Кој од комшиите "не сака” најмногу?

Кој не "сака" најмногу? Од комшиите разбира се.

  • грците

    Гласови: 12 30,8%
  • бугарите

    Гласови: 7 17,9%
  • србите

    Гласови: 14 35,9%
  • албанците

    Гласови: 6 15,4%

  • Вкупно гласачи
    39
  • Гласањето е завршено на .
D

Delux

Гостин
Па можеби Србија е како наш најдобар комшија...другите не се во игра.Ганчовците се ептен бош народ,затоа Љубчо Ѓеоргиевски потенцираше Македонија да го даде западниот дел на на Албанија,за автоматцки источниот дел да се припои кон Бугарија и таквите ѓубриња не заслужуваат почит.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
„Не сакаат” сите бидејќи не мразат сите...Барем поштувам што Србите не се погани како останатите и кога нешто „сакаат” тоа имаат храброст директно да го кажат...без разлика дали ќе го добијат или „ќе си го добијат”...

А ако збориме за вистинска меѓусебна поддршка и љубов како балкански наши пријатели, јас лично ги сметам Хрватска и Турција!
 
D

Delux

Гостин
TpH_Bo_OkO напиша:
„Не сакаат” сите бидејќи не мразат сите...Барем поштувам што Србите не се погани како останатите и кога нешто „сакаат” тоа имаат храброст директно да го кажат...без разлика дали ќе го добијат или „ќе си го добијат”...

А ако збориме за вистинска меѓусебна поддршка и љубов како балкански наши пријатели, јас лично ги сметам Хрватска и Турција!
Исто и јас го мислам за Хрватска и Турција,само тие не се наши соседи!
 
Член од
10 април 2007
Мислења
97
Поени од реакции
0
Jas misliam od site sepak srbite ,. zatoa sto sme sloveni i slicni mnooogu po mentalitet. Bugarite ne gi racunamz a sloveni, bidejki ine se ...tuku tatari, toa eveke poznato , a se soglasuvam deka se naprefrigrani, i losi po priorda,,,,grcite barem vo lice ti kazuvaat kolku te mrazat, albancit se nekoi zaostanati pleminja so moderna tehnika, uvezena so pomos od svoit ebraka od disaporata.
Taka da ostanuvam na ovoj stav deka koga bveme zaedno si se sakavme kolku tolku,,,za razliak od drugive nasi komsii (neprijateli!)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па добро сега,ако зборуваме реално прво треба да се запрашаме кого од соседите ние го сакаме најмногу,сега знам дека Бугарките би биле на прво место оти се така малку полесни ама во реалноста дали ние имаме симпатии кон некој сосед мислам онака,на национална основа,затоа што за љубов треба барем двајца,доколку е некој сам тоа се граничи со болест и се нарекува самољубие или нарцисоидност.Затоа прво запрашајте се дали ние како Македонци имаме одредени симпатии кон некој соседни народи за да можат да ни вратат со иста мерка освен Бугарките како што спомнав на почетокот.:)
 
D

Delux

Гостин
ABC напиша:
Па добро сега,ако зборуваме реално прво треба да се запрашаме кого од соседите ние го сакаме најмногу,сега знам дека Бугарките би биле на прво место оти се така малку полесни ама во реалноста дали ние имаме симпатии кон некој сосед мислам онака,на национална основа,затоа што за љубов треба барем двајца,доколку е некој сам тоа се граничи со болест и се нарекува самољубие или нарцисоидност.Затоа прво запрашајте се дали ние како Македонци имаме одредени симпатии кон некој соседни народи за да можат да ни вратат со иста мерка освен Бугарките како што спомнав на почетокот.:)
Па како да немаме симпатии,еве кон србите негуваме некакви симпатии.Не само што сме многу блиски во однос кон другите соседи,туку имаме и скоро иста вредност на валутата:)
Зарем не мразат србите како нација?
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Абе нас никој не не сака. Ние сме такви и одиме и им лижеме по газовите.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Bugarkite znam deka ne sakaat: zashto nitu eden drug balkanec NEmoze, da ebe po cela vecher! :pishtoldz
Realno, srbite radi Yuga i toa shto smeskoro isti!
A jas bi rekol Albancite zashto kako kuchenca im se povlekovme i im dadovme sve, ustvrai ne im dadovme sami si kupija!!! Nikoj ne nie kriv koga sme prodadeni i siromashni dushi!
Btw, istoriski gledano tie sena red da ne okupiraat, site ne ebele: koj ednashka koj dvapati ushte, sega niv mu dojde redot!
Ama ako nie sme Makedonci ke se izvlecheme.... AMA KAKO?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не би рекол дека не мразат туку дека ни се лутат на нашата попустливост кон Албанците и Бугарите,сепак тоа е резултат на перманентното вековно игнорирање и омаловажување од страна на Србите кон Македонците.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Dzings напиша:
Bugarkite znam deka ne sakaat: zashto nitu eden drug balkanec NEmoze, da ebe po cela vecher! :pishtoldz
Realno, srbite radi Yuga i toa shto smeskoro isti!
A jas bi rekol Albancite zashto kako kuchenca im se povlekovme i im dadovme sve, ustvrai ne im dadovme sami si kupija!!! Nikoj ne nie kriv koga sme prodadeni i siromashni dushi!
Btw, istoriski gledano tie sena red da ne okupiraat, site ne ebele: koj ednashka koj dvapati ushte, sega niv mu dojde redot!
Ama ako nie sme Makedonci ke se izvlecheme.... AMA KAKO?
Попустливоста кон Албанците се должи на долгогодишната изолација во која не држат заробени како во ГЕТО.Верувајте дека никој немаше да ја продаде нивата или станот во Тетово доколку можеше изминативе години да замине на печалба како што неговите предци тоа го правеле во годините пред осамостојувањето.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сепак Турција беше таа кога во `87ма Грчката војска парадираше кај нашата граница со цел да ја исплаши Македонија од помисла на осамостојување со закани за евентуален напад тогашниот Турски генерал Г. Танер конкретно и отсечно им кажа „Доколку се случи Грција да ја нападне Македонија, истиот ден Турската армија ќе изврши инвазија со полн ек врз Грција, а Атина ќе биде срамнета со земја, тоа ви го ветувам.” (Ветувањето се однесуваше према грчката влада) После оваа изјава грчката воена парада се повлече во рок од 24 часа...

Македонија треба да го признае Северен Кипар!

Македонија треба и понатаму да и извезува грозје на Хрватска :) И не само тоа...Взаемни економски развојни програми се многу битни...Ако не слушнавте, Хрватска ќе инвестира 70 милиона евра кај нас...и тоа е сепак за почит. Турција истотака тековнава година инвестираше во Македонија...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па на Хрватите не им преостана каде да инвестираат освен во Македонија затоа што цените на Бугарските и Романските производи станаа малку прескапи дури и за нив.Турците започнаа со инвестиции затоа што во Македонија цената на еден работник е четири пати помала отколку во Турција плус и ЕУ им е поблиску по сувоземен пат.
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
Не гласам бидејќи според мене сите ни се непријатели. Тоа се видело години наназад но и сега се гледа, можеби не толку остро но го има тоа непријателство. Во суштина тоа се како мали деца тие се лицемерни а со други мисли.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
ABC напиша:
Затоа прво запрашајте се дали ние како Македонци имаме одредени симпатии кон некој соседни народи за да можат да ни вратат со иста мерка освен Бугарките како што спомнав на почетокот.:)
А како да имам симпатии спрема некој кој сака да ме пороби?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
ABC напиша:
Па на Хрватите не им преостана каде да инвестираат освен во Македонија затоа што цените на Бугарските и Романските производи станаа малку прескапи дури и за нив.Турците започнаа со инвестиции затоа што во Македонија цената на еден работник е четири пати помала отколку во Турција плус и ЕУ им е поблиску по сувоземен пат.
...или затоа што Македонија има слободни економски зони во кои инвеститорите добиваат повеќе бенефиции отколку по другите земји...На турците ако им беше до платите, нели би им било полесно да инвестираат во Бугарија? Кога сите знаеме дека минималните плати на балканот се во Бугарија...

Ама не е тоа бе...ти не ги гледаш работите, ти гледаш како да ги укењаш гестовите :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom