Колекционери на Драгоцени Камења

Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.247
Дали имаш жад? И ако да, за колку пари го имаш купено?
Имам едно мало парче. Еве го.
20170830_154332.jpg

Еден сантим е од прилика, тенок. Беше некаде од 3 до 5 евра, не се сеќавам точно ама знам дека не беше баш евтин. Имај во предвид дека гк купив од продавница со набилдани цени затоа што итно ми требаше, верувам дека може поевтино да се најде.

Пред една недела бев на изложба/саем за кристали во Унгарија. Имаше камења за ептен ниски цени, а и камења кои ретко се наоѓаат. Затоа се накупував многу.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.247
Прашувам по народ име за кристаливе. Две во едно(и каменот доле). Некој ако знае... 2017-09-05-10-11-46.jpg
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.306
Поени од реакции
4.331
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.247
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.306
Поени од реакции
4.331
Не е сугилит, ни флуорит. Ја сва збуњена. :D
Хахаха супер си ти не се жали :D искрено и јас ги знам во кругот на основните, еве татко ми доста повеќе а тоа што сум го видел од врвен дистрибутер на кристали не се опшува вака во две реченици, ги препознаваше каде се ископани според шарата на кристалчето две идентични многу мали парчиња... :cuc:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.247
Хахаха супер си ти не се жали :D искрено и јас ги знам во кругот на основните, еве татко ми доста повеќе а тоа што сум го видел од врвен дистрибутер на кристали не се опшува вака во две реченици, ги препознаваше каде се ископани според шарата на кристалчето две идентични многу мали парчиња... :cuc:
Гуглав... cermikite, направен во лабораторија. (n)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.765
Поени од реакции
6.581
Дали е ова Оникс?...најдов еден куп околу две колички отприлика покрај магистрала....зедов 2-3 најлона чисто како за во саксија покрај коренот од палмите

[


 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.247
Дали е ова Оникс?...најдов еден куп околу две колички отприлика покрај магистрала....зедов 2-3 најлона чисто како за во саксија покрај коренот од палмите

[


Ониксот е црн. Во Македонија, особено во околината на Прилеп, има бел кварц. Ова изгледа е тоа, барем многу ме потсеќа на тоа.
@Juve-Fan ти што ќе кажеш?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.765
Поени од реакции
6.581
На времето еден градежник ми има кажано дека ониксот во СФРЈ се користел како свтлечки камења покрај магистралите....како што се денес вертикалните флуоросцентни столбчиња
 
На врв Bottom