Косово оди на Светско првенство!?

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.502
Поени од реакции
1.256
Постојат реални шанси во Бразил да настапи фудбалската репрезентација на Косово,на која ќе и биде дозволено учество на квалификациите на почетокот на 2012-објави Курир.Текстот почнува со реченицата:Се подготвува нова шлаканица за Србија.

"Според информациите до кои дојде нашиот весник,на неодамнешниот состанок на УЕФА присуствувал голем број албански тајкуни.Набргу дознав дека учеството на Косово на квалификациите за СП е веќе готова работа.ФИФА неофицијално дала зелено светло,а се очекува да ги признае и УЕФА.Голем противник на признавањето на ФСК е претседателот Мишел Платини,па Албанците чекаат избори следната година и смена на челната позиција на УЕФА за да го спроведат својот план во дело“ -пишува Курир,повикувајќи се на извор во УЕФА.

Во Фудбалскиот сојуз на Србија тврдат дека тоа не е можно,зашто квалификациите за Мундијалот во Бразил почнуваат наесен 2012.Но,Фадиљ Вокри го тврди спротивното.
-
Тоа е неминовна работа.Реалност!наголемо работиме на тоа да учествуваме на квалификациите и не гледам зошто не би го сториле тоа.Косово е признаено од 71 држава досега,од кои повеќето се фудбалски сили,чија желба е нашата репрезентација да биде член на УЕФА и ФИФА.-вели поранешниот играч на Партизан и сегашен претседател на ФСК.
-
Би сакал во нашиот прв квалификациски циклус за СП да бидеме во група со Србија.Тоа би ги намалило тензиите.Целта на фудбалот е да ги спојува луѓето и државите.Голема желба на луѓето од ФСК е да играме пријателски натпревар со вашите Орли-вели Вокри.

Извор : http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=46&egId=5&eventId=66962
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.466
Би сакал во нашиот прв квалификациски циклус за СП да бидеме во група со Србија.Тоа би ги намалило тензиите.Целта на фудбалот е да ги спојува луѓето и државите.Голема желба на луѓето од ФСК е да играме пријателски натпревар со вашите Орли-вели Вокри.

Извор : http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=46&egId=5&eventId=66962
:pos: :pos: :pos:

Се прашувам само кои ќе бидат репрезентативци, скоро сите настапуваат за Швајцарија :))))
 
С

сашенко

Гостин
:tapp:Нека пробаат, ке испаднат одма и толку више АМИН...
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Не ми е јасно како функционираат работите во ФИФА, има ли право на вето, како се одлучува за прием, но ако го примат Косово кое не е член на ООН, тогаш Р. Македонија треба(ло) да побара пеием под уставно име.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.312
Поени од реакции
5.604
Како може да игра на светско првенство кога уште не е Косово членка на ФИФА, а за си членка на ФИФА треба да си членка и на Обединетите Нации.(Освен ако Косово не влезе во ООН до 2012).Или влезено е во ООН? :)

--- надополнето ---

Постојат реални шанси во Бразил да настапи фудбалската репрезентација на Косово,на која ќе и биде дозволено учество на квалификациите на почетокот на 2012-објави Курир.Текстот почнува со реченицата:Се подготвува нова шлаканица за Србија.

"Според информациите до кои дојде нашиот весник,на неодамнешниот состанок на УЕФА присуствувал голем број албански тајкуни.Набргу дознав дека учеството на Косово на квалификациите за СП е веќе готова работа.ФИФА неофицијално дала зелено светло,а се очекува да ги признае и УЕФА.Голем противник на признавањето на ФСК е претседателот Мишел Платини,па Албанците чекаат избори следната година и смена на челната позиција на УЕФА за да го спроведат својот план во дело“ -пишува Курир,повикувајќи се на извор во УЕФА.

Во Фудбалскиот сојуз на Србија тврдат дека тоа не е можно,зашто квалификациите за Мундијалот во Бразил почнуваат наесен 2012.Но,Фадиљ Вокри го тврди спротивното.
-
Тоа е неминовна работа.Реалност!наголемо работиме на тоа да учествуваме на квалификациите и не гледам зошто не би го сториле тоа.Косово е признаено од 71 држава досега,од кои повеќето се фудбалски сили,чија желба е нашата репрезентација да биде член на УЕФА и ФИФА.-вели поранешниот играч на Партизан и сегашен претседател на ФСК.
-
Би сакал во нашиот прв квалификациски циклус за СП да бидеме во група со Србија.Тоа би ги намалило тензиите.Целта на фудбалот е да ги спојува луѓето и државите.Голема желба на луѓето од ФСК е да играме пријателски натпревар со вашите Орли-вели Вокри.

Извор : http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=46&egId=5&eventId=66962
:pos::pos::pos:
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.403
Поени од реакции
423
Би сакал во нашиот прв квалификациски циклус за СП да бидеме во група со Србија.Тоа би ги намалило тензиите.Целта на фудбалот е да ги спојува луѓето и државите.Голема желба на луѓето од ФСК е да играме пријателски натпревар со вашите Орли-вели Вокри.

Извор : http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=46&egId=5&eventId=66962
Ненормална работа. Провокации фрчат и се што се може е да се трпат.

Која клетва, која беља не снајде, вакви “комшии“ да имаме
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
eee, na site im se mili parite, bez razlika dali se od niva ili droga i belo robje.. :)
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.456
Ако Косово е признато од ООН и од ФИФА само си го користат правото за настап.

Е сега каков настап и на кое ниво би бил истиот, тоа е нивна работа. Ако се оствари ова, јас не би им прогнозирал добар почеток на нивната фудбалка историја.
 
Н

'Никола'

Гостин
И уште да се падниме со овие во група и да завршат пред нас, и тогаш дефинитивно ќе го прогласам Македонскиот фудбал за мртов.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.200
Поени од реакции
13.667
Ја реков стварно, тоа заебанција да ти било :icon_lol:
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.390
Поени од реакции
876
Гледате дека целава финта е всушност Косово да се испромовира како држава, а не на фудбалски план?? Ете сакаат да играат со Србија само за да докажат дека се посебна нација од Србија и дека ако играат меѓу себе сакаат да докажат дека се посебни нации.... значи се ова е политички мотивирано...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom