Креми за лузни

Член од
10 февруари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0

Имав операција на ингвинална хернија(кила) од двете страни и секако се познаваат лузни од операцијата.. Имам 20 години и не би сакал тие лузни(рани) да се познаваат..
Дали има некој кремови или лосиони кои го помагаат заздравувањето на кожата ?
Благодарам однапред:)

 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Не верувам дека ќе можеш да ги покриеш со такви работи, едино со операција се прикриваат.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас имам операција на слепо црево и на вадење бемка на глава кај увото .... белезите не исчезнуваат ... важно е кога ќе почне да зарастува местото ,ДА НЕ ГО ЧЕШАШ ... го иритираш месото,кожата да не зарасне убаво .... Човековото тело не е совршено ... Важно е да си здрав и жив .... Игнорирај ги ако некој ти префрла за белезите ... јас имам голо место кај главата над десното уво од операцијата поради топење со ласер и уништени се корените на косата и немам проблем .... реков биди ми жив и здрав ... низ траума поминуваш сега , ќе ти помине ... без грижа (y);):)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Имав операција на ингвинална хернија(кила) од двете страни и секако се познаваат лузни од операцијата.. Имам 20 години и не би сакал тие лузни(рани) да се познаваат..
Дали има некој кремови или лосиони кои го помагаат заздравувањето на кожата ?
Благодарам однапред:)

Не се замарај. Bitchez love scars ;)
 
П

Паган-др

Гостин
Има крема Контрактубекс се вика, се нанесува на лузната директно. Отиди во аптека/матичен распрашај се дали ќе можеш да ја користиш.

Дали има резултати, зависи од повеќе фактори. Кожата, лузната, време на нанесување итн. Ама, вреди да се проба.
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Dali nekoj ima za luzni od akni probano so laserski tretman(ima po privatnite kliniki) jas probav i so kontratubex i so skinoren ama dzabe e ima li nekoj da predlozhi neshto drugo a vistina da e efikasno(dosta se rasfrlav pari po kremi glupi)
 
Член од
29 јуни 2011
Мислења
23
Поени од реакции
4
Имав сипаници и ми останаја неколку лузни на лицето кои се познаваат .Користев Контратубекс 1 месец (едно тубиче) нема никаков ефект, па да ми предложите некој друг крем за лузни од сипаници?
 
Член од
30 јули 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Во Промедика фарм карши Рамстор во центар и аптека Панацеа во Лептокарија има силиконски гел и лепенки DISPODERM- за третман на нови и стари лузни, црвени и испакнати лузни како и лузни од изгоретини и после операција. Лепенката што подолго се користи има подобар ефект во израмнување и избелување на лузната.Гелот е препорачлив повеке за лицето.Ем ја третира лузната а и моментално ја прави понезабележлива. Може и да се шминка врз гелот.Лепенката е 5 х 30 цм -1200 ден , се сече и користи додека лепи и има ефект.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Дали некој има искуство со кремата цикатрикс (cicatrix) ??
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Дали некој има искуство со кремата цикатрикс (cicatrix) ??
Најдобар гел за лузни е дерматикс ултра (силиконски гел) ова ми го има кажано пластичар хирург али тој гел го нема во нашиве аптеки најблиску во Белград а во Виола аптекиве имаш како замена за дерматиксот али не ми текнува како се викаше...а цикатрикс исто памтам ми го спомна на природна база од некое дрво се правел али не бил толку ефикасен мислам шпански производ дека е...
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Nekoj iskustvo u sistina terapija so frakcionen laser da prenese ??? za podmladuvanje i tretman na luznicki od akni ?? :)
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Nekoj iskustvo u sistina terapija so frakcionen laser da prenese ??? za podmladuvanje i tretman na luznicki od akni ?? :)
Никако, питај паталец, а не гаталец. Јас направив и никакви резултати не покажа. Имам лузни на лицето и ко демек фракциониов ласер мн помагал а у, гледав и клипови , слики и стварно ми влеа надеж дека ке ми се опорави лицето колку толку, ама ништо. Ме третираше Др. Андреј Петров ( тотално непрофисионален) , ми наплатија 800 евра за 4 третмани (еднаш месечно) и ми ветуваа дека ке има резултати , ама ништо од тоа. Да си бараме друго чаре пошто маф му е работава :popce:
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
57
Поени од реакции
37
Дали контратубексот би можел да се користи за лузни од удари, притоа да не е раната шиена, туку да се познава како розевкасо местото ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom