishtoldz
 
S

Sagan

Гостин
Една мала информација, дека деновиве заврши реконструкцијата на конаците крај Манастирот Св. Јоаким Осоговски. Така да сега е уште по убав, и сите кои сте биле и не сте биле на патрониот верски празник на Паланчани, ноќта меѓу 28 и 29 август, Ве поканувам да дојдете да видите како ние празнуваме празник. Не од Скопје, не од Охрид, и од Ниш, Врање и Белград народ доаѓа!!! Толку народ ни Цеца на Маракана не може да собере :)
 
S

Sagan

Гостин
А главната градска улица, сега навистина може да го носи името Маршал Тито. Мене ми наликува на некој париски сокак :)

Базентот, инаку, редовно е посетен. Многумина си останаа дома и ова лето, али не се разочаруваат. И на базен е арно ;)

Иначе, пред некој ден, како што пишуваше денес во Дневник, Осогово беше сардисано од берачи на боровинки. Па тоа целиот град се преселил на планина.
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
bacilo напиша:
abe gusar go znaes zoki od palanka?neznam kako se prezivase,bevne zaedno vojska.ima okolu 30 god i taka pokrumen decko.drzese nekoj picerija li ili taka neso.ima sestra pomala od nego?
Da be! Zasto?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom