Колекционери на Драгоцени Камења

Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
На времето еден градежник ми има кажано дека ониксот во СФРЈ се користел како свтлечки камења покрај магистралите....како што се денес вертикалните флуоросцентни столбчиња
Јуве потврди, мермер обичен.

Ова е оникс.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Денес ми стигна еден огромен пакет, а уште неколку се на пат. Имам сѐ и сешто. Слободно контактирајте ме ако ви треба некој камен, бесплатно ќе ви ги испраќам до Македонија. ;)

1508770214605.JPEG
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.734
Поени од реакции
5.399
Денес ми стигна еден огромен пакет, а уште неколку се на пат. Имам сѐ и сешто. Слободно контактирајте ме ако ви треба некој камен, бесплатно ќе ви ги испраќам до Македонија. ;)

Прегледај го приврзокот 179196
Девојко луда си :LOL: Значи хардкор си била ..... :D Шо имаш на лагер,да ти гребнам нешо :LOL:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Што е финтата?
Декоративни или што?
Декоративни ми е мал збор некако, затоа што сум емотивно приврзана со нив. :) Јас ги гледам како дел од природата кој го разубавува просторот, исто како цвеќињата што си ги чувам. :)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Декоративни ми е мал збор некако, затоа што сум емотивно приврзана со нив. :) Јас ги гледам како дел од природата кој го разубавува просторот, исто како цвеќињата што си ги чувам. :)
Да не мислиш дека имаат некаква исцелителна моќ итн? Од каде ги нарача? Али експрес?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Да не мислиш дека имаат некаква исцелителна моќ итн? Од каде ги нарача? Али експрес?
Не мислам и не купувам камења од Кина. Да не се вреѓаме... Знам да разликувам фејк од вистински.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Не мислам и не купувам камења од Кина. Да не се вреѓаме... Знам да разликувам фејк од вистински.
Ја не знам ништо на оваа тема затоа прашувам :pos:
Од Амазон или од каде ги нарачуваш?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Не, одам на саеми, купувам од проверени продавачи итн.
Сериозно се бавиш со ова. Дали и ги препродаваш?
Кој е најдобар/најскап камен што го имаш?[DOUBLEPOST=1508874674][/DOUBLEPOST]
Имам неколку доверливи онлајн продавачи, again, не во Македонија. :)
Не знам, ако не успеете да најдете, а имате желба, здравје некогаш кога ќе доаѓам во Македонија да ви донесам, или да ви испратам по пошта(мада ова ми е ризик).

Морам да ви сликам нешто кое мене ме восхитува ептен...

Прегледај го приврзокот 174751

Од толку лодолити некои ги продавам, со некои правам накит, ама овие неколку срце не ми дава ниту да ги продадам, ниту да ги искористам за накит. :)
Што се овие?[DOUBLEPOST=1508874928][/DOUBLEPOST]
Licno mene omilen kristal mi e crniot turmalin premnogu e silen i ubav. Imam procitano deka niedna vazna odluka Aleksandar Makedonski ne ja dal bez crn turmalin vo desnata raka...
Ovaka izgleda i jas bi go sakal ovakov sto po priroden taka kako sto go dala majka priroda. :)Прегледај го приврзокот 101436
Александар Македонски :P xD
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Сериозно се бавиш со ова. Дали и ги препродаваш?
Кој е најдобар/најскап камен што го имаш?[DOUBLEPOST=1508874674][/DOUBLEPOST]
Што се овие?
Сега почнав да препродавам. Во прво време ги собирам затоа што ги обожавам, подоцна почнав да правам накит со нив, сега имам толку многу што немам каде да ги ставам.

Најскап ми е опалот ми се чини...

Тие се лодолити. Види ги и овие. :)
1508876057450.JPEG

Штета што е темно(батеријата ми е при крај и не уклучува блиц) и не се гледаат добро минералите во нив.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Сега почнав да препродавам. Во прво време ги собирам затоа што ги обожавам, подоцна почнав да правам накит со нив, сега имам толку многу што немам каде да ги ставам.

Најскап ми е опалот ми се чини...

Тие се лодолити. Види ги и овие. :)
Прегледај го приврзокот 179242

Штета што е темно(батеријата ми е при крај и не уклучува блиц) и не се гледаат добро минералите во нив.
Mоже опалот да го видиме?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.302
Поени од реакции
4.331
Сериозно се бавиш со ова. Дали и ги препродаваш?
Кој е најдобар/најскап камен што го имаш?[DOUBLEPOST=1508874674][/DOUBLEPOST]
Што се овие?[DOUBLEPOST=1508874928][/DOUBLEPOST]
Александар Македонски :P xD
Да тоа сум го слушнал од човек кој професионално се занимава со кристало терапија, иначе околу кристалите меѓу другото има и многу интересни приказни и преданија. ;)
 
На врв Bottom