Коронавирус (COVID-19) Read-only

Статус
Затворена за нови мислења.

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Во последните 24 часа се направени рекордни 728 теста за КОВИД-19. Досега во земјата се направени вкупно 14.758 тестирања.

Потврден е 41 нов случај на КОВИД-19 и тоа во:
- Скопје 17
- Куманово 8
- Прилеп 8
- Тетово 4
- Струга 1
- Велес 2
- Битола 1

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1367 лица.

Денеска се регистрирани 37 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 35 кои се лекуваа во домашни услови.

На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 36 години од Гостивар, кој освен обезност немал други коморбидитети, но неговата клиничка слика била тешка.

Во денешната евиденција на институтот на починати од КОВИД-19 ќе биде заведен и пациент од Скопје кој бил на возраст од 25 години. Починал на 23 април, а неговиот втор-постмортем позитивен резултат пристигнал утрово. Пациентот имал Даунов синдром, бил хоспитализиран на 20 април со тешка клиничка слика и наод бронхопневмонија.

 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Имаме вкупно 500 пациенти оздравени од коронавирусот, денеска се регистрирани 126.
Во изминатите 24 часа направени се 335 тестирања, а потврдени се 19 нови случаи на ковид-19 и тоа во:
- Скопје 3
- Куманово 8
- Прилеп 2
- Струга 2
- Велес 2
- Гостивар-1
- Виница 1
Со ова вкупната бројка на КОВИД-19 дијагностицирани во нашата земја изнесува 1386 лица. Досега во земјата се направени вкупно 15.120 тестирања.
Во ГОБ „8 септември“ починаа 2 лица, пациентка од Липково (Куманово) на 49 години, примена на 03 април со потешкотии во дишење и веднаш поставена на респиратор и 73 годишен пациент од Скопје, примен на 19 април во многу тешка општа состојба.

 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Институтот за јавно здравје регистрира 53 оздравени пациенти од коронавирус.

- Скопје 25
- Куманово 13
- Прилеп 5
- Струга 1
- Битола 4
- Охрид 1
- Кочани 4

Во изминатите 24 часа направени се 289 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје-4, Куманово-5, Прилеп-2 и Тетово-2. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 1399 пациенти.

Починаа 4 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, 58 годишна пациентка од Желино (Тетово) примена на клиниката на 21 април со тешка форма на болеста и 81 годишна пациентка од Куманово, лекувана на клиниката од 15 април. И двете пациентки страдале од висок крвен пристисок.

Во ГОБ „8 септември“ почина 1 лицe од Куманово на возраст од 47 години, примен на болничко лекување на 3 април во тешка состојба и долго време приклучен на респираторна машина. Почина и пациент од Битола кој се лекуваше во болницата во Битола. Пациентот бил на возраст од 66 години и во тешка општа состојба, со срцева слабост и цироза.

62841080-DEB5-4DA3-B0D2-5FAE04433C63.jpeg


➡ Од денеска во ГОБ „8 Септември“ е пренесен апаратот за т.н. озонска терапија, озонирање на крвта. Анестезиолозите од оваа болница врз основа на анализата и литературата заклучи дека вреди да се направи обид и оваа терапевтска мерка да се аплицира кај овие пациенти, така што од овие денови започнува и оваа апликација. Станува збор за метода со која што се озонира една одредена количина на крвта која што се вади и потоа таа истата се враќа во неговата циркулација.

➡ Утре е закажана и првата екстракција на плазма која што исто така ќе се користи за третман на овие пациенти.

➡ Во текот на утрешниот ден или задутре во Центарот за јавно здравје Велес ќе биде назначен нов директор со оглед на пропустите кои беа детектирани во работата на овој центар.

➡ Благодарност до јавното претпријатие Бутел што излезе во пресрет за намалување на цените на погребните услуги. Вчера во разговор со директорот, тие денеска излегоа со соопштение.

➡ Апелирам до граѓаните да ги почитуваат мерките за носење на заштитна опрема. Само со оваа мерка - носење на заштитна прекривка на устата и на носот или маска, ние може да ставиме крај на ширењето на вирусот.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска се регистрирани 36 оздравени пациенти од КОВИД-19.
Во изминатите 24 часа направени се 362 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во:
- Скопје 11
- Куманово 2
- Струга 1
- Велес 3
- Кавадарци 2
- Гостивар 2
- Неготино 1
Со ова вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1.421, бројката на оздравени пациенти е 589, а на починати е 71 лице. Досега во земјата се направени вкупно 15.771 тестирања на КОВИД-19.
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 години, хоспитализиран на клиниката од 19 април и 63 годишен пациент на болничко лекување од 9 април, и двајцата приклучени на механичка вентилација.
Во ГОБ „8 септември“ починаа три лица, двајца пациенти од Скопје на 75 и 58 годишна возраст и двајцата хоспитализирани на 26 април, и пациентка од Тетово на 51 година, хоспитализирана од 12 април.
Пред два дена почина и пациентка од Скопје на Клиниката за онкологија на 71 година. Нејзиниот позитивен резултат на КОВИД-19 е стигнат во текот на вчерашниот ден.

FAC4CCC9-07C5-4591-9C58-AB296BA75762.jpeg


На денешната седница на Влада донесовме одлука за ограничување на движењето на граѓаните на територијата на целата држава за време на првомајските празници.

На 1, 2 и 3 мај, односно петок, сабота и недела, ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 14:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 14 часот и ќе трае до 05 часот наутро следниот ден.

За лицата над 67 годишна возраст, во петок, сабота и недела ќе биде дозволено движење од 05 часот наутро до 11 часот.

Сите деца и млади лица до 18 години, во петок, сабота и недела ќе може да излегуваат од 12:00 до 14:00 часот.

Остануваат на сила сите други мерки за заштита од КОВИД-19 донесени од Владата на Република Северна Македонија.

4DEEB78B-0716-4B1C-A353-57C9C714EE07.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 38 оздравени пациенти.

Во изминатите 24 часа направени се 279 тестирања, а потврден е 21 нов случај на КОВИД-19 и тоа во:
- Скопје 7
- Куманово 6
- Прилеп 4
- Тетово 1
- Пехчево 1
- Делчево 1
- Струга 1

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1.442, бројката на оздравени пациенти е 627, на починати е 73, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 742. Досега во земјата се направени вкупно 16.050 тестирања на КОВИД -19.
По завршување на епидемиолошка анкета, за две лица кои во вчерашниот извештај на ИЈЗ беа заведени во Кавадарци, е утврдено дека се жители на Демир Капија. Во денешниот извештај на ИЈЗ ќе биде направена исправка и тие ќе бидат заведени во Неготино, бидејќи Демир Капија спаѓа во оваа подрачна единица.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на 50 години, хоспитализиран на 6 април, а пациентот 17 дена бил на механичка вентилација. На клиниката за онкологија почина пациент на 51 година од Прилеп чиј позитивен резултат на КОВИД-19 пристигнал вчера.

A2F3BDB4-0EAF-4BA3-BD55-D6F71B604731.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Од денеска имаме вкупно повеќе излечени пациенти од коронавирус, отколку активни случаи.

Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти во: Скопје-13, Куманово-74, Штип-1, Прилеп-18, Битола-1, Охрид-1, Крива Паланка-1, Пробиштип-1 и Демир Хисар-1.

Во изминатите 24 часа направени се 386 тестирања, а потврдени се 23 нови случаи на ковид-19 и тоа во:
- Скопје 5
- Куманово 5
- Прилеп 3
- Тетово 6
- Велес 2
- Неготино 2

Двете лица заведени во ПЕ Неготино, се жители на Демир Капија.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на возраст од 62 години, а во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Гостивар на 59 години.

Во денешниот извештај на Институтот се евидентирани и две починати лица од околината на Куманово, на возраст од 72 и 79 години, пациентка која се лекувала во домашни услови и пациентка која се лекувала на инфективното одделение во болницата во Куманово.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1.465, бројката на оздравени пациенти е 738, на починати е 77, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 650.

1EF6247D-47DA-4795-B885-03F4BB2F3B5D.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравени пациенти.

- Скопје 18
- Куманово 36
- Дебар 1
- Штип 1
- Велес 10
- Гевгелија 1

Во изминатите 24 часа направени се 362 тестирања и потврдени се 29 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-4, Прилеп-3, Тетово-2, Велес-6, Кочани-3.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациентка на возраст од 55 години лекувана на клиниката од 24 април и 87 годишен пациент лекуван на клиниката од 27 април, и двајцата со тешка форма на болеста и респираторна слабост. Институтот регистрира уште едно починато лице во Прилеп, жена на возраст од 69 години, позитивна на вирусот, починала дома. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од с. Зрновци (Кочани) на 62 годишна возраст, на болничко лекување од 21 април.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1494, бројката на оздравени пациенти е 807, на починати 81, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 606.

137146C6-FD9C-4EF8-81A2-B6F2DDBB5368.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 45 оздравени пациенти.

- Скопје 19
- Куманово 25
- Прилеп 1

Во изминатите 24 часа направени се 199 тестирања, а потврдени се 15 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-2, Куманово-7, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1. Вкупната бројка на тестирања на ковид-19 досега изнесува 16997.

Лабораторијата на Жан Митрев достави допис со исправка до ИЈЗ за позитивни резултати на 3 лица (2 од Скопје и 1 од Битола) пријавени на 24 април. Трите лица се всушност негативни, а причина за грешката е најверојатно контаминација на материјалот. Кај трите лица лабораторијата во Жан Митрев уште веднаш, на 25 април, направила контролен тест на оригиналниот материјал, но и на нов брис по што се добиени негативни резултати, а истите лица се тестирани и преку ИЈЗ и тие резулатати се негативни.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска за прв пат од почетокот на епидемијата, во 24 часа, нема прием на нови пациенти, позитивни или сомнителни на ковид-19. На оваа клиника почина еден пациент, 61 годишен од Струга, со повеќе коморбидитети и тешка форма на болеста, хоспитализиран од 24 април, а испишани се 8. Во моментов се хоспитализирани 39 пациенти, од нив 20 потешко болни и на кислородна поддршка и 1 критично болен пациент на механичка вентилација.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува 1506, бројката на оздравени пациенти е 852 , на починати е 82, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 572.

B3B258ED-9D5F-4A3F-A319-F9AD43E8E237.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти.

- Скопје 32
- Куманово 38
- Прилеп 16
- Тетово 2
- Велес 7

Во изминатите 24 часа направени се 249 тестирања, а потврдени се 5 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-2, Куманово-1, Прилеп-1 и Тетово-1. Досега во земјата се направени вкупно 17246 тестирања на коронавирус.
Во однос на оздравените пациенти од вчера направена е исправка, 2 лица кои се испишани од Инфективната клиника во Скопје од Прилеп и Струга се сеуште позитивни на вирусот, но во добра општа состојба се пуштени на домашно лекување.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1511, бројката на оздравени пациенти е 945, на починати е 84, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 482.
Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Куманово на возраст од 94 години, хоспитализиран на 28 април, а денеска институтот регистрира и пациентка од Струга на возраст од 69, која починала на 29 мај на пат кон болницата во Охрид. Од страна на ЦЈЗ Охрид е земен постпортем брис кој покажал присуство на вирусот.

 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 47 оздравени пациенти.

- Скопје 9
- Куманово 9
- Прилеп 8
- Тетово 13
- Охрид 1
- Гостивар 5
- Кочани 1
- Крива Паланка 1

Во изминатите 24 часа направени се 113 тестирања, а потврдени се 7 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-1, Прилеп-1, Тетово-4 и Кратово-1. Досега се направени вкупно 17.359 тестирања на КОВИД-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Скопје на 65 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката од 27 април.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1518, бројката на оздравени пациенти е 992, на починати е 85, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 441.

858A17A6-C9DE-4C57-BAE5-5103CFB2553D.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска е регистриран 21 оздравен пациент во:
- Скопје 8
- Куманово 6
- Штип 1
- Прилеп 2
- Тетово 1
- Велес 1
- Кочани 1
- Македонски Брод 1

Во изминатите 24 часа направени се 185 тестирања, а потврдени се 8 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во:
- Скопје 3
- Битола 1
- Велес 4

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Тетово на возраст од 59 години која 15 дена била во тешка состојба и на респираторна машина.

Согласно ова вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.526, бројката на оздравени пациенти е 1.013, на починати е 86, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 427. Во изминатото деноноќие направени се вкупно 185 теста.

059435E1-6EAC-46B6-AD64-19106D5D9B5B.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти.

- Скопје 5
- Куманово 12
- Прилеп 9
- Велес 12
- Битола 2
- Кавадарци 1
- Крушево 1
- Неготино 2

Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-3, Велес-5 и Битола-1. Досега во земјата се направени вкупно 17836 тестирања на ковид -19.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран на 22 април, кој 13 дена бил приклучен на респираторна машина. Во болницата во Битола почина пациент хоспитализиран на 4 мај како сомнителен на ковид-19, чиј брис постмортем покажал присуство на вирусот.

Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1539, бројката на оздравени пациенти е 1057, на починати е 88, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 394.

A3C24F04-93C5-437E-BD63-1BB83E54BA10.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Институтот за јавно здравје, денеска регистрира 22 оздравени пациенти.

- Скопје 2
- Куманово 6
- Штип 3
- Прилеп 7
- Тетово 1
- Струга 1
- Кочани 2

Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1. Досега во земјата се направени вкупно 18.168 тестирања на КОВИД -19.

На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на инфективното одделение во болницата во Велес, а поради влошување на состојбата бил препратен во Скопје.

Вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1572, бројката на оздравени пациенти е 1079, на починати е 89, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 404.

DE7996A8-F341-4932-B2DE-581D830A91D0.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти.

- Скопје 1
- Куманово 9
- Прилеп 2
- Велес 7
- Битола 1.

Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, Тетово-1 и Велес-6. Досега во земјата се направени вкупно 18410 тестирања на ковид-19.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1586, бројката на оздравени пациенти е 1099, на починати е 90, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 397.

067C77FC-D4B2-4649-8CD3-8121D1DD0463.jpeg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.738
Поени од реакции
7.446
Почнувајќи од утре, во сабота и недела полицискиот час заради заштита од коронавирусот ќе биде од 19 до 5 часот следниот ден, одлучи Владата на денешната седница.


„Во сабота и недела, сите лица под 18 години ќе можат да се движат од 13 до 19 часот, а сите возрасни граѓани над 67 години ќе можат да се движат од 5 до 12 часот“.

D48D5934-03CD-4535-87AA-52592189E77B.png
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom