Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА!

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.453
Да и просечна плата е 5000 денари, и јадеме корења, и не камшикуваат на работа, спиеме по контињери итн итн итн...
Просечна плата на касиер/касиерка е минималецот од 12.500 денари. А јадење по маркетите е дозволено ако си го платиш. Па дури и некои маркети што прават готови јадења пак не смееш да каснеш без да си го платиш. Во доста некои бурекџилници/пекари/сендвичари/рибарници сето тоа што ќе го каснеш треба да го платиш, во спротивно ќе добиеш казна од 6 месеци по 15% кратење на плата... Единствено солидни плати што земаат по маркетите се сменските шефој и менаџерите...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
723
Поени од реакции
400
Што се случи со неделата?

Каде е она непишано правило- шест дена работи, а седмиот одмарај, или читај книга, или отиди во природа, биди нешто друго- нешто поразлично од она што си останатите шест дена. Забави го ритамот.
Порано таа беше ко рајска градина - ден меѓу јавето и сонот
Ден во кој можеше се’ да почне, а ништо не мора да се заврши. Чардак ни на небо ни на земја.
Порано се сеќавам секоја недела беше празник.
Станување бавно,ништо не беше брзо ,ниту нагло,па расонување со тукушто приготвено кафенце,па семејни ручеци(додуша кај нас ова сеуште важи(y)) .
Неделата беше поим за опуштеност, спорост -ден каде никаде немораш да брзаш.
Ден во кој се заборава минатото, и не се мисли на иднината.
Минатото- е изминатата работна седмица -која треба што побрзо да се отфрли од мислите, а иднината - тоа е всушност новата работна седмица која доаѓа со понеделникот.

Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА.
Некогаш неделите беа стварно НЕДЕЛИ- ден за одмор -дури ни продавници не работеа- додуша некаде до 10 часот кога можеше да купиш леб, млеко погачици, па и весници.Се друго беше затворено и се уживаше во неделниот мир.
На пазар се одеше в петок ил сабота .Тоа беше вистинскиот ден за купување пиперки, лубеници....(Моите и понатаму одат на пазар сабота:))

Недела беше ден за излети. Ден кога улиците беа празни......
Меѓутоа, кога денес излегов надвор- како да беше среда или петок.:pos:
Се’ работи, сите продавници отворени, пазарите ...што да ти раскажувам, па дури и аптеките.
ЕЕЕЕЕ само банките не работеа, но тоа и го очекувам - оти и онака тие најмалку работат.Доколку банките почнат и во недела да работат- знајте дека наскоро доаѓа крајот на светот.

Во некои држави, ко например Иран, ден за одмор е петок, а работната седмица започнува со сабота. Други муслимански држави одмараат во четврток и петок.
Ја опиша неделата во стариот систем што беше,пушташ радио и емисија детска радио-драма....Какви мирни времиња беа тоа,споредено со сегашниве тогаш се живееше далеку поспоро и поедноставно!
 

kalimero456

трн во око
Член од
7 ноември 2019
Мислења
2.313
Поени од реакции
1.801
vo makedonija postojat zakoni za rabotni odnosi ama ne se pocituvaat zakonski hranarinata e 25% od prosecnata plata.patni troskovi ili mesecna ili vo visina na mesecna taka da 14 500 e minimalnata plata hranarinata bi dosla okolu 3000 den ama toa e sto e raboti i kuti ,a nedela e najgolemiot pazar togas treba da e otvoreno lugeto se slobodni bi odele da kupuvaat
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.453
vo makedonija postojat zakoni za rabotni odnosi ama ne se pocituvaat zakonski hranarinata e 25% od prosecnata plata.patni troskovi ili mesecna ili vo visina na mesecna taka da 14 500 e minimalnata plata hranarinata bi dosla okolu 3000 den ama toa e sto e raboti i kuti ,a nedela e najgolemiot pazar togas treba da e otvoreno lugeto se slobodni bi odele da kupuvaat
Патни трошоци има ама само за пратениците.

Лани над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието. Тоа му доаѓа во просек од 4.400 евра за секој пратеник годишно...Месечно по 365 евра. А и хранарина господ знајт колку земаат пратениците. Само што не кажуваат медиумите. Следно што ќе биде што ќе земаат пратениците 100% платено боловање и оштета од 5.000 евра за повреда на работно место (иако никој не е повреден од 120-те пратеници...)

На работникот му се обезбедени патни трошоци со максимална цена во вредност од 1.300 денари... Иако доста работници имаат реални 3.500 денари патни трошоци...
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.453
a kade plakaat 1300 den patni trosoci ??? kaj nas ni patni ni hranarina
Тоа се ретки фирми што плаќаат 1.300 денари патни трошоци. А реално да речиме треба да плаќаат од 3.000 до 3.500 денари... А и во некои фирми последниве месеци ги укинуваат патните трошоци...

А за хранарина не само што не даваат надомест за хранарина туку во доста сектори каде што се работи со храна хотел, ресторан, пицерија, сендвичара, ланџ бар, бурекџилница, пекара, рибарница, месарница, вработените немаат право на хранење. Имаат право на хранење ама доколку си го платат...Во спротивно ќе се применат строги санкции кратење на плата 6 месеци по 15%... И изјава да си напише работникот и правење на записник...
 

kalimero456

трн во око
Член од
7 ноември 2019
Мислења
2.313
Поени од реакции
1.801
ovie temi za rabotnicki prava i sto go sleduva rabotnikot gi listam mnogu odamna patnite troskovi ti se vo visina na bilet zavisi od kade si ,a hranarinata e 25% od minimalnata plata
imajki predvid deka zakon za minimalna plata postoi i e momentalno 14 500 den ako stavime hranarina 25% okolu 3000 denari netreba da ima rabotnik pod 17 500 den so start ako na toa go stavime i o,5 od godini staz ispod 18 000,19000 nebitrebalo da ima plata plus tuka ne e presmetan patniot trosok
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.453
Благодарение на Короната не само неделата туку во доста објекти и понеделник, вторник, среда, четврток, петок, сабота се неработни денови...

Многу угостителски објекти (кафе барови, хотели, ресторани, пицерии, ланџ барови, биртии, пекари, бурекџилници, со општествена одговорност и загриженост за здравјето на рајата, во текот на денот објавија дека веќе нема да работат, откако (им) беше најавено дека ќе им се забрани да работат во периодот што следи. Секоја чест.

И да не забранеја од толку до толку часот да не се работи на газдиве наши сами сигурно ќе им текнеше...

А во Општините Велешта, Сарај, Зајас, Арачиново, Чаир, Џепчиште, Врапчиште, во многу објекти се работи 24/7 365 дена во годината...

Или пак тие се друга држава и си имаат посебни закони...

Во Шар Планина дрва во вечерните часови сеуште се крадат не со џипови туку со КИПЕР - КАМИОНИ... И не се мачат дрвата да ги сечат со моторна пила туку директно ги туркаат со Багери Liebherr, Caterpillar...
 
На врв Bottom