Колекционери на Драгоцени Камења

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
444
20200121_122657.jpg 20200121_122700.jpg
Автоматски споено мислење:

Зошто си ја отстранувал бојата?
Може да им пречи на камењата?
Камењате се купени одделно. Кутијата е правена дома. Кутијата имаше бело со сини и црвени траки и некој букви. На нив се освен постементите за камења од стиропор, се додадени и налепниците и држачи за шајки за ѕид
Автоматски споено мислење:

Вака изгледаа на куповање(дел се од и-беј, дел се ручно купени)
 

Attachments

Член од
30 мај 2019
Мислења
207
Поени од реакции
232
Стев, геолог (минеролог) си? Интересна колекција.

Имам и јас некои убави примероци, што сум наоѓал од природа (аметист имам од близина на рудник најдено), што подарени, и нешто купени. Треба да прикачам тука. А има каде да се купи во Македонија?
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
444
Пирит
Аметист
Геода ахат
2 Геоди ситен кварц
Песочна ружа
Лазурит?
Не знам што е жолтото(ванадит?)
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
444
Стев, геолог (минеролог) си? Интересна колекција.

Имам и јас некои убави примероци, што сум наоѓал од природа (аметист имам од близина на рудник најдено), што подарени, и нешто купени. Треба да прикачам тука. А има каде да се купи во Македонија?
Не... сум заинтересиран во сите домени на наука... направив нешто за да остане, да биде интересно...
Кај, постои место во скопје, буњаковец..се вика фенг шуи гифт шоп...
Немаш кујзне каков избор(многу се обликовани/брусени)..
али имаш барем за еден-два кабинета...
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
444
Има ли кај нас негде да се копаат кристали на кварц/пирит на отворено?
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
444
Тотално доцна го прочитувам овој одговор..иначе најдов и фотка од кристалите од шпанија 20190430_134107.jpg
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
775
Поени од реакции
2.238
Моите гривни од лапис лазули (можно е да се добојувани).

lapis.jpg
 
На врв Bottom