Колекционери на Драгоцени Камења

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од mmakedonn, 21 мај 2014.

 1. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Јуве потврди, мермер обичен.

  Ова е оникс.
  [​IMG]
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Денес ми стигна еден огромен пакет, а уште неколку се на пат. Имам сѐ и сешто. Слободно контактирајте ме ако ви треба некој камен, бесплатно ќе ви ги испраќам до Македонија. ;)

  1508770214605.JPEG
   
  На Шкорпион, Dr. Wish, Црноризец Храбар и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Vori

  Vori ВАШ ЛИК И ДЕЛО

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  4.917
  Допаѓања:
  2.910
  Девојко луда си :LOL: Значи хардкор си била ..... :D Шо имаш на лагер,да ти гребнам нешо :LOL:
   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Убавинава стигна денес.
  [​IMG]

  Иначе...
  [​IMG]
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Што е финтата?
  Декоративни или што?
   
 6. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Декоративни ми е мал збор некако, затоа што сум емотивно приврзана со нив. :) Јас ги гледам како дел од природата кој го разубавува просторот, исто како цвеќињата што си ги чувам. :)
   
 7. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Да не мислиш дека имаат некаква исцелителна моќ итн? Од каде ги нарача? Али експрес?
   
 8. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Не мислам и не купувам камења од Кина. Да не се вреѓаме... Знам да разликувам фејк од вистински.
   
 9. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Ја не знам ништо на оваа тема затоа прашувам :pos:
  Од Амазон или од каде ги нарачуваш?
   
 10. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Не, одам на саеми, купувам од проверени продавачи итн.
   
 11. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Сериозно се бавиш со ова. Дали и ги препродаваш?
  Кој е најдобар/најскап камен што го имаш?
  --- Споено дупло мислење, 24 октомври 2017 ---
  Што се овие?
  --- Споено дупло мислење, 24 октомври 2017 ---
  Александар Македонски :P xD
   
  Последно уредено: 24 октомври 2017
 12. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Сега почнав да препродавам. Во прво време ги собирам затоа што ги обожавам, подоцна почнав да правам накит со нив, сега имам толку многу што немам каде да ги ставам.

  Најскап ми е опалот ми се чини...

  Тие се лодолити. Види ги и овие. :)
  1508876057450.JPEG

  Штета што е темно(батеријата ми е при крај и не уклучува блиц) и не се гледаат добро минералите во нив.
   
  На Шкорпион му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Mоже опалот да го видиме?
   
 14. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.121
  Допаѓања:
  2.927
  Да тоа сум го слушнал од човек кој професионално се занимава со кристало терапија, иначе околу кристалите меѓу другото има и многу интересни приказни и преданија. ;)
   
 15. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.838
  Допаѓања:
  12.641
  Имам различни видови, ама слика само од еден... Тоа горе на челото е опал.
  [​IMG]
   
  Beric Dondarrion, Шкорпион, langelina и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: