Колумбо ја открил Америка?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118




Една античка карта,која потврдува на откривање на Америка од кинезот Zheng He мореплавец,е во понеделникот во Пекинг презентирана.Поседувачот на картата е собирач на карти и познат кинезки економски адвокат Liu Gang kој тврди дека е повеке од 70 години пред Колумбос Америка одкриена.Картата е презентирана на тогашниот кинески цар 1763 и картата е направена многу порано од 1418.
Се покаже ли картата дека е оригинална тогаш ке мора многу нешта во историјата да се променат.
 
S

Sagan

Гостин
Pa da to kazham pravo, ne veruvam deka kinezite bile sposobni vo toa vreme da napravat karta na celiot svet, kako shto gledam, koga Evropjanite uste nemale karta na Azija. Kartava verojatno e nekoj dobar plagijat.
No ona shto veruvam e deka Kristifor Kolumbo voopshto ne ja otkril Amerika. Najmalku eden narod (ISLANDSKIOT), znael za ovoj kontinent pred Kris.
Da ne zboruvam za Indijancite, koi tamu zhiveele ushte pred mnogu vekovi od pred nashata era.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Индијанците знаеле, ама пловеле во чунови колку да си фатат рипче и биле изолирани од целата преостаната цивилизација.

За разлика од нив, Кинезите се сосема друга приказна во тоа време. Се е можно.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Постои можност кинезите да имаат отидено до Западниот дел на Северна Америка но неверувам дека толку бедно ја нацртале Индија со која имале активни врски а релативно добро да е нацртана Северна Америка. Пред се ми е сомнителна прецизноста на источниот брег. Понатаму некои од реките и планините во внатрешностна на Африка и на двете Америки се горе доле прецизно нацртани, што е далеку од веројатно со оглед на тоа што внатрешноста на овие континенти е многу подоцн разоткриена.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Кристофер Коло е прекрстен во Кристофер Колумбо во чест на Божицата Венус Колумба, или Семирамес, или Барати, Баратаниа, Британиа :)

америка НИКОГАШ не била откриена, одредени кругови отсекогаш знаеле дека таму има континент, и пред 1492

и да е картата фалсификат, постојат карти и глобуси кои се многу постари од „откривањето” на америка (пример, мини-глобуси на ланчиња на афрички и други „шамани”... постари и од Исус... како знаеја тогаш дека земјата е топка?)

Коло (Колумбо) добил карта од Шпанската курвица, пардон, кралица, со точно означена Америка, и требало да ја „открие”...

да бе ман...

нема пробљем...

а фенициските керамики и други продукти најдени на тлото на Америка?

а ко брмчи Сердарчо тука дека треба да остајте то историјата за седмо и да почните да мислите?

ја откриле Америка...

ајде бе...

пи ес...

не само шо знаеле кај е Америка, старите „примитивни” народи ТОЧНО знаеле за многу Географски, Астрономски и Астролошки работи, меѓу кои и Сончевиот систем!!!!!!!!!!!!!

јебо вас колумбо радознали...
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
во 21 век СРАМОТА е да се „пее” песната научена во прво одделение „и колумбо ја откри америка”

во 21 век СРАМОТА е нормален човек да прифаќа здраво за готово она шо „официјалната” наука го нуди...

тие ми велат Маите немале тркало

а јас ЗУПЧАНИЦИ и МАШИНИ со МОИ очи гледам...

тие велат биле прости, морале да ги покрстат...

јас велам, Шпанците биле алчни, сакале да пљачкаат...

тие велат вие сте тенџериња (букари)

јас велам само сте оФци, ама на добар пат сте да станите тенџериња

шо ум ќе бараш од некој кој си го дава газо под кирија за тенџер тапија...
 

Devilking

Tasmanian Devil
Член од
16 јануари 2006
Мислења
664
Поени од реакции
1
Да бе....јас вчера случајно прочитав на идивиди во една статија за ова...и наводно дека некој си кинез многу години пред колумбо ја открил америка а за истото имал и мапи и сл работи..па кој знае..можеби и пред кинезот имало некого..
 
S

Sagan

Гостин
Devilking напиша:
Да бе....јас вчера случајно прочитав на идивиди во една статија за ова...и наводно дека некој си кинез многу години пред колумбо ја открил америка а за истото имал и мапи и сл работи..па кој знае..можеби и пред кинезот имало некого..
Да бе, да. Како тргнавте, работата ќе ја направите дека вонземјаните им нацртале мапа на Кинезите.....:pos: :pos: :pos:
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
313
Поени од реакции
0
stvarno kako so se pocnele so mapa krusa taka ke zavrsat

izvinete!

(edit)
Абе ти знаеш да напишеш повеќе од една реченица во пост?
Не флудирај, 100 пати сум ти кажал! - Acid.
 
Член од
14 ноември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
0
606 напиша:
Постои можност кинезите да имаат отидено до Западниот дел на Северна Америка но неверувам дека толку бедно ја нацртале Индија со која имале активни врски а релативно добро да е нацртана Северна Америка. Пред се ми е сомнителна прецизноста на источниот брег. Понатаму некои од реките и планините во внатрешностна на Африка и на двете Америки се горе доле прецизно нацртани, што е далеку од веројатно со оглед на тоа што внатрешноста на овие континенти е многу подоцн разоткриена.

G-ce 606,

Ima li genetskite vrski megju zitelite od Azores Islands so Istocna Azija vo tvoite istrazuvanja?

Ne treba da mi se zablagodaruvas :)
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Edna poprecizna slika na mapata
http://www.1421.tv/assets/images/maps/1418_map_download.jpg

Kritika na teoriite na Gevin Menzies
http://www.historycooperative.org/journals/jwh/15.2/finlay.html

http://www.kenspy.com/Menzies/index.html

Seopfatna kritika na kineski nauchnik
Gong Ying-yan of the Ningbo Institute of Technology, Zhejiang University
http://mailman.geo.uu.nl/pipermail/maphist/2006-January/006436.html


Poveke komentari na kartografski nauchnici na ovoj link
http://mailman.geo.uu.nl/pipermail/maphist/2006-January/thread.html
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
викинзите, тие големи морепловци, ги спомна некој? беринговиот проток кога бил заледен, спомна некој?

сердаре, остај ги, шо појќе офци, тоа повесели офчарите ;)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас ја открив Америка.
Брееј, како што кажа сердарот, Америка била позната, откриена особено кога биле активни ледниците преку кои се минувало пеш.

Легендата за Хелкаракс ја знаете?? непреодливиот ледник на крајот на светот зад кој се кријат нешпознати убавини и предели??
Јебига. Таа не ја измислил некој туку така, вади ја од дупеиејата. Секоја легенда, мит, дури и лага, има мал дел вистина во себе за да опстои.

Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom