Компромис во брак. Каде е границата?

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.869
Поени од реакции
13.369
ke preziveat, neka nauci i spanski podobro za deteto.
не сакаа они така, мажот доби подобра работа сестра ми сакаше детето да не и збори на јазик што она не го разбира. Внук ми сега има 13 и збори француски англиски и македонски, учи и германски. Шпански не го интересира хахахаха
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
460
Поени од реакции
988
Си размислил некогаш дека не е цел свет Острелија и дека многу мал процент од популацијата имаат можност да викнат дадилка од Индонезија?
Реторичко е прашањето, знам дека не си размислил затоа проповедаш first world, upper-middle class решенија, знам дека си изгубил контакт со третиот свет и држави како Македонија одамна, македонски е форумов btw не е rich people twitter.
Па и тука има дадилки, барем во помалите градови знам случаи каде што за 150-200 евра им ги чуваат децата додека се на работа
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.279
Поени од реакции
29.995
Ситуација која вклучува компромис со селење до сега сум немал. Сопругата ја жртвуваше својата работа еднаш, но тоа не беше заради мене, зашто јас премногу сум ја сакал мојата работа, па да не можам да се жртвувам, туку за заедничко добро - моите примања беа енормно повисоки од нејзините, иако нејзината работа нејзе и значеше многу повеќе од мене мојата, но ако јас направев жртва, којзнае како ќе преживувавме. Затоа би рекол - да, и јас би се жртвувал, но ставајќи ги на кантар сите опции и варијанти и само ако тоа нема да штети на семејството, а не лично на мене или на нејзе.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.222
Поени од реакции
2.068
Па и тука има дадилки, барем во помалите градови знам случаи каде што за 150-200 евра им ги чуваат децата додека се на работа
Точно де, колку познаваш од нив што се од Филипини или од Индонезија каде што газдата им спремил документи и смештај за да им ги чуваат децата?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.973
AuPair?


Агде, нормално жената ќе седи дома, така е редот: ручек, пиво/греана ракија/винце, ѓум топла вода за нозете :D

И не за џабе жените сте помалку платени за иста работа, inception е тоа за да си знаете кога треба ваков компромис.

(морав да те чепнам, да видам уште колку молекули се осанати од феминистката Агда :D)
AuPair ti e fancy name for live-in nanny, dadilka sto zivee so vas.
Автоматски споено мислење:

Си размислил некогаш дека не е цел свет Острелија и дека многу мал процент од популацијата имаат можност да викнат дадилка од Индонезија?
Реторичко е прашањето, знам дека не си размислил затоа проповедаш first world, upper-middle class решенија, знам дека си изгубил контакт со третиот свет и држави како Македонија одамна, македонски е форумов btw не е rich people twitter.
ic kur ne me boli za 3tiot svet. jas pisav kako se resava toa vo mojot svet. vo mkd neka si go resavaat kako sakaat i kako znaat tamu.

ps. otvaracot na temata zivee vo prviot svet.
Автоматски споено мислење:

не сакаа они така, мажот доби подобра работа сестра ми сакаше детето да не и збори на јазик што она не го разбира. Внук ми сега има 13 и збори француски англиски и македонски, учи и германски. Шпански не го интересира хахахаха
trebale makedonka ili francuzinka da si zemat togas. jas sekogas poagam od toa deka domasniot (makedonski) i lokalniot jazik ke go naucat sekako uste eden dur se mali i mozokot im e sunger e dopolnitelno dobro.
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.869
Поени од реакции
13.369
AuPair ti e fancy name for live-in nanny, dadilka sto zivee so vas.
Автоматски споено мислење:ic kur ne me boli za 3tiot svet. jas pisav kako se resava toa vo mojot svet. vo mkd neka si go resavaat kako sakaat i kako znaat tamu.

ps. otvaracot na temata zivee vo prviot svet.
Автоматски споено мислење:trebale makedonka ili francuzinka da si zemat togas. jas sekogas poagam od toa deka domasniot (makedonski) i lokalniot jazik ke go naucat sekako uste eden dur se mali i mozokot im e sunger e dopolnitelno dobro.
Французинка не се наоѓаше а македонка ќе требаше со нив да живее, не сакаа да си ја изгубат приватноста :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.272
Поени од реакции
8.195
Бракот или врската не треба да биде затвор, т.е. место каде што ги затвораме и гушиме нашите желби, туку треба да биде врска помеѓу двајца луѓе кои меѓусебно се сакаат, ценат, почитуваат и охрабруваат да бидат подобри и поуспешни на било кое поле.

Во суштина добрата комуникација е клучна за било каков успех. Уште на сам почеток треба да си поставите јасни граници на кое поле би се ''жртвувале'' и за што сте подготвени да бидете пофлексибилни, а за што не.

Дали би правела жртва во ситуацијата погоре?
Да, ако партнерот подобро заработува од мене и ако иднината е поперспективна. Доколку е обратно, би очекувала за возврат да го добијам истото од партнерот. Мислам дека сум во состојба сè да жртвувам за доброто на семејството (нема нешто што ми е побитно од тоа).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.933
Поени од реакции
30.415
... во толку развиени земји, жими ЕУ, висок стандард, толку нема јасли, градинки, забавишта со професионални вработени кои се грижат за децата од најмала возраст, па дури и во самите работни институции отворени такви згрижувачки јасли, забавишта за предшколските деца на вработените, зарем тоа би било проблем за брачниот пар во такви држави?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.869
Поени од реакции
13.369
... во толку развиени земји, жими ЕУ, висок стандард, толку нема јасли, градинки, забавишта со професионални вработени кои се грижат за децата од најмала возраст, па дури и во самите работни институции отворени такви згрижувачки јасли, забавишта за предшколските деца на вработените, зарем тоа би било проблем за брачниот пар во такви држави?
Еве јас ќе кажам за во Италија. Има се ова што наброја, но работните часови не се совпаѓаат никогаш со моите на пример работни часови. Ниту со било која мајка што ја знам тука. Ако работам навечер, јасли немет :) Не, нема во сите фирми отворено јасли и градинки и школи за деца. Ако работиш покасно мора некој да оди да ти го земе детето затоа што ако не дојдеш еднаш на време, ќе те опоменат. Ако не дојдеш два пати, ќе ти викнат социјални служби.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.933
Поени од реакции
30.415
Ниту со било која мајка што ја знам тука.
...тогаш која е смислата за истите? треба да има разноликост на работно време, а тие мајки треба да побарат од државата прилагодено работно време на одредена некоја градинка, се потегнува иницијатива, па нели ЕУ е се грижат за мајките и нивните деца?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.869
Поени од реакции
13.369
...тогаш која е смислата за истите? треба да има разноликост на работно време, а тие мајки треба да побарат од државата прилагодено работно време на одредена некоја градинка, се потегнува иницијатива, па нели ЕУ е се грижат за мајките и нивните деца?
Не знам дали има негде, еве нека кажат другите, јасли градинки и училишта што би се грижеле за децата до 7-8 навечер или пак од 7-8 навечер
Мислам дека ниедна учителка нема да сака да работи такво нешто...затоа постојат дадилки кои што на жалост не можат сите да си ги дозволат
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.279
Поени од реакции
29.995
Не знам дали има негде, еве нека кажат другите, јасли градинки и училишта што би се грижеле за децата до 7-8 навечер или пак од 7-8 навечер
Мислам дека ниедна учителка нема да сака да работи такво нешто...затоа постојат дадилки кои што на жалост не можат сите да си ги дозволат
Кај нас до 4 и пол ако не појдеш да го земеш ти го оставаат детето со чистачките, во ходник, а пред тоа сто пати ќе ти се јават (а ти до 4 на работа, па мораш да леташ), а не па до 7-8 навечер.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.933
Поени од реакции
30.415
Не знам дали има негде, еве нека кажат другите, јасли градинки и училишта што би се грижеле за децата до 7-8 навечер или пак од 7-8 навечер
Мислам дека ниедна учителка нема да сака да работи такво нешто...затоа постојат дадилки кои што на жалост не можат сите да си ги дозволат
...па која учителка не сака нека седи дома нека не работи, малку млади кадри идат во ЕУ по работа? тоа не е оправдување, едноставно треба да се соберете повеќе мајки со таква потреба и да побарате од државните институции такви специјални градинки со ноќно работно време, барем таму има поголема грижа за вработените мајки и деца, а социјални служи знаат да пратат??!
аааааа, не може така, немате иницијатива, инертни мајки сте ќе се расправате со постарите од семејството, со сопругот, кој да го чува детето, а никој не се соочува и расправа токму со тие државни институции кои и те како има грижа за децата и мајките, за разлика од Балканот!
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
5.122
Поени од реакции
2.760
Ајде да позборуваме за правење компромис во брак, до кога и колку.
Пример, лично јас и мојот партнер порано се соочивме со огромен предизвик, односно кој од нас двајца ќе си ги собере парталите, ќе даде отказ од работа, ќе го остави цел живот зад себе кој го градел со години и ќе се пресели кај другиот.
...
Како вие би постапиле во оваква, или слична ситуација?
Не се ограничувајте само на мојава случка. Дали некогаш сте се нашле пред оваков предизвик со партнерот? Како го решивте и каде е границата, односно колку и до кога треба да се прави жртва? Дали сметате дека е правилно некогаш да прифатиш некаква понуда која ќе биде во твоја полза, но ќе се одрази негативно врз партнерот?
Бевте во брак, па дојде големиот предизвик или уште бевте во планирање за брак? Донесување на една таква одлука е многу полесна кога луѓето се веќе во брак...
Како постапивме???
Мислам дека не може да се најде општоважечко решение.
Како кој ќе постапи, најверојатно зависи и од економската состојба на двајцата идни брачни другари. Дали се претходно биле во брак, па треба да се разведуваат и дали од тие претходни бракови има деца кои треба да се земат или можеби нема да може да се земат децата заради ИКС-причини. Дали претходните бракови се растуриле од незадоволство или од желба за просперитет?
Како јас постапив???
Реков дека немам право да се мешам и оставив самата да одлучи и дека ќе ја прифатам секоја нејзина одлука. Кога донесе одлука, сторив сé што е во моја моќ да го исполнам тоа што и го ветив....Љубов незаборавна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom