Која фирма за продажба на компјутери во МК е најдобра/најлоша според вас?

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Да ги искритикувам малку Анхоч. :)
Земав пред колку 1 месец има сигурно монитор од кај нив, Самсунг Т220, и коа го однесов дома и ја отворив кутијата, фалеше Power кабел и постољето беше искривено изгледа па не влагаше у мониторот. Другиот ден коа го вратив и им објаснив вака и вака, првин не веруваа, па се чудеа, па ти му викаш, не може, тој зема пробува со сила да го стави постољето и на крај се извинија,ме пратија у сервис и таму ми дадоа друг исти таков монитор. Е да, таа девојката горе у сервис стварно е најкултурна и најфина. :)
Критикава воопшто не е критика туку како пофалба ми делува.
Јас не сакам да именувам фирми во кои не само што сум морал да плаќам два пати за нешто што никогаш не работело туку се обидувале да ме направат и луд, дека тоа така треба ... нејсе ... Анхоч и Сет би ги ставил како мои фаворити.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Најдобра, Анхоч. Најлоша... хм се двоумам помеѓу АМЦ и онаа на ќошот кај владата не ми текнува како се викаше... ПЦ дискаунт или нешто слично.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Во МК сите компании за продажба на хардвер се лоши и тоа екстремно лоши или НИКАКВИ И БЕДНИ. Кај нас се увезува единствено кршот и low-end класите. Никаде неможе да се најде Тermaltake куќиште, никаде неможе да се најде лаптоп од висока класа(само најбедните модели со појака конфигурација кои се изработени од пластика), никаде неможе да се најде монитор од висока класа(само најбедните модели од 22 и 24 инчи). Па после Хрватите ни се смееле. Па ќе ни се смеат кога сме живи беди и се палиме на крш кој ни го продаваат по високи цени, а нашава сељачаана се фали дека скапо го платила компјутерот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Први би ги ставил како нај во наши услови Анхоч -како за флексибилност во продажба, така и за сервисирање. Од нив имам земено три конфигурации без ниеден проблем. Во последно време се префрлив во Сет како троа поефтинки и со можност за набавка и АМД (во Анхоч конфигурации со АМД матични и процесори не продаваа). И со нив сум немал проблем. Значи Анхоч и Сет као солидни и сум за доволен од нив во целост, а за лоши...

од АМЦ имам земено само еден ХД, ми цркна тукушто истече гаранцијата па може да кажам од искуство од други дека се катастрофа, пошто со нив (ради туѓите лоши искуства) сум немал многу работа.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Amc има 20 пати поголем промет од Anhoch a можеби и јаче. Амц фактички е најголемиот играч на МК пазарот. Они диктираат све.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ќе се сложам со мнозинството, Анхоч е број еден без конкуренција. Пред неколку години кога сеуште експериментирав, ги пробав речиси сите поголеми фирми, во Анхоч бев дочекан како вистински клиент иако влегов како клошар со одврзани патики и личев на изгубен малолетник. Сега сум буквално претплатен кај нив, Анхоч е мој компјутерски месија.

Најлоши, убедливо и без конкуренција АМЦ. Иако уште пред речиси деценија ме предупредија за нивниот очај квалитет, се залетав по едни неодоливи звучници кои се вклопуваа со работната маса. Да, после 3 месеци рокнаа, а гаранцијата што туку ми беше истечена. Ги чекав уште еден месец да ги поправат и реков дека можат и беспари да раздаваат делови, не земам.

Анхоч ftw. :eek:lee:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ќе се сложам со мнозинството, Анхоч е број еден без конкуренција. Пред неколку години кога сеуште експериментирав, ги пробав речиси сите поголеми фирми, во Анхоч бев дочекан како вистински клиент иако влегов како клошар со одврзани патики и личев на изгубен малолетник. Сега сум буквално претплатен кај нив, Анхоч е мој компјутерски месија.

Најлоши, убедливо и без конкуренција АМЦ. Иако уште пред речиси деценија ме предупредија за нивниот очај квалитет, се залетав по едни неодоливи звучници кои се вклопуваа со работната маса. Да, после 3 месеци рокнаа, а гаранцијата што туку ми беше истечена. Ги чекав уште еден месец да ги поправат и реков дека можат и беспари да раздаваат делови, не земам.

Анхоч ftw. :eek:lee:

Хммм, дефинитивно нападите кон АМЦ се оркестрирани. Звучници со само 3 месеца гаранција не постојат. :smir:
 
?

..........

Гостин
Анхоч се најдобри, најлоши се амц, погледнете само која понуда на компоненти ја нуди анхоч, а која амц,

АМЦ немаат ни една третина од тоа што го нуди Анхоч.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Незнам...никогаш не сум купувал нешто директно од продавница, секогаш преку дилери, и до сеа од СЕТ сум најзадоволен. А за најлоша, слушам за АМЦ се жалат, ама неам купено од таму да потврдам.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Иам купено од Нико и сум презадоволен алу уште 2003 год.

Од Риверсофт имам еден пц и задоволен сум така-релативно, сменив напајање за две години.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Хммм, дефинитивно нападите кон АМЦ се оркестрирани. Звучници со само 3 месеца гаранција не постојат. :smir:
Оркестрирани? Како ќе наведеш цел форум да ти каже дека АМЦ е срање? Читај мислења и види дали е тоа диригирано, членови кои имаат репутација на форумов пишуваат, не некои со два поста и тие два на темава, зачленети само за тоа.

Мада, ти си србин, од тебе не очекувам ништо друго освен “оркестрирани мисли“. Јел тако брате? :tapp:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Оркестрирани? Како ќе наведеш цел форум да ти каже дека АМЦ е срање? Читај мислења и види дали е тоа диригирано, членови кои имаат репутација на форумов пишуваат, не некои со два поста и тие два на темава, зачленети само за тоа.

Мада, ти си србин, од тебе не очекувам ништо друго освен “оркестрирани мисли“. Јел тако брате? :tapp:

Види по некоја логика со оглед дека АМЦ е 450 пути поголем од Анхоч нормално е нели да има исто толку повеќе клиенти. Познавајќи ве кој лаици сте при користење компјутерска технологија ништо чудо да поебете све живо. Сте ги погледнале ли некогаш компјутерите кој ги носите на сервис. 4 прста прашина пајажина пајаци буба шваби и сезонски инсекти. Под такви услови се дешава да дојде до дефект. Апропо разликата во продажба се јавуваат незадоволни муштерии во поголем број од конкуренцијата која нели не е ни до колена на АМЦ.

пс: Национална основа во оваа тема меша само некој што дефинитивно е со намера да ја оцрнува Најголемата Фирма за компјутерска технологија во Македонија.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Во МК сите компании за продажба на хардвер се лоши и тоа екстремно лоши или НИКАКВИ И БЕДНИ. Кај нас се увезува единствено кршот и low-end класите. Никаде неможе да се најде Тermaltake куќиште, никаде неможе да се најде лаптоп од висока класа(само најбедните модели со појака конфигурација кои се изработени од пластика), никаде неможе да се најде монитор од висока класа(само најбедните модели од 22 и 24 инчи). Па после Хрватите ни се смееле. Па ќе ни се смеат кога сме живи беди и се палиме на крш кој ни го продаваат по високи цени, а нашава сељачаана се фали дека скапо го платила компјутерот.
Народ нема пари, затоа не се увезуваат ваквите брендови.
Кој има 12.000 ден да даде за Antec или Corsair куќиште или напојување.
Со мониторите е истата приказна.

Шит брендовите кај нас се продаваат како топ-класа производи.

Amc има 20 пати поголем промет од Anhoch a можеби и јаче. Амц фактички е најголемиот играч на МК пазарот. Они диктираат све.
Има поголем промет, да. Поради клима-уредите и телевизорите.
Најголем играч е Паком. Амц се тешка беда, почнаат фуриозно, ама лошата репутација ги изеде.

Ќе се сложам со мнозинството, Анхоч е број еден без конкуренција. Пред неколку години кога сеуште експериментирав, ги пробав речиси сите поголеми фирми, во Анхоч бев дочекан како вистински клиент иако влегов како клошар со одврзани патики и личев на изгубен малолетник. Сега сум буквално претплатен кај нив, Анхоч е мој компјутерски месија.

Најлоши, убедливо и без конкуренција АМЦ. Иако уште пред речиси деценија ме предупредија за нивниот очај квалитет, се залетав по едни неодоливи звучници кои се вклопуваа со работната маса. Да, после 3 месеци рокнаа, а гаранцијата што туку ми беше истечена. Ги чекав уште еден месец да ги поправат и реков дека можат и беспари да раздаваат делови, не земам.

Анхоч ftw. :eek:lee:
^This.:aplauz:

Види по некоја логика со оглед дека АМЦ е 450 пути поголем од Анхоч нормално е нели да има исто толку повеќе клиенти. Познавајќи ве кој лаици сте при користење компјутерска технологија ништо чудо да поебете све живо. Сте ги погледнале ли некогаш компјутерите кој ги носите на сервис. 4 прста прашина пајажина пајаци буба шваби и сезонски инсекти. Под такви услови се дешава да дојде до дефект. Апропо разликата во продажба се јавуваат незадоволни муштерии во поголем број од конкуренцијата која нели не е ни до колена на АМЦ.

пс: Национална основа во оваа тема меша само некој што дефинитивно е со намера да ја оцрнува Најголемата Фирма за компјутерска технологија во Македонија.
:pos2: И тебе те поздравија од EVGA.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Милојко, ова го постирав како лаик. Што би рекол на ова -од Анхоч сите три конфигурации работеа по најмалку 3-4 години со надградба на рам, процесор или графичка. Значи дисковите си работеа као саат. Пред неколку години ми фалеше простор на ХД па земав од АМЦ и само што замина гаранција...капут, цркна. Доколку прашина му сметало (мада на херметички затворен ХД прашина не е во прашање) или од лошо користење, ќе му сметало и на оние дискови од Анхоч. Не памтам точно кои фирми беа во прашање, но дефинитивно беа слични односно просечни дискови (перформанси и цена).

Што спомна пак Виктор за начинот на третирање на клиентите, Анхоч и тука води. Дури и само кабел или слушалки да сум барал, повторно ме третирале како да сум дошол во набавка на стотина компјутери. Дури во состојба се да се малтретираат со муштерија повеќе од половина час (ја барем по толку ги задржував) за да му состават конфигурација. Со Нико и другите немам поголемо искуство (осим глувче и тастатура), но во споредба со Сет и Амц, Анхоч и во тој поглед се најдобри. Реалноста е таа, барем од моето искуство како домашен корисник.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
anhoch според мене се најдобри, пред недела дена земав делови од таму кои не беа баш ефтини и дечките ми дадоа 10% попуст, буквано си скинаја дел од ќарот па потоа имав проблеми со напојувањето и фино лепо ми го заменија, и како што спомна некој погоре те гледаат како клиент без разлика на која возраст си
 

Kajgana Shop

На врв Bottom