Конечно асална GPS навигација за iPhone!

Член од
27 август 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Кај мене нема проблем. А инаку ако си на 6.15.00 на пример, и ти е сјебан GPS, преку аGPS ќе те наоѓа ама со 300-500 метри точност :)
Ќе те наоѓа преку мобилниот сигнал што го емитуваат кулите низ градот т.е. “проближно точно“, затоа прашав.
Не е тој firmware еве ја симнувам повторно па ќе пробам да ја инсталирам пак, почнува да ме нервира :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не не е тој Firmware, немам проблем со GPS од причина што ме наоѓа на мапа и ме прати без проблем (кога сум во кола, и Google мапите користат GPS, како би те лоцирале инаку) а исто така и Термометар апликацијава го користи GPSот и ме наоѓа без проблем дури и во стан.
Со претходната верзија на Навигон немав никакви проблеми, ме наоѓаше одма значи GPS-oт е ОК.
Се прашувам дас не има некој cashe што го чува од претходната верзија па го буни....Не ми е јасно каде би бил проблемот.
Која ти е таа апликација ТЕРМОМЕТАР и како да ја најдам на installous? Како се пишува?
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Тоа езатоа што си го прекопирал новиот врз стариот веќе постоечки Навигон

Значи избриши го навигон преку итунес, направи синц.
Провери ако уште постои иконата на телефонот избриши ја рачно, потоа направи respring на тел откачи го од ПЦ, затвори утунес.
Е сега од почеток, загачи го ајфонот на пц, стартувај итунес, во аппликации префрли ја Навигон.апи модифицираната, потоа кликаш лево на итунес на рвојот телефон папотоа стскаш СИНХРОНИЗИРАЈ
готово, кога ќе заврши синхронизацијата излези на тераса или надвор на отворено да се гледа небото и старувај го НАВИГОН , почекај некое време додека се учита и те лоцира на мапата.
Стискаш на Пoкажи мапа/show map

P. S на оваа модификација додадено е Michelin green ... Дополнителни ПОИ за грција и хрватска
За Солун е топ навигацијава , проверено лично До meditrranian cosmo ;)



Sent from my iPhone 3GS using Tapatalk
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Има ли за овој NAVIGON понови мапи од тие што ги има во инсталацијата (од твојот блог?)
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Kaj mene vo instalous go nema Navigon Europe samo Navigon Eastern Europe 1.8.0 i e 299 mb da go spustam toj Navigon ili? Preoraka nekoja ili iskustvo od nekoj so go koristel?
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Понови мапи од овие сеуште нема. Тие се мапи од вторара половина на годината.Q2 2011од 15 јуни. Наредниот упдејт се очекува септември кон јрај на месецот.


Sent from my iPhone 3GS using Tapatalk
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Kaj mene vo instalous go nema Navigon Europe samo Navigon Eastern Europe 1.8.0 i e 299 mb da go spustam toj Navigon ili? Preoraka nekoja ili iskustvo od nekoj so go koristel?
Mmoze da vo simnes i toj navigon od instalous i toj e postaven od mene na installous - posto ima samo 2 opcii za simnuvanje ke poznaes koj e moj upload (macedonian team)
Tamo se samo ex yu mapi posto grcija ne spagja u EEU edicijata


Sent from my iPhone 3GS using Tapatalk
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
излезени се нови мапи за Навигон Q3 2011 но за жал За македонија мапата е истатa со Q2

А ова за навигонот што не работи има некоја точност, пошто ми се пожалија и други членови на странски форуми. Значи оваа апликација што е поставена од мене (Блогот) работи само на iPhone 3GS pпошто мојот е таков и кракот е таков. Тоа кога ќе се постават новите мапи на iPhone 4 aplikacijata ne raboti i vi vergla vo mesto.

има решение и за тоа но процедурат е малку посложена и е за понапредни корисници а не за почетници.

Треба да се инсталира обична регуларна верзија без модификација , да се стартува апликацијата, да се вчитаат мапите и потоа рачно да се префрлат новите мапи и .nfs fajlovi
 
Член од
17 март 2011
Мислења
58
Поени од реакции
27
Jas koristev xGPS. Raboti offline na google maps, samo treba da se simnat mapite preku samata navigacija. Mapite moze da se simnat i preku PC so xGPS Manager i da se stavat vo telefonot (vaka ide dosta pobrzo). xGPS moze da go simnete preku cydia, a xGPS Manager tuka. Navigacijata e dosta precizna ... probajte ja moze ke vi pravi merak. :D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Jas koristev xGPS. Raboti offline na google maps, samo treba da se simnat mapite preku samata navigacija. Mapite moze da se simnat i preku PC so xGPS Manager i da se stavat vo telefonot (vaka ide dosta pobrzo). xGPS moze da go simnete preku cydia, a xGPS Manager tuka. Navigacijata e dosta precizna ... probajte ja moze ke vi pravi merak. :D
А има ли turn-by-turn навигација?
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Пробвал сум сите навигација за iРhone-iGo, Primo, Sigyc, ТомТом. За мене ТомТом е број еден - со добро рутиране и прецизни карти.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пробвал сум сите навигација за iРhone-iGo, Primo, Sigyc, ТомТом. За мене ТомТом е број еден - со добро рутиране и прецизни карти.
А не си го пробал најдобриот од сите овие - Navigon
 

Kajgana Shop

На врв Bottom