Која е тајната за успешен брак?

Миља

Човек пред се, во секоја смисла те речи.
Член од
9 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
18
Редовен секс, секс див секоја вечер. Тоа е тоа. И разговорот е клучен. Не сум во брак, но претпоставувам тоа ги држи конците, сексот. Ако постануваш другарче со партнерот, заеби све...
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.314
Поени од реакции
2.868
Тајната за успешен брак??? Не ја осознав...
Добар секс??? трае кратко, преминува во навика, со минување на годините послабо тлее и на одредени години желбата се губи, посебно кај жените од 45 година па натаму.
Трпеливост, меѓусебно разбирање??? ако е обострано, можеби, но тоа е толкава реткост, да ако некој брак и трае подолго, сите светски весници пишуваат за тој брачен пар.
Непреоѓање на секојдневието во навика??? основни човекови потреби се дишење, вода, физиолошки потреби, храна но не и секс. Никој нема да ви даде секс, ако е гладен, жеден или го гушите. Прво треба да со обезбеди егзистенцијата, човек се бори цел живот за тоа и полека таа борба станува НАВИКА. Не може ЗАДОВОЛСТВАТА да се стават пред ЕГЗИСТЕНЦИЈАТА.
Се понадевав, дека тука можеби некој ќе даде добар совет, ама понудените солуции делуваат само за краток период, но не и до крајот на животот.
Мој закључок е дека бракот како институција трае онолку, колку што трае меѓусебната корист на партнерите. И кога еден партнер, во таков еден брак, најде подобра животна шанса ќе ја напушти таа институција, која ние ја нарекуваме брак.

Еве ја и ТАЈНАТА
 
Последно уредено:

Миља

Човек пред се, во секоја смисла те речи.
Член од
9 февруари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
18
Имав симпатија од 4 год, каде што ми кажуваше, го цитирам; "дај ми само да те имам, не би јаделе ни пиеле со денови, невозможното ќе го претворам во возможно". Не знам во кој свет си, али сега дечкиве, девојките се гладни и жедни за секс. прво сексот,вежбање јако па јадењето им е трета опција.

Бракот као брак требаше да ни биде свето нешто, али пошто бидна најмизерно нешто и сите го згазија,погазија, исплукаа и продолжиа преку ја се разочарав и уше не сум омужена. И ваљда никад чу. така да, совети на празно делење и пред мажење секако не би побарала од форум како да опстанам у брак.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.563
Поени од реакции
2.499
Имав симпатија од 4 год, каде што ми кажуваше, го цитирам; "дај ми само да те имам, не би јаделе ни пиеле со денови, невозможното ќе го претворам во возможно". Не знам во кој свет си, али сега дечкиве, девојките се гладни и жедни за секс. прво сексот,вежбање јако па јадењето им е трета опција.

Бракот као брак требаше да ни биде свето нешто, али пошто бидна најмизерно нешто и сите го згазија,погазија, исплукаа и продолжиа преку ја се разочарав и уше не сум омужена. И ваљда никад чу. така да, совети на празно делење и пред мажење секако не би побарала од форум како да опстанам у брак.
A do koja brojka vo godinite dogura?
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
970
Поени од реакции
1.440

Па имате статистика и бројки, и не- чувствата не се факти- жените што сеуште немаат дете а се помлади од 30 години заработуваат повеќе од мажите кои се без деца а се помлади од 30 години. Додади на фактот и тоа дека жената апсолутно одбива да формира семејство со некој што заработува помалку од неа и ќе видите накаде оди бракот и семејството...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Имав симпатија од 4 год, каде што ми кажуваше, го цитирам; "дај ми само да те имам, не би јаделе ни пиеле со денови, невозможното ќе го претворам во возможно". Не знам во кој свет си, али сега дечкиве, девојките се гладни и жедни за секс. прво сексот,вежбање јако па јадењето им е трета опција.
Бракот као брак требаше да ни биде свето нешто, али пошто бидна најмизерно нешто и сите го згазија,погазија, исплукаа и продолжиа преку ја се разочарав и уше не сум омужена. И ваљда никад чу. така да, совети на празно делење и пред мажење секако не би побарала од форум како да опстанам у брак.
Порано сексот служел за размножување, исто како што животните се размножуваат таков бил концептот и кај луѓето во некои минати времиња, денеска сексот служи исклучиво како алатка за задоволување/задоволство. Мислам дека интернетот е највиновен за се, па 90% од нетов се разно-разни секс т.е. порно сајтови на кои виреат надарени згодни мужи и прекрасни расни девојки, луѓето од тука од тие порно-сајтови ги креираат и своите сексуални фантазии, абе јас сакам дечко ко тој и тој порно глумец, абе јас сакам девојка ко таа и таа... но реалноста е сосема поинаква, тешко да се најде личност т.е. партнер/ка баш ко што човек сонува и сака да најде !
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.314
Поени од реакции
2.868
Порано сексот служел за размножување, исто како што животните се размножуваат таков бил концептот и кај луѓето во некои минати времиња, денеска сексот служи исклучиво како алатка за задоволување/задоволство. Мислам дека интернетот е највиновен за се...
Не би се сложил со цитираново... ќе спомнам само Калигула, Помпеја, Римско царство.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.836
Поени од реакции
6.459
Не би се сложил со цитираново... ќе спомнам само Калигула, Помпеја, Римско царство.
Говорам општо за човековиот род, ете за нашите предци на пр. стапувале во брак бајаги млади, креирале многудетни семејства, некои од децата и умирале од разни болести, но сепак и доста од нив преживувале/опстанувале... Денес што, мужи/жени начукале по 40 или над 40 год. и абер немаат од брак под образложението не можат да најдам, не успеав да најдам соодветен партнер/ка каков што сакам, немам извор, немам избор... многу жени тврдат дека немало мажи и обратно голем број на сингл мажи а у години тврдат дека немало девојки... па ај сеа некој нека најде нзс тука !
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.314
Поени од реакции
2.868
Говорам општо за човековиот род, ете за нашите предци на пр. стапувале во брак бајаги млади, креирале многудетни семејства, некои од децата и умирале од разни болести, но сепак и доста од нив преживувале/опстанувале... Денес што, мужи/жени начукале по 40 или над 40 год. и абер немаат од брак под образложението не можат да најдам, не успеав да најдам соодветен партнер/ка каков што сакам, немам извор, немам избор... многу жени тврдат дека немало мажи и обратно голем број на сингл мажи а у години тврдат дека немало девојки... па ај сеа некој нека најде нзс тука !
Нормалниот човек не можел да си дозволи такви работи... ама богатите и властодршците итекако практикувале секс-оргии. Ми кажувале најокорелите комунисти од старата СФРЈ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom