Која фирма за продажба на компјутери во МК е најдобра/најлоша според вас?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@ Mapet, Паком се главен дистрибутер на хардвер во мк а и на балканот една од најсилните фирми. Така да тоа што иде од нив е истиот што го гледаш во Сет, Анохош, Нико и остали како што кажа и Корун.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Дали некој од вас имал работа со „ Паком “ и ако имал колку се тие добри / лоши?
Паком Ниш




Паком во Македонија не постои веќе подолго време. Оригиналниот Паком е од Ниш/ Београд, и е најголем дистрибутер во Екс Ју. Бившата филијала на Паком во Скопје е продадена на М Сан групација која е хрватска фирма.

Иначе дечките се ОК, имаат сопствен сервис, генерални сервисери се за доста брендови. Имаат одлични цени, но колку што знам работат само дистрибуција, едни од најголемите увозници во МК.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Го земав пц-во од Нико пред некои си 4-5 години...и сеа за сеа добар ми е...само еднаш скина конци напајањето али имав гаранција..
А графичка имам сменето и исто така рам додадов само нз од која фирма беа...не беа некоја позната знам.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Го земав пц-во од Нико пред некои си 4-5 години...и сеа за сеа добар ми е...само еднаш скина конци напајањето али имав гаранција..
А графичка имам сменето и исто така рам додадов само нз од која фирма беа...не беа некоја позната знам.
Ја иам од АМЦ земено ПЦ у 2000 година. Работеше топ 7 години, и на крај ХДД-то отиде и веќе беше доста застарен и слаб, за тоа време(2007) год.
2007 земав нов од таму. До сега го имам однесено можеби едно 10+ пати на сервис(ужас!!!). На овој, CPU правеше проблеми про екстактација на винрар фајлови и слични ствари, па графичка откажа, напојување 2-3 пати, матична итн итн.
2008 друг земав од таму, и тој работи топ сеа за сеа, нема ниту еден проблем.

Како и да е, не сум задоволен. Последниот пат ми се правеа цигани за неколку делови демек да ги откупат. Ми ја нудат таа опција за да ми откупат плочки рам, и јас им викам чим може така, да направиме, они викаат: дечко, нас така не ни одговара(WTF!?). Ова се случуваше поради тоа што ми дадоа DDR3 плоча наместо 2, под гаранција. И такоЈ.

У иднина кога ќе купуем ПЦ, сигурно нема од кај нив да биде.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Ја иам од АМЦ земено ПЦ у 2000 година. Работеше топ 7 години, и на крај ХДД-то отиде и веќе беше доста застарен и слаб, за тоа време(2007) год.
2007 земав нов од таму. До сега го имам однесено можеби едно 10+ пати на сервис(ужас!!!). На овој, CPU правеше проблеми про екстактација на винрар фајлови и слични ствари, па графичка откажа, напојување 2-3 пати, матична итн итн.
2008 друг земав од таму, и тој работи топ сеа за сеа, нема ниту еден проблем.

Како и да е, не сум задоволен. Последниот пат ми се правеа цигани за неколку делови демек да ги откупат. Ми ја нудат таа опција за да ми откупат плочки рам, и јас им викам чим може така, да направиме, они викаат: дечко, нас така не ни одговара(WTF!?). Ова се случуваше поради тоа што ми дадоа DDR3 плоча наместо 2, под гаранција. И такоЈ.

У иднина кога ќе купуем ПЦ, сигурно нема од кај нив да биде.
Да ти кажам и мене ми праи понекад проблеми при екстратација на winrar files...ама тоа го имам забележано на повеќе компјутери не само на оние од Нико и Амц
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да ти кажам и мене ми праи понекад проблеми при екстратација на winrar files...ама тоа го имам забележано на повеќе компјутери не само на оние од Нико и Амц
Еј стварно и мене ми прави проблеми при екстакција на рар фајлови, ако знае некој нека казе решение на (барем за мене) овој епски проблем. позз
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Еј стварно и мене ми прави проблеми при екстакција на рар фајлови, ако знае некој нека казе решение на (барем за мене) овој епски проблем. позз
Мислам дека е до процесорот, али не сум баш најсигурен...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не е до процесорот, него е до брзината на истиот. Процесорите или работат или не средно нема. Друго, екстракцијaта и брзината на завршување на истата зависат од следните четири фактори.

1. Вид на фајлови кои се спакувани (MP3 ки ќе се отпакуваат побрзо него, пример PDF фајлови доколку споредиме фајлови со иста големина)

2. Големина на фајловите (10x 20 мб) вс (100x 2мб) привот процес ќе заврши доста побрзо.

3. Каде се прави екстракцијата, доколку иде од една партиција на друга ќе иде поспоро него на истата на која што се наоѓаат фајловите (extract here)

4. Лош не-одржуван хард диск т.е. преполн или хард на којшто не се врши Дефрагментација.

Решение, купете си SSD, и нема да имате вакви проблеми :)

П.С. немора да спонувам дека брзината на завршувањето на откапување на зип фајловите зависи и од генералната снага на компјутерот кој се користи.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Деловите и од стариот ПЦ ми се од Паком (мои роднини работеа таму, али одамна пред 5-6 год. пред да ги земат МСАН), со деловите немав ниту најмал проблем. Инаку да, 90% од деловите што ќе ги најдеш по Анхоч и продавнициве се од таму. :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Не е до процесорот, него е до брзината на истиот. Процесорите или работат или не средно нема. Друго, екстракцијaта и брзината на завршување на истата зависат од следните четири фактори.

1. Вид на фајлови кои се спакувани (MP3 ки ќе се отпакуваат побрзо него, пример PDF фајлови доколку споредиме фајлови со иста големина)

2. Големина на фајловите (10x 20 мб) вс (100x 2мб) привот процес ќе заврши доста побрзо.

3. Каде се прави екстракцијата, доколку иде од една партиција на друга ќе иде поспоро него на истата на која што се наоѓаат фајловите (extract here)

4. Лош не-одржуван хард диск т.е. преполн или хард на којшто не се врши Дефрагментација.

Решение, купете си SSD, и нема да имате вакви проблеми :)

П.С. немора да спонувам дека брзината на завршувањето на откапување на зип фајловите зависи и од генералната снага на компјутерот кој се користи.
Мене проблемот со екстрактација ми се реши со тоа што ми го сменија Intel Pentium D 925, и притоа ми дадоа DUALCPU E2180 2.00GHz.
И комшијата мој го има истиот пц земено, и истиот проблем го имаше и на ист начин му го решија само со E2200 CPU.

А за ССД, па можеби коа ќе поефтинат, би си земал. Сеа за сеа скапи ми се некако. А би сакал поголем HDD да земам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мене проблемот со екстрактација ми се реши со тоа што ми го сменија Intel Pentium D 925, и притоа ми дадоа DUALCPU E2180 2.00GHz.
И комшијата мој го има истиот пц земено, и истиот проблем го имаше и на ист начин му го решија само со E2200 CPU.

А за ССД, па можеби коа ќе поефтинат, би си земал. Сеа за сеа скапи ми се некако. А би сакал поголем HDD да земам.
Епа како што реков, брзината на процеосорoт што не значи дека си имал проблеми со компјутерот него со перформансите на истиот. Проблем значи нешто да не ти работи по дифолт :)

П.С. Перформансите што ќе ти ги овозможи едно ссд од 100-на евра нема да ги видиш ни со купување на комјутер кој чини 3000 евра но со механички обичен хард диск, затоа ако сакате да добиете "10 пати побрз компјутер" за само 6/7000 купете си SSD.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Деловите и од стариот ПЦ ми се од Паком (мои роднини работеа таму, али одамна пред 5-6 год. пред да ги земат МСАН), со деловите немав ниту најмал проблем. Инаку да, 90% од деловите што ќе ги најдеш по Анхоч и продавнициве се од таму. :)

Грешка, Анхоч 90% од деловите, можеби не 90 али 75% си ги зима од сестринската фирма Амако.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Мене проблемот со екстрактација ми се реши со тоа што ми го сменија Intel Pentium D 925, и притоа ми дадоа DUALCPU E2180 2.00GHz.
И комшијата мој го има истиот пц земено, и истиот проблем го имаше и на ист начин му го решија само со E2200 CPU.

А за ССД, па можеби коа ќе поефтинат, би си земал. Сеа за сеа скапи ми се некако. А би сакал поголем HDD да земам.
И мојов ком го зедов на старо од компјутерница,три месеци работан.Ама ме предупреде пријателчево дека е од АМЦ и затоа го продава,но мене не ми се чекаше уште месец два да земам нов,па си реков имам 9к и ај овај ке го земам:).Процесоров е INtel PEntium D 925 и истиот проблем ми го правеше при екстракција на некоја игра во рар или при инсталација на пр.Сега што знам што го чукна гајле немат,но пред да се решит проблемов сменав нова плоча,рам,графичка,напојувајне.Уште хардисков ми е од амц и процесоров.Хардот терат,сега да го сменам процесоров,да си земам некој DUal core e7500 или некој си Quad и доста ке мие .A и 2гб рам,или да му се мафнам пофторно на амд платформа,ме чукат умов што да правам.

Иначе и другар истава конф ја имаше само со 8400гс и првото нешто што се по*ба беше напојувајнето,па после графичката почна да мешат бои,исто како и на мојата.Нешто овие пентиум Д се зафркнати премногу ама то ти е,засега во црниот фонд за ПЦ имам само 1к :(.

P.S:Појке од АМЦ не земам ни цд Ч:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom