Корејски филмови

Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Има некоја добра корејска акција излезена во 2018?
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.417
Поени од реакции
9.305
Taeksi woonjunsa (2017)
Шокантна суровост за она што се случувало во Кореа 1980та, со можеби релативни сличности и со нашата земја, филмот си е топ ко што и очекував од оваа земја посебно па и кога се работи за ваква тема кај што сметам дека корејците се најдобри. Најдобра инспирација за филм ко да црпат од трагичните дешавки во нивната земја и се разбира другата тема кај што се најдобри: одмаздата.

Еден таксист се наоѓа во тешка економска ситуација, самохран татко на ќерка тинејџер и до гуша во долгови, со неплатена кирија, во една ситуација ќе се снајде да дојде до малку пари, т.е ќе украде еден патник од друго такси и таму кај што ќе го носи и случките што ќе ги доживеат ќе им ги променат животите засекогаш на двајцата. Затоа што е по вистински настани, филмот шокира и остава без зборови, ама не величи никакви победници и не ги осудува негативците. Едноставен филм без никаква политичка или било каква позадина која носи некакви скриени пораки или критики кон нешто, само едно патешествие на еден таксист и неговиот патник, нешто како полу документарец. Во секој случај не треба да се пропушти.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Bereullin/The Berlin File (2013)
Интересен филм за еден Северно Корејски агент во Берлин, кој запаѓа во несакана политичка игра.. Дејството се случува по доаѓањето на новиот суприм лидер Ким Џонг-ун, кој се обидува да се реши од старата гарда, вклучувајќи го и амбасадорот во Берлин, кој со себе ја има тајната сметка од 4 милијарди долари на поренешниот суприм лидер Ким Џонг-ил. До сметката се обидува да дојде и еден јужно-корејски агент, кој ги мрази комуњарите и помеѓу нив се раѓа неочекувано пријателство. Во главната улога е и Џун Џи-Хјунг како преведувачка за Амбасадата, која доби доста пофалби за изведбата и за Северно Корејскиот дијалект.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ајде уште еден филм, фришко изгледан, повеќе комерцијала, уствари 2 дела се и се снимаат уште два:
Sin gwa Hamkke - Joe wa Beol/Along With the Gods: The Two Worlds (2017)
Sin gwa Hamkke - Ingwa Yeon/Along with the Gods: The Last 49 Days (2018)
Овие филмови имаат доста голем успех и се моментално најгледани филмови у историја на Кореја, базирана на истоимената manhwa/webtoon. Франшизата се базира на Корејската митологија, па така е малце потешко за западен човек да ја сфати и разбере, можеби потребно е и малце сурфање по вики подоцна. Имено кога човек ќе умре во Кореја се праќа на судење во задгробниот живот, тоа судење трае 49 дена, и човекот мора да помине 7 судења во судови, секое судење на 7 дена, вкупно 49 дена. Секој суд е различен, па така имате суд за убиства, насилство итн. секој со посебна казна. Приказната следи 3 јавни бранители, кои им се доделуваат на умрените за да ги бранат на секое од судењата, и нивното патување низ секој од судовите. Доста интересен филм, е сега како и секој корејски филм има пресврат на крајот, но според мене, очекуван и доста предвидлив, за разлика од некои други филмови. Не сум многу стручен за оценка да давам, па ете можеби 8/10 е најфер.
https://en.wikipedia.org/wiki/Along_with_the_Gods:_The_Two_Worlds
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ansi-seong/The Great Battle (2018) - Тврдината Анси

Ова е историски филм, кој се одвива при инвазијата на војската на династијата Танг, предводена од најголемиот император во историјата на Кина - Таизонг (богот на бојната) против Goguryeo кралството (модерна С.Кореја). При походот на Таизонг на главниот град ПјонгЈанг, на патот му стои мала тврдина Анси која ја предводи храбриот генерал Јанг. Дејството се одвива за време на опсадата на Анси.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.417
Поени од реакции
9.305
Burning (2018)

Екранизација на кратка приказна од Харуки Мураками за двајца пријатели од детството и една необична средба на необично место со необичен лик со необично хоби што ќе ги измести нивните животи од корен. Чуден филм, јас после ја прочитав и приказната, напнат е и многу ветува, очекуваш некоја јака кулминација, пошто таков е текот како да наговестува нешто експлозивно, а на крај те разочарува. Ја не знаев ништо освен дека е корејски филм и не трепнав некој момент на почеток иако за право е и малце долг и станува досаден и монотон, ама ептен блиску го осеќав, не како филм, него како дешавка тука некаде во комшии што се дешава пред мои очи. Ликовите, овие тројца одлично разработени, иако ретко имаше дијалог пак успеваш да знаеш повеќе за нивниот карактер од дела, покрети, гримаси, став и десетка за тоа.

Во приказната главниот лик е семеен човек, тука е обичен дечко од рурална средина, писател, повлечен, тивок, напуштен од мајка му, со татко во затвор, си живее лајтарски живот, без амбиции, не е нешто посебно паметен ни интересен, впрочем е досаден и депресивен, анксиозен и чуден тип исто како филмов. Заљубен е во неговата пријателка од детството со која се сретнува после долги години која ќе го запознае со еден мистериозен тип за кого не знаат ништо освен дека е богат и живее луксузен живот. Главниот лик, анксиозниов дечко писател (кој освен што сам кажува дека е писател нема друг доказ за тоа, ни пишува ни има таков речник) доживува некаква бизарна поврзаност со мистериозниот тип и дознава дека од време на време си сака да си запали по некоја шупа.

Некои сцени се повторуваат неколку пати, тоа е ваљда некој печат на режисерот, и дефинитивно е пошто ептен акцент е ставено на тоа, ама баш поради тоа и филмов станува напорен за гледање, долго трае и предизвикува депресија, а од друга страна па сите тие споредни ситници му даваат некој поетичен шмек на филмов што го прави уникатен и немаш срце да го исплукаш. Почнува како профилирање на три ликови, па мистериозна и напната драма за љубовен триаголник која на крај се претвора во трилер. Да не е минутажата на филмов и да се има живци да се догледа до крај,можеби ќе си најде свои обожаватели, мене ми се допадна уникатноста и начинот на кој е раскажана приказната на Мураками преку филмов, за мој вкус е малце повеќе бизарен и досаден што не е случај со никој друг корејски филм на кој сум јас обожавател, за препорака не би го препорачала на секој, само на некои одредени луѓе што добро ги знам, а и за нив ќе размислам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Burning (2018)

Екранизација на кратка приказна од Харуки Мураками за двајца пријатели од детството и една необична средба на необично место со необичен лик со необично хоби што ќе ги измести нивните животи од корен. Чуден филм, јас после ја прочитав и приказната, напнат е и многу ветува, очекуваш некоја јака кулминација, пошто таков е текот како да наговестува нешто експлозивно, а на крај те разочарува. Ја не знаев ништо освен дека е корејски филм и не трепнав некој момент на почеток иако за право е и малце долг и станува досаден и монотон, ама ептен блиску го осеќав, не како филм, него како дешавка тука некаде во комшии што се дешава пред мои очи. Ликовите, овие тројца одлично разработени, иако ретко имаше дијалог пак успеваш да знаеш повеќе за нивниот карактер од дела, покрети, гримаси, став и десетка за тоа.

Во приказната главниот лик е семеен човек, тука е обичен дечко од рурална средина, писател, повлечен, тивок, напуштен од мајка му, со татко во затвор, си живее лајтарски живот, без амбиции, не е нешто посебно паметен ни интересен, впрочем е досаден и депресивен, анксиозен и чуден тип исто како филмов. Заљубен е во неговата пријателка од детството со која се сретнува после долги години која ќе го запознае со еден мистериозен тип за кого не знаат ништо освен дека е богат и живее луксузен живот. Главниот лик, анксиозниов дечко писател (кој освен што сам кажува дека е писател нема друг доказ за тоа, ни пишува ни има таков речник) доживува некаква бизарна поврзаност со мистериозниот тип и дознава дека од време на време си сака да си запали по некоја шупа.

Некои сцени се повторуваат неколку пати, тоа е ваљда некој печат на режисерот, и дефинитивно е пошто ептен акцент е ставено на тоа, ама баш поради тоа и филмов станува напорен за гледање, долго трае и предизвикува депресија, а од друга страна па сите тие споредни ситници му даваат некој поетичен шмек на филмов што го прави уникатен и немаш срце да го исплукаш. Почнува како профилирање на три ликови, па мистериозна и напната драма за љубовен триаголник која на крај се претвора во трилер. Да не е минутажата на филмов и да се има живци да се догледа до крај,можеби ќе си најде свои обожаватели, мене ми се допадна уникатноста и начинот на кој е раскажана приказната на Мураками преку филмов, за мој вкус е малце повеќе бизарен и досаден што не е случај со никој друг корејски филм на кој сум јас обожавател, за препорака не би го препорачала на секој, само на некои одредени луѓе што добро ги знам, а и за нив ќе размислам.
Тотално се согласувам, го имам симнато веќе некое време и никако да се обидам да го изгледам до крај, некако не ми е нешто посебно од тоа што успеав да видам така кратко. Се чека
Geukan Jigeop - Extreme Job кој ќе биде шитот оваа година.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.419
Burning (2018)

Екранизација на кратка приказна од Харуки Мураками за двајца пријатели од детството и една необична средба на необично место со необичен лик со необично хоби што ќе ги измести нивните животи од корен. Чуден филм, јас после ја прочитав и приказната, напнат е и многу ветува, очекуваш некоја јака кулминација, пошто таков е текот како да наговестува нешто експлозивно, а на крај те разочарува. Ја не знаев ништо освен дека е корејски филм и не трепнав некој момент на почеток иако за право е и малце долг и станува досаден и монотон, ама ептен блиску го осеќав, не како филм, него како дешавка тука некаде во комшии што се дешава пред мои очи. Ликовите, овие тројца одлично разработени, иако ретко имаше дијалог пак успеваш да знаеш повеќе за нивниот карактер од дела, покрети, гримаси, став и десетка за тоа.

Во приказната главниот лик е семеен човек, тука е обичен дечко од рурална средина, писател, повлечен, тивок, напуштен од мајка му, со татко во затвор, си живее лајтарски живот, без амбиции, не е нешто посебно паметен ни интересен, впрочем е досаден и депресивен, анксиозен и чуден тип исто како филмов. Заљубен е во неговата пријателка од детството со која се сретнува после долги години која ќе го запознае со еден мистериозен тип за кого не знаат ништо освен дека е богат и живее луксузен живот. Главниот лик, анксиозниов дечко писател (кој освен што сам кажува дека е писател нема друг доказ за тоа, ни пишува ни има таков речник) доживува некаква бизарна поврзаност со мистериозниот тип и дознава дека од време на време си сака да си запали по некоја шупа.

Некои сцени се повторуваат неколку пати, тоа е ваљда некој печат на режисерот, и дефинитивно е пошто ептен акцент е ставено на тоа, ама баш поради тоа и филмов станува напорен за гледање, долго трае и предизвикува депресија, а од друга страна па сите тие споредни ситници му даваат некој поетичен шмек на филмов што го прави уникатен и немаш срце да го исплукаш. Почнува како профилирање на три ликови, па мистериозна и напната драма за љубовен триаголник која на крај се претвора во трилер. Да не е минутажата на филмов и да се има живци да се догледа до крај,можеби ќе си најде свои обожаватели, мене ми се допадна уникатноста и начинот на кој е раскажана приказната на Мураками преку филмов, за мој вкус е малце повеќе бизарен и досаден што не е случај со никој друг корејски филм на кој сум јас обожавател, за препорака не би го препорачала на секој, само на некои одредени луѓе што добро ги знам, а и за нив ќе размислам.
Мене филмот ми беше најдобриот неанглиски филм од 2018 година. Типична фантастична приказна, јас цело време имав чувство како да читам расказ на Хофман, ете, не знаев дека е според расказ на Мураками, кој неретко ги инкорпорира истите тие елементи на фантастиката во своите дела. Се ми беше погодено: од кинематографија, глума, бои, сценографија, приказна... Јас уживав во филмов.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Gongjak/The Spy Gone North (2018)
Еден од за мене најисчекуваните филмови за 2018та, сега конечно достапен на Блуреј рип. Ова е шпионски трилер, и најзапрепастувачки сниман според вистински настан. Дејството се случува на почетокот на 90тите години, кога по смртта на првиот суприм лидер и основач на С.Кореја Ким Ил-Сунг, на власт доаѓа нов суприм лидер, неговиот син Ким Џонг-Ил. Новиот лидер има некои нови планови, и ја повлекува С.Кореја од договорот за глобална денуклеризација (анг. Non-Proliferation Treaty or NPT). Ова предизвикува загриженост помеѓу Југот и САД, и се создава сомнеж дека можеби С.Кореја се обидува да развие Нуклеарна Бомба, и се сомневаат дека обогатуваат ураниум. Ј.Корејската служба испрашува С.Корејски Физичар, кој потврдува дека имаат Нуклеарна Бомба, па така ангажираат таен агент кој има задача да стекне доверба кај Ким Џонг-Ил и да достави докази за поседување на нуклеарно оружје. Приказната се понатаму заплеткува и се вмешува политиката, каде Јужно Корејското ВМРО се обидува да го спречи доаѓањето на власт на претседателот Ким Дае-Џунг кој е единствен Кореец добитник на Нобелова награда за мир поради подобрувањето на односите помеѓу двете Кореи.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Too beautiful to lie (mislam 2004)

Komedija.. Ja gledav pred nekolku godini.. Se prsnav od smeenje...

Nakratko... Devojka kradec i pataloski lazgo ja pustaat na uslovna od zatvor i se vozi u voz a karsi nea mladic so kutivce weding ring sto ke ja bara devojkata, ali koga se simnuva od vozot dzepcija mu go krade a ocevidec e ovaa devojkava, pa se simnuva go krade prstenot od kradecot i se obiduva da go vrati na sopstvenikot i ke ide kaj negovoto selo da go bara da mu go vrati... ova se prvite 10 min od filmot, koga doagja u seloto pocnuvaat razni zavrzlami i prekrasni komicni momenti... Ocenka 10/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom