Кои се попријателски настроени домаќини: Охриѓани или Грците?

Кои се подобри туристички домаќини?


  • Вкупно гласачи
    205

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Никој не удавил во Охрид бугари, организаторот нивни ги сместил на таков капацитет. Никој не треба да се чувствува виновен за тој настан, си имаат агенција која им организирала таков превоз (бугарска) нека си ја тужат и се таму по ред. Немојте да си земате вина за нешто што друг го организира. Тоа е исто како да ја тужиме земјата каде некоја наша агенција не измамила, а имало еден куп такви случаеви. Така да со мирна совест за настанот, немаме друга работа бугари ќе давиме во Охрид.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
ова е удар испод појас .... не знам што да кажам ... ако ова го пишуваш со генерализирање и со овој тон тогаш не вреди никаков разговор со тебе ... ова е навреда ... навреда кон сите ...
Не велам дека некој посакуваше тоа да се случи и дека генерално сите Охриѓани се криви за тоа, ама факт е дека се случи во Охрид, на охридски брод управуван од Охриѓанец...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Факт е дека се случи и во Македонија,на македонски брод и управуван од Македонец..Кажи ми ако треба да се осеќам виновен:icon_lol:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Не велам дека некој посакуваше тоа да се случи и дека генерално сите Охриѓани се криви за тоа, ама факт е дека се случи во Охрид, на охридски брод управуван од Охриѓанец...

Семејствата на загинатите и преживеаните застанаа зад детето што го возеше тој отепан брод, и се жртвуваше за да спаси дел од нив. Тие самите побараат органите на правдата да не го гонат како главен кривец. А тој бродот, непроверен од никаква државна институција, не контролиран од никаква инспекција.. ради добро познати причини - препуцавање локална-државна власт.. тоталното безредие што мораше да се случи за да централната власт го земе единствениот летен туристички центар што го има. Е сега цути све, капетанија, инспекции.. пари стигвет од чудесни фондој.. До лани анти реклами и тролање на угостителите за нивната не-гостопримливост... а годинава господ дошол и ги намалил цените со субвенции од вмро :tapp:

Него не е финтата да навлегвиме политички... туку да сме реални.
Секоја година анкети, гласања, цените, охриѓаните.... жалби и поплаки едно чудо.
И? На крајот што?
Криви капата, чутенката, и скришумски на риба негде по рестораниве.. или оптегни се на плажа со нозете на шанк качени..:pipi:
Вие море Скопјанчина мој мили... не страдате од Охриѓани... страдате од неинформираност.
Ако не знаете каде се најубавите кебапи за 13 денари парче, то е ваш проблем.
Ако не знаете каде се најубавите и најефтините плажи... пак е ваш проблем.
Нормално е секој град да има грабливци што чекаат неинформирани фаци да им се појават пред влезот.

Ама ај да ве слушам вас.. кејф ми е. Вие се буните, и затоа се родил митот дека Охриѓани најмногу ги мразат на Скопјани. Ам, овие другиве што пишат од околниве села... то е жива пропаганда.. и ми личат на зарипнати пјевалки.
Него да прашам.. Колку Скопјанки се омажиле во Охрид.. уствари, колку Охриѓани се ожениле во Скопје? Tие што се караат... хехаехахеахе :icon_mrgr:

п.с. нормално дека Грците се подобри домаќини.. не од Охрид, туку од цела Македонија.
Ама пак за инет гласав за нив. :coffee:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Вие море Скопјанчина мој мили... не страдате од Охриѓани... страдате од неинформираност.
Ако не знаете каде се најубавите кебапи за 13 денари парче, то е ваш проблем.
Ако не знаете каде се најубавите и најефтините плажи... пак е ваш проблем.
Грешка си за ова,коа идам на одмор идам на одмор а не на ултимејт сурвајвл..Па да идам по водич што се јаде а што не,и од 10 места 1 ако е добро ја да сум крив поради неинформираност.Тоа е ваш проблем,и затоа никад нема да ве биде како туристички град.Бидејки турист што не е задоволен не е негов проблем туку ваш,само толку разбирате.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Грешка си за ова,коа идам на одмор идам на одмор а не на ултимејт сурвајвл..Па да идам по водич што се јаде а што не,и од 10 места 1 ако е добро ја да сум крив поради неинформираност.Тоа е ваш проблем,и затоа никад нема да ве биде како туристички град.Бидејки турист што не е задоволен не е негов проблем туку ваш,само толку разбирате.

Од одмор до одмор има разлика.. во длабочината на џебот.
Ова не е Монте Карло.. Охрид е.. 3км на 3.. И водич треба за да дознаеш каде е понудата добра?
Нас нема што "да не биде".. ние веќе сме најголем туристички центар.
То шо ти сакаш со 100 евра вџеб парталоне да изиграваш овде 10 дена, и ние да се крстиме во тебе... то е веќе менталитет во прашање.
Ама нема да зборвам во глобала... познавам многу луѓе што знаат да бидат туристи, и ја знаат смислата на одморот. Познавам и такви што мислат дека одмор е да мачкаш ајвар од сабајле, да стопираш за на плажа.. и после да се сликаш дека си бил на одмор, за лајкој на фб.
Турист може да биде незадоволен од милион причини. Најголем дел се незадоволни од соодносот на парите и добиеното.
Ама затоа Грчка ви е во близина така? Супер смештај, супер цени, супер јадење... и сите во Лидл вип гости. Оро да се играт за ниски цени.
Знаеме и ние.. шетани сме.
Ама не ми беше то поентава.. Јас Охрид кога сум.. знам точно кај да одам, точно кај да јадам, кај да се сунчам..итн итн.. И ова не се променило 15 години.. Тешко ви е вас да прашате, или сакаш да постелиме црвен тепих следно ко ќе идеш..
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Годинава пријатно изненадена од Охрид.
Еспресо во Аквариус 40 ден.
Еспресо на плажата во Метропол 50 со макијато 60.
Ефтин маркет кај гимназијата и што е најбитно добив премија за 250 денари смештај. Своја кујна и тераса, едино што се делеше е вц-то. Газдите беа пријатни, учтиви и културни луѓе. Не не мафтаа со нивните охридски 5 мин, туку тоа што го баравме го добивме, а добивме смештај на 10 мин пешки од центарот на градот и 5 мин до гимназијата, односно автобусите за сите плажи.

Кафињата како што потенцирав беа евтини, храната од маркетите исто, дури и најдов пекара Мартина каде што лиснатото беше по 20 денари. Хамбургерите се како што беа по 100 ден и више, не дека ми менуваше тоа и онака не гнетам месо на 50 степени. Сеедно дали е Охрид или Крит.

Се на се, одличен впечаток оваа година, што остави простор да поминам и наредната штом поминав со 4000 денари во шпиц сезона за смештај, јадење и превоз за 5 дена.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Од одмор до одмор има разлика.. во длабочината на џебот.
Ова не е Монте Карло.. Охрид е.. 3км на 3.. И водич треба за да дознаеш каде е понудата добра?
Нас нема што "да не биде".. ние веќе сме најголем туристички центар.
То шо ти сакаш со 100 евра вџеб парталоне да изиграваш овде 10 дена, и ние да се крстиме во тебе... то е веќе менталитет во прашање.
Ама нема да зборвам во глобала... познавам многу луѓе што знаат да бидат туристи, и ја знаат смислата на одморот. Познавам и такви што мислат дека одмор е да мачкаш ајвар од сабајле, да стопираш за на плажа.. и после да се сликаш дека си бил на одмор, за лајкој на фб.
Турист може да биде незадоволен од милион причини. Најголем дел се незадоволни од соодносот на парите и добиеното.
Ама затоа Грчка ви е во близина така? Супер смештај, супер цени, супер јадење... и сите во Лидл вип гости. Оро да се играт за ниски цени.
Знаеме и ние.. шетани сме.
Ама не ми беше то поентава.. Јас Охрид кога сум.. знам точно кај да одам, точно кај да јадам, кај да се сунчам..итн итн.. И ова не се променило 15 години.. Тешко ви е вас да прашате, или сакаш да постелиме црвен тепих следно ко ќе идеш..
Со 100 евра џеб во панталоне не идам 10 дена нигде,ни во Грција ни во Охрид.Всушност во Охрид не идам воопшто,ако во рандом место во грција од 10 места за гиро 9 се добри,во охрид од 10 хамбургери,лесковачки 1 а може и ниедна да не е добра.Ти знаеш кај да идеш пошто таму живееш,а нас останатите дефинитивно водич ни треба.
И ако сакаш поише туристи,тоа треба да се смени.Ако не да сме живи и здрави,бар туристички места има а и луѓето очигледно имаат да трошат па на вас останува дали парите ќе идат во друга земја или во најголемиот туристички центар што е полн само 5 дена во годината.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Со 100 евра џеб во панталоне не идам 10 дена нигде,ни во Грција ни во Охрид.Всушност во Охрид не идам воопшто,ако во рандом место во грција од 10 места за гиро 9 се добри,во охрид од 10 хамбургери,лесковачки 1 а може и ниедна да не е добра.Ти знаеш кај да идеш пошто таму живееш,а нас останатите дефинитивно водич ни треба.
И ако сакаш поише туристи,тоа треба да се смени.Ако не да сме живи и здрави,бар туристички места има а и луѓето очигледно имаат да трошат па на вас останува дали парите ќе идат во друга земја или во најголемиот туристички центар што е полн само 5 дена во годината.

Во право си.. Но ако подобро ја запознаеш туристичката инфраструктура во Охрид, ќе сватиш дека 5 души се газди на се што гледаш, и народот нема никаква врска со некакво си - градење на рејтингот.
Тие сендвичарите и рестораните во најголем дел се со газди што не се од Охрид. Шанковите на плажа и во диско, исто така. Цените ги диктира друг, не Охриѓаните. Да не прам муабет за келнерите и келнерките од Латинска Македонија... Едноставно, квалитетот го диктира друг, не Охриѓаните.
Јас сум Охриѓанец, и воопто не ја оправдувам политиката на градот и власта. Но што може да стори обичниот жител, за таквите ко тебе да бидат позадоволни? Ме разбираш сега?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Охрид не може со Дубаи, ама ако е така со споредбиве, кога се зема најефтино место во Грција, тогаш зошто не се споредува Преспа со Грција или Дојран со Грција

ќе ти кажам дека не е во ред цена од 10 еур од Охрид до Св. Наум ...
Малце каснам, дури сега го видов постов. Не се споредува најскапо место во Мк со најскапо или најевтино место во Грција. Туку се даваат предлози како за истите пари кои Македонецот би ги потрошил во Охрид, да оди на друго место, без разлика дали е тоа Албанија или Шпанија. Е сега бидејќи нели Шпанија е каде-каде поскапа од Охрид, останува да се споредуваат поевтините места во Грција, цела Албанија и можеби Бугарија.
 
Член од
9 јули 2013
Мислења
53
Поени од реакции
93
Мислам дека не може да се генерализира.
Ниту сите грци се приајтелски настроени ниту сите охриѓани.
Зависи на кого и на каква услуга ќе налеташ.
Ми се случило и во Грција да бидам најфино услуужена во кафич или во апартманот кај што сум била сместена да се спријателам со љубезните газди, а ми се случило истото и во Охрид.
Истотака имало ситтуации кога во Грција биле крајно не услужливи и не заинтересирани за тебе како муштерија, а паралелно на тоа и во Охрид.
Пред се, мислам дека единствена разлика е што Грција општо како земја развива култура на однесување со гостите и вложува повеќе во односот гостин - домаќин(угостител), а тоа недостасува во Охрид.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Се вратив пред 2 дена...Местото беше преполно со туристи, малку побучно и понечисто од вообичаеното, но тоа не ме спречи да си поминам преубаво, по не знам кој пат таму...Најпрво за цените ќе напишам неколку примери- пакет флаширана вода е 1,10 евра, 0,60 центи лименки кока-кола, фанта...гиро 2,20 - 2,40 евра(истава цена важи и за хамбургери, суфлаки во фаст фуд ресторан во самиот центар, на плоштадот...), пиво мала кригла 1,60 евра, голема 2,40 евра, пица за двајца во елитна пицерија на плажата се движи од 7,5-10 евра, разни дневни понуди за ручек во традиционални грчки таверни и ресторани (пр. супа, салата, главно јадење и леб за 5 евра или мешана скара, со салата, компири и шише бело вино за двајца - 15 евра итн...), парче пита во пекара е 1,60 евра, 10 евра е килограм грчка баклава( класична, пистачио, со слива, со фил од ванила и морско оревче), во традиционална грчка слаткарница во центарот, а овошје и зеленчук се продава во мали камиончиња кои кружат низ градот по смешни цени (3 кила праски или грозје за 2 евра, 1 ананас за 1 евро, 2 кила патлиџани за 1 евро итн...), а пиво Амстел на пример во најелитниот кафич Калуа кошта 5 евра(идат претежно странци таму), крстарење еднодневно до вториот крак со посета на 2-3 места со водич кошта 15 евра...
Значи квалитетно јадење и пиење по разумни цени..Потенцирам - квалитетно и свежо...
...
не знам од каде цениве кога и ја скоро се вратив од првиот крак ама јадење и пиење не е баш толку ефтино, посебно од продавниците. Освен ако не ги намалиле меѓувреме. Порција ражничи, кока кола и пиво ме фатија скоро 15 евра во ресторан покрај плажа. Само пиењето беше околу 5.5-6 евра (2.2 со 3.2 негде). За цените во продавница само месото беше колку кај нас, свински кременадли 5.5-6 евра, пилешкото колку кај нас 180-200 денари. Лежалките беа 3 евра веднаш до пристаништето каде беше полно ежеви и големи камења. На подобра плажа беше 4-5. Слатките исто им се скапи. Цена на мала торта беше околу 50 евра во пекари и слаткарници. Оние пецива со виршла, кашкавал...(како во Вегера на пример) беа од 1.5 евра до 2-3 евра, леб во пекарите најефтиниот 0.5 евра. Средствата за миење садови најнајнајефтиното беше 2 и нешто евра, другите просек по 4-5 евра. За скао скапо е ама атмосферата, плажите и се друго е нормално различно, за мене подобро.
За гостољубивоста Охрид сум одел секоја година, 2-3 пати сум имал проблем со домаќините и тоа многу одамна (дали нема вода во бојлер или да не се арчи струјата). Во Грција од 3-4 пати одење со фамилијата, еднаш имав проблем.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Помина уште една сезона,некои заработија пари од туристичката сезона во Охрид некој само ќе се жалет по форуми колку страшно поминале во Охрид.Значи не заработвет само охригани од туристите,има и скопјани кои ги издаваат своите викенд станови има и многу прилепчани шо продаваат кофни и работат по пекари,од источна Македониа има полно келнери келнерки шо одлучиле да си го заработат својот леб во Охрид место да кукаат по форуми колку е страшно во Охрид.Поздрав до следната сезона,знам дека ќе ги имат истиве здодевни муабети,до тогаш оладите малце.:cool:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
не знам од каде цениве кога и ја скоро се вратив од првиот крак ама јадење и пиење не е баш толку ефтино, посебно од продавниците. Освен ако не ги намалиле меѓувреме. Порција ражничи, кока кола и пиво ме фатија скоро 15 евра во ресторан покрај плажа. Само пиењето беше околу 5.5-6 евра (2.2 со 3.2 негде). За цените во продавница само месото беше колку кај нас, свински кременадли 5.5-6 евра, пилешкото колку кај нас 180-200 денари. Лежалките беа 3 евра веднаш до пристаништето каде беше полно ежеви и големи камења. На подобра плажа беше 4-5. Слатките исто им се скапи. Цена на мала торта беше околу 50 евра во пекари и слаткарници. Оние пецива со виршла, кашкавал...(како во Вегера на пример) беа од 1.5 евра до 2-3 евра, леб во пекарите најефтиниот 0.5 евра. Средствата за миење садови најнајнајефтиното беше 2 и нешто евра, другите просек по 4-5 евра. За скао скапо е ама атмосферата, плажите и се друго е нормално различно, за мене подобро.
За гостољубивоста Охрид сум одел секоја година, 2-3 пати сум имал проблем со домаќините и тоа многу одамна (дали нема вода во бојлер или да не се арчи струјата). Во Грција од 3-4 пати одење со фамилијата, еднаш имав проблем.

Гледам дека на исто место сме биле...Цени конкретни наведов баш од местата кадешто јас јадев...Напишав значи за тоа јас што јадев и пиев...Е сега евентуално во други локали да не си идел ти...За пицата на пример, таа цена е од Капри пицеријата што се наоѓа на самата магистрала, карши бензиската...Таа е најпопуларна пицерија таму со најмногу гужва...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom