Компромис во брак. Каде е границата?

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.470
Ајде да позборуваме за правење компромис во брак, до кога и колку.
Можеби насловот и воведот на темата не се доволно јасни, па да образложам...
Кога ќе размислам, тоа што било огромен компромис во минатото за мене, сега ми изгледа како мал „проблем“. Пример, лично јас и мојот партнер порано се соочивме со огромен предизвик, односно кој од нас двајца ќе си ги собере парталите, ќе даде отказ од работа, ќе го остави цел живот зад себе кој го градел со години и ќе се пресели кај другиот. Тогаш, ова ми изгледаше како голем проблем, што реално и не е мал, но работите стануваат многу покомплицирани откако ќе се вклучат и деца во сликата. Имено, моментално се соочуваме со следниот предизвик: јас давам отказ од работа која воопшто не ме исполнува, наоѓам подобра работа, со поголема плата итн. Тој добива понуда за сезонско унапредување со шанси за продолжување после сезоната, подобра плата и повеќе отворени врати после ова работно искуство. Двајцата среќни и весели затоа што конечно ќе имаме слободни денови заедно(инаку работевме во различни денови, за еден од нас да се грижи за детето), но проблемот настанува тогаш кога сфативме дека во некои денови, не само деновите, туку и смените ни се поклопуваат и дека ќе нема кој да се грижи за детето скоро цел ден и навечер. За среќа, проблемот кај нас ќе може да се реши затоа што најмивме баби, дедовци, тетки, братучеди(дадилка се наоѓа многу тешко), па некако ќе се организираме со нив. Но пред да ни дадат зелено светло, имавме „оу шит“ ситуација во која почнавме да дискутираме и ставаме на вага кој треба да се откаже. Ниту еден од нас не сакаше другиот да се откаже, а ниту пак сакавме самите да направиме жртва.

И од тука инспирација да ја отворам темава. Како вие би постапиле во оваква, или слична ситуација?
Не се ограничувајте само на мојава случка. Дали некогаш сте се нашле пред оваков предизвик со партнерот? Како го решивте и каде е границата, односно колку и до кога треба да се прави жртва? Дали сметате дека е правилно некогаш да прифатиш некаква понуда која ќе биде во твоја полза, но ќе се одрази негативно врз партнерот?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Ајде да позборуваме за правење компромис во брак, до кога и колку.
Можеби насловот и воведот на темата не се доволно јасни, па да образложам...
Кога ќе размислам, тоа што било огромен компромис во минатото за мене, сега ми изгледа како мал „проблем“. Пример, лично јас и мојот партнер порано се соочивме со огромен предизвик, односно кој од нас двајца ќе си ги собере парталите, ќе даде отказ од работа, ќе го остави цел живот зад себе кој го градел со години и ќе се пресели кај другиот. Тогаш, ова ми изгледаше како голем проблем, што реално и не е мал, но работите стануваат многу покомплицирани откако ќе се вклучат и деца во сликата. Имено, моментално се соочуваме со следниот предизвик: јас давам отказ од работа која воопшто не ме исполнува, наоѓам подобра работа, со поголема плата итн. Тој добива понуда за сезонско унапредување со шанси за продолжување после сезоната, подобра плата и повеќе отворени врати после ова работно искуство. Двајцата среќни и весели затоа што конечно ќе имаме слободни денови заедно(инаку работевме во различни денови, за еден од нас да се грижи за детето), но проблемот настанува тогаш кога сфативме дека во некои денови, не само деновите, туку и смените ни се поклопуваат и дека ќе нема кој да се грижи за детето скоро цел ден и навечер. За среќа, проблемот кај нас ќе може да се реши затоа што најмивме баби, дедовци, тетки, братучеди(дадилка се наоѓа многу тешко), па некако ќе се организираме со нив. Но пред да ни дадат зелено светло, имавме „оу шит“ ситуација во која почнавме да дискутираме и ставаме на вага кој треба да се откаже. Ниту еден од нас не сакаше другиот да се откаже, а ниту пак сакавме самите да направиме жртва.

И од тука инспирација да ја отворам темава. Како вие би постапиле во оваква, или слична ситуација?
Не се ограничувајте само на мојава случка. Дали некогаш сте се нашле пред оваков предизвик со партнерот? Како го решивте и каде е границата, односно колку и до кога треба да се прави жртва? Дали сметате дека е правилно некогаш да прифатиш некаква понуда која ќе биде во твоја полза, но ќе се одрази негативно врз партнерот?
ke si doneses dadilka od mkd, filipini ili indonezija i resen problem. ke ve kosta ona ekstrata sto go zarabotuvate ama ke imate karieri, poveke vreme, nekoj drug nekogas da vi zgotvi nesto razlicno a moze i deteto da podnauci i drug jazik. tuka obicno taka se resava toa ako veke nema rodnini i babi i dedovci.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.470
ke si doneses dadilka od mkd, filipini ili indonezija i resen problem. ke ve kosta ona ekstrata sto go zarabotuvate ama ke imate karieri, poveke vreme, nekoj drug nekogas da vi zgotvi nesto razlicno a moze i deteto da podnauci i drug jazik. tuka obicno taka se resava toa ako veke nema rodnini i babi i dedovci.
Јас го решив проблемот, не барам совет. :) Дел од одлуката да се преселиме тука беше баш поради ова, детето да расте со поширока фамилија, да имаме помош кога ни треба итн.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.069
Поени од реакции
13.581
уфффф...со претходниот партнер имав многу сличен проблем. Јас добив работа во друга држава, предложив да се преселиме и да биде се на мој грб додека тој да се снајде. Многу ми беше страв како ќе изреагира затоа што мојата работа не беше таа што засекогаш ќе биде и ќе трае, ниту пак работата што сум ја сонувала. Ама па јас немав работа во мк, ниту тој. Лесно пројдов кога ми рече "ама другарите бе паааа". Не сакаше да си го остави друштвото, па јас си заминав :)
Сегашниот партнер кога го запонзав беше пред селење во друга држава и реши да ризикува и да остане. Сега доколку во овој момент би му понудиле работа во друга држава, јас оставам се и одиме.Не дека он еднаш се откажал па сеа треба јас, туку мислам дека јас сум во тој момент од животот што можам да сменам, не ми смета да сменам и би го следела.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Јас го решив проблемот, не барам совет. :) Дел од одлуката да се преселиме тука беше баш поради ова, детето да расте со поширока фамилија, да имаме помош кога ни треба итн.
ne bese bas nasoceno kon tebe licno nego poveke kako toa se resava na zapad. zatoa gi spomnav i filipini i indonezija zasto se poznati po "izvoz"na dobri dadilki - au pair niz svetot sto rabotat za minimalec.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.069
Поени од реакции
13.581
ne bese bas nasoceno kon tebe licno nego poveke kako toa se resava na zapad. zatoa gi spomnav i filipini i indonezija zasto se poznati po "izvoz"na dobri dadilki - au pair niz svetot sto rabotat za minimalec.
дали ти би си земал дадилка од филипините да живее со тебе, за да можеш ти и жена ти да имате кариера? нТоа е прашањето, или пак на пример еден ќе реши да не брка кариера и да пројде со фамилијата повеќе време. Да можеа баби дедовци тетки, поубаво е дека сепак фамилија се. Јас лично не би работела повеќе за да имам некој друг да ми живее дома и да ми го расте детето :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.470
ne bese bas nasoceno kon tebe licno nego poveke kako toa se resava na zapad. zatoa gi spomnav i filipini i indonezija zasto se poznati po "izvoz"na dobri dadilki - au pair niz svetot sto rabotat za minimalec.
Сега ќе забегам малку од тема(а знам и на каде ќе ја насочат троловите), ама чисто ме интересира... Во тој случај си обрзан да се грижиш за дадилката, да ѝ обезбедиш престој, храна итн. Така?
Автоматски споено мислење:

Јас лично не би работела повеќе за да имам некој друг да ми живее дома и да ми го расте детето :)
Ни јас. Налет работа во тој случај.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Сега ќе забегам малку од тема(а знам и на каде ќе ја насочат троловите), ама чисто ме интересира... Во тој случај си обрзан да се грижиш за дадилката, да ѝ обезбедиш престој, храна итн. Така?
da... znaci ona si ima rabotno vreme a potoa si ima soba/stan/privaten prostor (sto mozes ti da i obezbedis) plus plata. Vo AUS ako ne se lazam toa e okulu 40K godisno sto e prilicno niska plata ama so plateni trosoci ne e voopsto loso. taa patuva so tebe i sve sto treba, znaci moze komotno da ja nosis so tebe u MKD ako resis da ides na odmor tamu (normalno na tvoj trosok) ili da i dades odmor koj isto taka i sleduva.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.069
Поени од реакции
13.581
Сега ќе забегам малку од тема(а знам и на каде ќе ја насочат троловите), ама чисто ме интересира... Во тој случај си обрзан да се грижиш за дадилката, да ѝ обезбедиш престој, храна итн. Така?
Автоматски споено мислење:


Ни јас. Налет работа во тој случај.
Такви моменти мислам дека се клучни за одлучување на дали и кој ќе се жртвува :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
дали ти би си земал дадилка од филипините да живее со тебе, за да можеш ти и жена ти да имате кариера? нТоа е прашањето, или пак на пример еден ќе реши да не брка кариера и да пројде со фамилијата повеќе време. Да можеа баби дедовци тетки, поубаво е дека сепак фамилија се. Јас лично не би работела повеќе за да имам некој друг да ми живее дома и да ми го расте детето :)
jas ne bi zel zasto prvo zena mi ne bi imala potreba da raboti, vtoro mojve koga se vo aus imam moznost da mi se bukvalno komsii (kuka do kuka da ziveeme), treto ako treba da donesam nekoja od drugo mesto hmmm, bi mozel da i pruzam kuka da zivee ovde taka da nema da zivee so nas pod ist krov sto verojatno bi bilo prifatlivo. iskreno jas nemam problem so toa, bi zel nekoja dadilka sto bila ucitelka nekade sto ke moze uste od mali noze da gi poduci i decata plus da podnaucat i nekoj tret jazik. ne gledam nekoj problem so toa ako veke ne e vozmozno nie da si gi cuvame/gledame decata. duri mislam deka ovaa opcija moze e i podobra od babi/dedovci pogotovo ako pravilno odberes dadilka. da familija se, i sekako mnogu poveke ke im veruvas ama baba i dedo cesto znaat da go razgalat deteto, da go hranat so sekakvi gluposti ednostavno ke mu trcaat po gazot na vnukot...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.069
Поени од реакции
13.581
jas ne bi zel zasto prvo zena mi ne bi imala potreba da raboti, vtoro mojve koga se vo aus imam moznost da mi se bukvalno komsii (kuka do kuka da ziveeme), treto ako treba da donesam nekoja od drugo mesto hmmm, bi mozel da i pruzam kuka da zivee ovde taka da nema da zivee so nas pod ist krov sto verojatno bi bilo prifatlivo. iskreno jas nemam problem so toa, bi zel nekoja dadilka sto bila ucitelka nekade sto ke moze uste od mali noze da gi poduci i decata plus da podnaucat i nekoj tret jazik. ne gledam nekoj problem so toa ako veke ne e vozmozno nie da si gi cuvame/gledame decata. duri mislam deka ovaa opcija moze e i podobra od babi/dedovci pogotovo ako pravilno odberes dadilka. da familija se, i sekako mnogu poveke ke im veruvas ama baba i dedo cesto znaat da go razgalat deteto, da go hranat so sekakvi gluposti ednostavno ke mu trcaat po gazot na vnukot...
сестра ми со првото дете, живееа во Париз и мораа дадилка. Сестра ми работеше во америчка фирма и ја побараа назад двамесеци откако се породи, или три не ми текнува. Најдоа супер дадилка, учителка во градинка, шпански збореше. На внук ми првите зборови му беа не на англиски француски или македонски, јазиците дома што се збореа, туку шпански хахаха кога ќе ме видеше ми викаше секогаш аки тиа аки аки... малку тажничко им паднана родителите :(
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
сестра ми со првото дете, живееа во Париз и мораа дадилка. Сестра ми работеше во америчка фирма и ја побараа назад двамесеци откако се породи, или три не ми текнува. Најдоа супер дадилка, учителка во градинка, шпански збореше. На внук ми првите зборови му беа не на англиски француски или македонски, јазиците дома што се збореа, туку шпански хахаха кога ќе ме видеше ми викаше секогаш аки тиа аки аки... малку тажничко им паднана родителите :(
ke preziveat, neka nauci i spanski podobro za deteto.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Компромис се прави се дури можеш да го издржиш она на кое си се нафатил да го жртвуваш.
И не може да биде секогаш едниот или другиот.

Не верувам дека сме правеле досега некои ептен значителни компримиси, или бар не мислам дека ми влијаеле. Но, имам работи од кои засега не би се откажала, заради мое добро, а со тоа и на заедницата.
Работата ми е многу напорна и тепам бааги саати пример, ама јас ако не ми работи мозокот денес, сум самодеструктивна и тера во лоша насока. Во иднина ни со деца не се гледам дека би седела со години дома, дури и да имам средства и да не мора да се замарам за пари.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.254
ne bese bas nasoceno kon tebe licno nego poveke kako toa se resava na zapad. zatoa gi spomnav i filipini i indonezija zasto se poznati po "izvoz"na dobri dadilki - au pair niz svetot sto rabotat za minimalec.
AuPair?

Ајде да позборуваме за правење компромис во брак, до кога и колку.
Можеби насловот и воведот на темата не се доволно јасни, па да образложам...
Кога ќе размислам, тоа што било огромен компромис во минатото за мене, сега ми изгледа како мал „проблем“. Пример, лично јас и мојот партнер порано се соочивме со огромен предизвик, односно кој од нас двајца ќе си ги собере парталите, ќе даде отказ од работа, ќе го остави цел живот зад себе кој го градел со години и ќе се пресели кај другиот. Тогаш, ова ми изгледаше како голем проблем, што реално и не е мал, но работите стануваат многу покомплицирани откако ќе се вклучат и деца во сликата. Имено, моментално се соочуваме со следниот предизвик: јас давам отказ од работа која воопшто не ме исполнува, наоѓам подобра работа, со поголема плата итн. Тој добива понуда за сезонско унапредување со шанси за продолжување после сезоната, подобра плата и повеќе отворени врати после ова работно искуство. Двајцата среќни и весели затоа што конечно ќе имаме слободни денови заедно(инаку работевме во различни денови, за еден од нас да се грижи за детето), но проблемот настанува тогаш кога сфативме дека во некои денови, не само деновите, туку и смените ни се поклопуваат и дека ќе нема кој да се грижи за детето скоро цел ден и навечер. За среќа, проблемот кај нас ќе може да се реши затоа што најмивме баби, дедовци, тетки, братучеди(дадилка се наоѓа многу тешко), па некако ќе се организираме со нив. Но пред да ни дадат зелено светло, имавме „оу шит“ ситуација во која почнавме да дискутираме и ставаме на вага кој треба да се откаже. Ниту еден од нас не сакаше другиот да се откаже, а ниту пак сакавме самите да направиме жртва.

И од тука инспирација да ја отворам темава. Како вие би постапиле во оваква, или слична ситуација?
Не се ограничувајте само на мојава случка. Дали некогаш сте се нашле пред оваков предизвик со партнерот? Како го решивте и каде е границата, односно колку и до кога треба да се прави жртва? Дали сметате дека е правилно некогаш да прифатиш некаква понуда која ќе биде во твоја полза, но ќе се одрази негативно врз партнерот?
Агде, нормално жената ќе седи дома, така е редот: ручек, пиво/греана ракија/винце, ѓум топла вода за нозете :D

И не за џабе жените сте помалку платени за иста работа, inception е тоа за да си знаете кога треба ваков компромис.

(морав да те чепнам, да видам уште колку молекули се осанати од феминистката Агда :D)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.477
Поени од реакции
2.539
ne bese bas nasoceno kon tebe licno nego poveke kako toa se resava na zapad. zatoa gi spomnav i filipini i indonezija zasto se poznati po "izvoz"na dobri dadilki - au pair niz svetot sto rabotat za minimalec.
Си размислил некогаш дека не е цел свет Острелија и дека многу мал процент од популацијата имаат можност да викнат дадилка од Индонезија?
Реторичко е прашањето, знам дека не си размислил затоа проповедаш first world, upper-middle class решенија, знам дека си изгубил контакт со третиот свет и држави како Македонија одамна, македонски е форумов btw не е rich people twitter.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom